Konec výprodeje. České armádě už nezbyl ani jeden přebytečný bitevník L-159

Luboš Kreč Luboš Kreč
8. 4. 2016 10:07
Od devadesátých let vlastnila česká armáda spoustu letounů, které si objednala, aniž by je potřebovala. Od té doby se snaží přebytečné stroje prodávat či přestavovat. Z původních 72 letadel jich 47 armáda vůbec nepotřebovala, šest jich tedy přestavěla na cvičné dvojmístné verze, dvě havarovala, několik bitevníků vyměnila se Španěly za jiný letoun. Za poslední dva roky jich 36 prodala. Fáze zbavování se přebytečných letadel je teď u konce. "Všechna nepotřebná letadla se podařilo prodat, zbude jen jedno, které si armáda nechá jako záložní,” uvedl Petr Medek, mluvčí ministra obrany Martina Stropnického.
Letoun L-159
Letoun L-159 | Foto: Aero Vodochody

Praha - V nejbližších týdnech spustí česká armáda novou zakázku na údržbu a servis letounů L-159. Kontrakt do roku 2022 má hodnotu bezmála 1,5 miliardy korun. Dalších více než 400 milionů si podle přehledu významných vojenských tendrů, který má na stole vláda, vyžádá přestavba tří nepotřebných jednomístných bitevníků na verze pro dva piloty.

Skončí tím definitivně dlouhý příběh, během nějž se Češi snažili zbavit desítek letadel, která si koncem 90. let objednali, aniž by je potřebovali. “Všechna nepotřebná letadla se podařilo prodat, zbude jen jedno, které si armáda nechá jako záložní,” říká Petr Medek, mluvčí ministra obrany Martina Stropnického.

Původně si vojáci jednomístných strojů L-159 objednali od Aera Vodochody 72, z nichž se 47 ukázalo jako nepotřebných. Šest se jich přestavělo na dvojmístné cvičné verze, dvě letadla havarovala. První aspoň částečně úspěšný pokus udat něco ze zbytku do zahraničí byla výměna pěti L-159 za jeden transportní letoun CASA. Španělé ale dodatečně tři bitevníky zase vrátili.

Pak se dlouho nic nedělo, až předloni v létě vláda přiklepla prodej až 28 strojů americké společnosti Draken, která spolupracuje s armádou USA. Nakonec ale za oceán zamíří českých bitevníků jen jednadvacet, protože mezitím vstoupili do hry Iráčané, kteří chtějí vyzbrojit své letectvo, mimo jiné kvůli boji s Islámským státem.

Irák dostane celkem 15 letounů L-159 včetně čtyř, které byly dosud zařazené ve výzbroji armády, takže nestály zakonzervované v hangárech jako desítky dalších. Irák potřebuje rychle letadla, která mohou hned do akce. Právě proto armáda musí nyní pro vlastní potřeby nechat tři kusy ze skladů přestavět na cvičné dvojmístné.

“Po přestavbě tří jednomístných na dvojmístná bude mít armáda celkem 24 L-159, z toho 8 dvojmístných,” upřesnil mluvčí Medek.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy