Kolaps dvaceti studentů v Sokolově způsobila zřejmě davová psychóza, tvrdí policisté

ČTK ČTK
28. 6. 2021 14:19
Za pátečním kolapsem dvaceti studentů střední policejní školy v Sokolově byla zřejmě davová psychóza. Policie jiné důvody hromadného omdlení nezjistila. Nepotvrdila se podezření na únik plynu a výsledky laboratorních vyšetření vyloučily toxické látky v tělech studentů. Možné vysvětlení tak poskytl policii znalec z oboru psychologie.
Záchranáři v pátek dopoledne ošetřili v Sokolově dvacet studentů střední policejní školy v Komenského ulici.
Záchranáři v pátek dopoledne ošetřili v Sokolově dvacet studentů střední policejní školy v Komenského ulici. | Foto: ČTK

"Dle předběžného vyjádření znalce z oboru psychologie mohlo dojít následkem kolapsu jedné nebo dvou dívek ke spuštění sugestivní reakce ostatních osob a je možné, že tak byla vyvolána davová psychóza," uvedla krajská policejní mluvčí Eva Valtová.

Na základě výsledků dosud provedených laboratorních vyšetření krve a moči bylo vyloučeno, že by u studentů sokolovské střední školy šlo o intoxikaci. Rovněž byla vyloučena přítomnost alkoholu či jiných návykových látek. "Lékaři se shodli na hyperventilaci způsobené stresem," uvedla policejní mluvčí.

Ve vzorcích vody odebraných krajskými hygieniky nebyla zjištěna přítomnost škodlivých látek. Rovněž byl požádán Český hydrometeorologický ústav o posouzení povětrnostních vlivů, kdy nebyla zjištěna žádná anomálie.

Záchranáři v pátek dopoledne ošetřili v Sokolově 20 žáků střední policejní školy v Komenského ulici. Studenti se účastnili před školou slavnostního ukončení školního roku a náhle začali kolabovat. Záchranná služba 17 žáků odvezla do nemocnic v Karlových Varech, Sokolově a Chebu. Většina byla ještě týž den propuštěna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy