Kraj si dva dny před volbami pronajal dům na 30 let. Tu smlouvu nepodepíšu, říká ředitel muzea

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
7. 10. 2016 10:58
Historický dům v Kolíně již několik desítek let chátrá a nikdo dosud nejevil zájem ho opravit. Ale ve středu – tedy dva dny před volbami – se radní Středočeského kraje rozhodli, že si budovu od soukromého majitele na 30 let pronajmou a zřídí tam pobočku muzea. Smlouvu by měl podepsal ředitel muzea, který je ovšem zásadně proti. Domnívá se, že jeho muzeum další prostory nepotřebuje, a navíc se obává, že dohoda je pro kraj nevýhodná. Majiteli budovy by měl kraj platit 600 tisíc ročně.
Historický dům v Kolíně, o který po 30 letech projevil zájem kraj
Historický dům v Kolíně, o který po 30 letech projevil zájem kraj | Foto: Zdeněk Hejduk

Kolín – Od 90. let chátrá na náměstí v Kolíně cenný historický dům, který jako jediný stále neprošel opravou.

Až nyní, dva dny před krajskými volbami, nabraly události zásadní spád: radní Středočeského kraje ve středu rozhodli, že si dvoupatrovou budovu na 30 let najmou od soukromého majitele. A že v bývalém středověkém hostinci zřídí pobočku Regionálního muzea v Kolíně.

Radní zároveň odhlasovali, že smlouvu podepíše ředitel muzea Vladimír Rišlink, jinak fakticky zaměstnanec kraje. Jenže ředitel se postavil proti. Obává se totiž, že narychlo schválený kontrakt by mohl přinést problémy jak celému muzeu, tak jemu samotnému – například kdyby se časem ukázalo, že dohoda je pro kraj nevýhodná.

A navíc muzeum podle ředitele další prostory nepotřebuje. Právě nyní totiž kraj dokončuje za desítky milionů opravu sousedního domu, kde bude mít muzeum hlavní sídlo. "Nechci být zodpovědný za něco, co jsem nerozhodl. Ať smlouvu podepíše někdo, kdo o tom hlasoval," řekl Rišlink.

Dům U Zlaté štiky na rohu kolínského Karlova náměstí patří od roku 1997 IT firmě Asys. Její majitel Jan Dufek už před dvěma lety oslovil kraj i muzeum, jestli by o budovu neměly zájem. Přesněji o její dvě horní patra, spodní část opravil a pronajímá obchodům. Dozvěděl se tehdy, že muzeum dům nechce. V jednáních s krajem však pokračoval a středočeští radní letos v srpnu schválili první verzi smlouvy.

Nečekaný zvrat

O měsíc později se chystaný plán dostal na jednání zastupitelstva – a opozice nechápala, proč se kraj do takové investice vůbec pouští. "Třicet let je hrozně dlouhá doba. A navíc bylo jasné, že ta věc souvisí s volbami – tak aby se schválila co nejdřív," myslí si zastupitelka Věra Kovářová (Starostové a nezávislí).

Ve středu pak radní hlasovali o upravených podmínkách smlouvy znovu – a opět ji schválili. Kraj tedy dostane dvě patra o výměře 1102 metrů do využívání na 30 let a podnikateli Dufkovi bude platit 600 tisíc ročně. Ještě před tím majitel budovu opraví pro potřeby muzea.

"Bojím se takhle dlouhodobého závazku za tolik peněz. Může mít pro muzeum zásadní dopad," tvrdí ale ředitel muzea Rišlink s odkazem na to, že to výrazně zatíží rozpočet.

Krajská organizace dostane příští rok opravený sousední historický dům, kam se přestěhuje z dnešních nevyhovujících prostor. Současně bude mít na své sbírky a další aktivity v budoucnu ještě další dva objekty za hranicemi města. "V tu chvíli budou naše podstatné nároky uspokojené," vysvětlil ředitel Rišlink, proč je další dům zbytečnou investicí.

Radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM) řekl, že kraj si před schválením smlouvy nechal udělat právní analýzu, podle níž je v pořádku jak nájem na 30 let, tak i ostatní části smlouvy. Například ta, že když kraj hrubě poruší podmínky smlouvy, dohoda zanikne – a kraj ještě bude muset najednou doplatit celé třicetileté nájemné.

"Je to logická věc, protože panu majiteli by vznikla škoda," uvedl Štefek. A radní si ani nemyslí, že pro muzeum jsou další prostory zbytečné. "Má tolik pokladů, že by se vešly klidně na celé náměstí," dodal Štefek.

Dva dny před volbami? Náhoda

Že se finální smlouva dostala na jednání rady těsně před volbami, je náhoda podle radního Štefka i majitele domu Dufka. Prý to vzniklo tak, že schvalování na kraji trvá dlouho. A jeho konec se právě trefil do předvolebního týdne. "Možná se jen kritici s tím projektem ne úplně dostatečně seznámili," řekl Dufek, který si na opravu domu vezme úvěr a podle jeho propočtů bude muset i přes peníze, které dostane od kraje na nájemné, dát ročně ze svého zhruba půl milionu na pokrytí splátek.

A nadto si Dufek spočítal, že nájemné, které bude kraj platit, je zhruba na 70 procentech toho, kolik se obvykle v Kolíně za takové prostory platí. "Myslím, že ta smlouva je vyvážená na obě strany," řekl.

Kdo to podepíše

Každopádně zůstává nevyjasněné, kdo tedy ožehavou smlouvu podepíše. Ve středečním usnesení rady stojí, že to musí být výhradně ředitel muzea Rišlink. Podložené je to i příslušnými organizačními předpisy kraje. "Nechápu, proč na něj kraj tu odpovědnost hází," divil se i kolínský starosta a krajský zastupitel Vít Rakušan (Starostové a nezávislí). Ředitel Rišlink trvá na tom, že jeho podpis pod smlouvou nebude. Ledaže by ho připojil ještě například hejtman Miloš Petera (ČSSD) nebo někdo další z vedení kraje. Tak aby odpovědnost nebyla jen na řediteli.

Ačkoli to nezaznívá nahlas, část aktérů je očividně přesvědčena, že podpis smlouvy může být poukázkou na budoucí potíže. Ať už například s policií, která v poslední době stále častěji stíhá politiky nebo úředníky kvůli uzavírání smluv, jež si policisté později vyhodnotí jako nevýhodné. Mnoho z takhle obviněných nakonec sice před soudem neskončí, nebo je soudy osvobodí – i tak je to ale pro ně trýznivý zážitek.

Navíc podpis smlouvy může teoreticky přinést problémy s novým vedením kraje, sestaveným po volbách. Je skoro pravidlem, že noví radní nechávají prověřit smlouvy a zakázky svých předchůdců. A podávají trestní oznámení, pokud se jim některé nelíbí.

 

Právě se děje

Další zprávy