Kolem autovraků funguje šedý byznys, varuje policie

ČTK ČTK
12. 3. 2013 15:55
Havarovaná vozidla bývají zdrojem náhradních dílů. Chybí předpisy na nakládání s vraky

Praha - Vozidla zdemolovaná při dopravních nehodách se často stávají zdrojem náhradních dílů, jejich další "slepování" přitom může ohrozit bezpečnost provozu a hlavně řidičů.

Novinářům to řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil na setkání se zástupci pojišťoven a výrobců automobilů. V Česku podle něj chybí předpisy, které by nakládání s vraky aut usměrnily.

Podle Tržila se při opravách aut hojně využívají použité náhradní díly, které už nemusí mít patřičné bezpečnostní vlastnosti. "K tomu mohou být použity prvky, které ani nemusí být pro dané auto homologované.

Týká se to disků kol i samostatných částí karoserie. Pak mohou být například změněny deformační zóny," řekl Tržil.

Uživatelé vozidel by se měli více zajímat o firmu, která auto opravuje, a v případě nejistoty nechat auto překontrolovat.

"Některé opravy jsou schopni posoudit na státní technické kontrole," dodal Tržil.

Šedý autovrakový byznys

Podle servisního ředitele české pobočky firmy Ford Martina Sládka neexistuje po nehodách systém kontroly ohledně dalšího použití vraků a nastupuje "šedý byznys".

"Díly jsou vyřezávané z havarovaných vozidel a dochází například k vazbám tam, kde nemají být," uvedl.

Problém se podle Sládka týká zejména takzvaných totálních škod, při kterých je auto na odpis.

Podle údajů automobilek se pětina následně objeví v autorizované síti. "Pojišťovna sice vyplatí škodu za totální odpis auta, majitel ale s vrakem může dělat, co chce," dodal Sládek.

Varoval také před jinými způsoby oprav, než jak je poskytují oficiální servisy.

Leoš Tržil uvedl, že nastavení pravidel je na další debatu a řešení bude nutné hledat s ministerstvem dopravy.

"Jde o to, jak vyloučit vozidla, která nejsou způsobilá provozu po bezprostředním poškození, nebo je případně do provozu vrátit za předpokladu, že splňují technické podmínky," dodal policista.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy