Kauza soudce Havlína se protahuje. Kvůli zdravotnímu posudku

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
27. 3. 2014 19:20
Obviněný soudce má dlouhodobé zdravotní problémy a nový vyšetřovatel si vyžádal prověření aktuálního stavu.
Soudce Ondřej Havlín
Soudce Ondřej Havlín | Foto: ČTK

Praha – Vyšetřování korupční sítě kolem soudce Ondřeje Havlína mělo skončit v září minulého roku. Nyní se však podání obžaloby opět vzdaluje – nedávno začal případ vyšetřovat jiný vyšetřovatel a nově se také, jak zjistil deník Insider, čeká na posudek Havlínova zdravotního stavu.

V kauze, která se točí kolem úplatků na Obvodním soudu pro Prahu 2, je kromě Havlína obviněno dalších pět lidí – dnes již bývalý státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka, koncipient Boris Štefl a další dva lidé působící mimo justici.

Znalec se rozsáhlou Havlínovou lékařskou dokumentací začal probírat v lednu, k žádným závěrům však prozatím nedošel. "K důkazům komentář neposkytuji,“ sdělila redakci vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová, která kauzu dozoruje.

Zatčení cestou na liposukci

Se zdravím Havlín bojuje dlouhodobě. Léčí se mimo jiné s lupénkou, vysokým krevním tlakem, artrózou a dalšími nemocemi spojenými s nadváhou. S rozsáhlými problémy se potýkal také během svého tříměsíčního pobytu ve vazbě, kterou nakonec po složení kauce necelého milionu korun opustil.

Své zdravotní problémy chtěl Havlín řešit již před vypuknutím korupční kauzy. Když detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu soudce Havlína zatýkali, mířil zrovna do motolské nemocnice na plánovanou liposukci.

Celý článek o tom, jak může zdravotní posudek výrazně ovlivnit soudní řízení čtěte ve čtvrtečním vydání deníku Insider.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy