reklama
 
 

Konvoj armády USA překročí české hranice v neděli dopoledne

28. 3. 2015 13:22
Tři skupiny amerických vojáků se setkají v Praze v pondělí, spát budou v kasárnách.

Praha - Tři americké konvoje s vojáky, kteří se vracejí ze cvičení v Pobaltí, by měly v neděli české hranice překročit u Bohumína a Harrachova v 10:30 a u Náchoda v 11:15.

Poslední americká vojenská technika směřující na domovskou základnu v Německu by měla podle plánu opustit české území u Rozvadova příští středu v 11:30 hodin. Upřesnění časového plánu cesty konvojů přes Česko poskytl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Podle dosavadních informací měli američtí vojáci přijet na hranici v Bohumíně dopoledne, v Náchodě a Harrachově odpoledne. V rámci takzvané Dragounské jízdy projede Českem dohromady zhruba 500 vojáků na 115 vozidlech tvořených převážně osmnáctitunovými obrněnými transportéry Stryker a terénními auty Humvee.

Jejich cesta přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině.

Konvoje bude po českých silnicích a dálnicích doprovázet česká Vojenská policie. "Kolony budou rozděleny do tří proudů vojenských vozidel, které vyrazí na stanovenou trasu přesunu vždy zhruba v půlhodinových až hodinových odstupech tak, aby co nejméně zatížily ostatní dopravu," uvedl Medek.

Česká armáda už dříve informovala, že počítá s případnými protesty proti konvojům a má připravené i náhradní trasy přesunu.

Ceremonie v Plzni i demonstrace

Na nocleh do vyškovských kasáren by první část kolony z Bohumína měla dorazit v neděli kolem patnácté hodiny. První vojáci od Náchoda přijedou do Pardubic kolem 14:15, kolona od Harrachova by měla dorazit do libereckých kasáren po 12:30. Ve Vyškově, Pardubicích a Liberci si lidé budou moci odpoledne přijít americkou vojenskou techniku prohlédnout.

Pro pondělní cestu do Prahy, kde se kolony spojí v ruzyňských kasárnách, jsou první odjezdy plánovány z Liberce v 08:00, z Vyškova a Pardubic v 09:30.

"Do Ruzyně by měly dle plánu začít přijíždět jednotlivé proudy vojenských vozidel po 11:00," uvedl Medek. Pražané a další zájemci se sem mohou přijít na techniku podívat v úterý od 10:00 do 18:00. V úterý také delegace amerických vojáků navštíví plzeňský památník amerického osvobození po druhé světové válce.

Z Prahy ve středu ráno vyjedou američtí vojáci po 05:30 ve třech proudech s hodinovým odstupem po trase přes Plzeň na hranici v Rozvadově.

V Praze v sobotu odpoledne budou demonstrovat odpůrci průjezdu amerického vojenského konvoje Českem i jeho příznivci. Hned několik akcí se sejde na Václavském náměstí, stoupenci NATO a americké armády budou manifestovat také na náměstí Míru. Příznivci americké armády chtějí účastníky "jízdy dragounů" přivítat jak na hranicích, tak podél trasy.

autor: ČTK | 28. 3. 2015 13:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama