Konec výprodeje. České armádě už nezbyl ani jeden přebytečný bitevník L-159

Luboš Kreč Luboš Kreč
8. 4. 2016 10:07
Od devadesátých let vlastnila česká armáda spoustu letounů, které si objednala, aniž by je potřebovala. Od té doby se snaží přebytečné stroje prodávat či přestavovat. Z původních 72 letadel jich 47 armáda vůbec nepotřebovala, šest jich tedy přestavěla na cvičné dvojmístné verze, dvě havarovala, několik bitevníků vyměnila se Španěly za jiný letoun. Za poslední dva roky jich 36 prodala. Fáze zbavování se přebytečných letadel je teď u konce. "Všechna nepotřebná letadla se podařilo prodat, zbude jen jedno, které si armáda nechá jako záložní,” uvedl Petr Medek, mluvčí ministra obrany Martina Stropnického.
Letoun L-159
Letoun L-159 | Foto: Aero Vodochody

Praha - V nejbližších týdnech spustí česká armáda novou zakázku na údržbu a servis letounů L-159. Kontrakt do roku 2022 má hodnotu bezmála 1,5 miliardy korun. Dalších více než 400 milionů si podle přehledu významných vojenských tendrů, který má na stole vláda, vyžádá přestavba tří nepotřebných jednomístných bitevníků na verze pro dva piloty.

Skončí tím definitivně dlouhý příběh, během nějž se Češi snažili zbavit desítek letadel, která si koncem 90. let objednali, aniž by je potřebovali. “Všechna nepotřebná letadla se podařilo prodat, zbude jen jedno, které si armáda nechá jako záložní,” říká Petr Medek, mluvčí ministra obrany Martina Stropnického.

Původně si vojáci jednomístných strojů L-159 objednali od Aera Vodochody 72, z nichž se 47 ukázalo jako nepotřebných. Šest se jich přestavělo na dvojmístné cvičné verze, dvě letadla havarovala. První aspoň částečně úspěšný pokus udat něco ze zbytku do zahraničí byla výměna pěti L-159 za jeden transportní letoun CASA. Španělé ale dodatečně tři bitevníky zase vrátili.

Pak se dlouho nic nedělo, až předloni v létě vláda přiklepla prodej až 28 strojů americké společnosti Draken, která spolupracuje s armádou USA. Nakonec ale za oceán zamíří českých bitevníků jen jednadvacet, protože mezitím vstoupili do hry Iráčané, kteří chtějí vyzbrojit své letectvo, mimo jiné kvůli boji s Islámským státem.

Irák dostane celkem 15 letounů L-159 včetně čtyř, které byly dosud zařazené ve výzbroji armády, takže nestály zakonzervované v hangárech jako desítky dalších. Irák potřebuje rychle letadla, která mohou hned do akce. Právě proto armáda musí nyní pro vlastní potřeby nechat tři kusy ze skladů přestavět na cvičné dvojmístné.

“Po přestavbě tří jednomístných na dvojmístná bude mít armáda celkem 24 L-159, z toho 8 dvojmístných,” upřesnil mluvčí Medek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy