Konvoj budí vášně. V Praze protestovali příznivci i odpůrci

Foto: Vojtěch Marek
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 3. 2015 19:56
Odpůrci nesli také transparenty s hesly: Stop US konvoji či Nepotřebujeme americkou spásu a hlasitě si vyměňovali názory s podporovateli konvoje.

Praha - Odpůrci i zastánci průjezdu amerického vojenského konvoje Českou republikou se v sobotu odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze, aby vyjádřili své názory.

Na demonstrace dorazilo několik stovek lidí. Oba tábory se promíchaly a účastníci si hlasitě vyměňovali své názory. Několik stovek "odpůrců odpůrců konvoje" pak přišlo na náměstí Míru, část z nich se sem přesunula z Václavského náměstí. Metropolí k americké ambasádě prošel také průvod asi pěti desítek konzervativců, kteří vyzývali k zastavení "amerických okupantů".

Akci odpůrců pořádali pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další uskupení. Někteří z těch, jimž přítomnost amerických vojáků v Česku a jejich cesta zemí vadí, měli s sebou ruské vlajky. Nesli také transparenty s hesly: Stop US konvoji či Nepotřebujeme americkou spásu. Skandovali: Hanba NATO!

Proti odpůrcům přišli protestovat lidé s opačným názorem. Ti si vzali vlajky americké, ukrajinské či NATO a skandovali: Ať žije Havel! Oba tábory se promíchaly. Odpůrci a zastánci konvoje mezi sebou hlasitě diskutovali, došlo na slovní potyčky a hádky. Postupně se situace uklidnila. Dohlížely tu desítky policistů, kteří usměrňovali i dopravu.

Na akci odpůrců vystoupil například šéf komunistů Vojtěch Filip. Řekl, že se "dragounské jízdy" konaly už za Rakouska-Uherska, aby přiměly české evangelíky přestoupit na katolickou víru. Nynější jízda má prý posloužit k umravnění neposlušného českého regionu.

"Máme na to, abychom bez NATO byli schopni ten mír budovat s těmi, kteří ho budovat chtějí," prohlásil Filip.

Šafr, Schwarzenberg a Černochová

Na Václavském náměstí se situace postupně uklidnila, řada zastánců konvoje se přesunula na náměstí Míru. Tam začala v šestnáct hodin akce proti kritikům průjezdu konvoje.

Sešlo se na ní několik stovek lidí. Mezi řečníky byl pořadatel Pavel Šafr, šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg či starostka Prahy 2 a poslankyně ODS Jana Černochová. Mezi účastníky nechyběl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Účastníci přijali svou Výzvu z náměstí Míru. Apelovali na Sobotkův kabinet, aby v otázce solidarity se spojenci vystupoval rozhodněji a důsledněji než dosud.

"Chtěli bychom dnes tváří v tvář protestům komunistů a proruské lobby srdečně přivítat americké vojáky v ČR, dát najevo naši solidaritu s našimi spojenci v NATO, které považujeme za záruku naší národní bezpečnosti," uvedl šéf Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. K výzvě se budou moci zájemci připojit i na internetu.

Vedení KSČM v sobotu uvedlo, že protestní akce proti konvoji v Praze i jinde podporuje. Cestu amerických vojáků zeměmi střední Evropy považuje za "demonstraci síly a nátlak na Ruskou federaci", které pravděpodobně vyvolají ruskou protireakci a zkomplikují na léta vzájemné vztahy.

Naopak někteří bývalí členové z Ne základnám se od skupiny lidí, která pod hlavičkou této iniciativy protest odpůrců konvoje spolupořádala, distancovali. Podle nich hnutí, které se stavělo proti vybudování amerického radaru v Česku, naplnilo své poslání už v roce 2009.

Nynější skupiny má postoje "nápadně blízké kremelské rétorice", původní příznivce nereprezentuje, řekli bývalí členové Ne základnám. "V souladu s hodnotami, které nás vedly k odmítnutí umístění americké vojenské základny na našem území a ke kritice některých kroků tehdejší americké administrativy, odsuzujeme ruskou anexi Krymu, vojenskou podporu Ruské federace separatistickým skupinám na východě Ukrajiny a kremelskou mediální propagandu," uvedli někdejší členové iniciativy.

Po 17:00 vyrazil z Václavského náměstí pochod konzervativní Národní demokracie proti "americkým okupantům". Na cestu k americké ambasádě na Malou Stranu se vydalo pět desítek lidí. U velvyslanectví na ně čekala zhruba stejně velká skupina zastánců konvoje.

Oba tábory oddělovaly kovové zábrany, na místě byla policie. Podle pořadatelů průvodu má průjezd vojáků zastrašit obyvatele ČR, z nichž prý většina nesouhlasí s "agresivní politikou USA proti Rusku a s členstvím v NATO". Příznivci aliance měli vlajky USA a EU a skandovali: Táhněte do Ruska, Nechceme Putina.

Českem se ze cvičení v Pobaltí vrací do Německa na základnu kolem 520 amerických vojáků se 120 armádními vozidly. Hranice z Polska překročí v neděli dopoledne ve třech konvojích, které se spojí v Praze. Republiku opustí ve středu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vojáci USA a NATO opustí Afghánistán do 14 měsíců

Vojáci Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance se do 14 měsíců zcela stáhnou z Afghánistánu, mezitím do 135 dní poklesne počet amerických vojáků v zemi na 8600. Ve společném prohlášení to v sobotu oznámily vlády USA a Afghánistánu.

Prohlášení bylo vydáno krátce před očekávaným podpisem mírové dohody mezi USA a afghánským radikálním hnutím Tálibán. V Afghánistánu působí i česká armáda, která zde přišla o 14 vojáků.

Další zprávy