Konec výprodeje. České armádě už nezbyl ani jeden přebytečný bitevník L-159

Luboš Kreč
8. 4. 2016 10:07
Od devadesátých let vlastnila česká armáda spoustu letounů, které si objednala, aniž by je potřebovala. Od té doby se snaží přebytečné stroje prodávat či přestavovat. Z původních 72 letadel jich 47 armáda vůbec nepotřebovala, šest jich tedy přestavěla na cvičné dvojmístné verze, dvě havarovala, několik bitevníků vyměnila se Španěly za jiný letoun. Za poslední dva roky jich 36 prodala. Fáze zbavování se přebytečných letadel je teď u konce. "Všechna nepotřebná letadla se podařilo prodat, zbude jen jedno, které si armáda nechá jako záložní,” uvedl Petr Medek, mluvčí ministra obrany Martina Stropnického.
Letoun L-159
Letoun L-159 | Foto: Aero Vodochody

Praha - V nejbližších týdnech spustí česká armáda novou zakázku na údržbu a servis letounů L-159. Kontrakt do roku 2022 má hodnotu bezmála 1,5 miliardy korun. Dalších více než 400 milionů si podle přehledu významných vojenských tendrů, který má na stole vláda, vyžádá přestavba tří nepotřebných jednomístných bitevníků na verze pro dva piloty.

Skončí tím definitivně dlouhý příběh, během nějž se Češi snažili zbavit desítek letadel, která si koncem 90. let objednali, aniž by je potřebovali. “Všechna nepotřebná letadla se podařilo prodat, zbude jen jedno, které si armáda nechá jako záložní,” říká Petr Medek, mluvčí ministra obrany Martina Stropnického.

Původně si vojáci jednomístných strojů L-159 objednali od Aera Vodochody 72, z nichž se 47 ukázalo jako nepotřebných. Šest se jich přestavělo na dvojmístné cvičné verze, dvě letadla havarovala. První aspoň částečně úspěšný pokus udat něco ze zbytku do zahraničí byla výměna pěti L-159 za jeden transportní letoun CASA. Španělé ale dodatečně tři bitevníky zase vrátili.

Pak se dlouho nic nedělo, až předloni v létě vláda přiklepla prodej až 28 strojů americké společnosti Draken, která spolupracuje s armádou USA. Nakonec ale za oceán zamíří českých bitevníků jen jednadvacet, protože mezitím vstoupili do hry Iráčané, kteří chtějí vyzbrojit své letectvo, mimo jiné kvůli boji s Islámským státem.

Irák dostane celkem 15 letounů L-159 včetně čtyř, které byly dosud zařazené ve výzbroji armády, takže nestály zakonzervované v hangárech jako desítky dalších. Irák potřebuje rychle letadla, která mohou hned do akce. Právě proto armáda musí nyní pro vlastní potřeby nechat tři kusy ze skladů přestavět na cvičné dvojmístné.

“Po přestavbě tří jednomístných na dvojmístná bude mít armáda celkem 24 L-159, z toho 8 dvojmístných,” upřesnil mluvčí Medek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy