Kobra odhalila daňový únik za čtvrt miliardy na cigaretách

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2014 14:34
Organizované skupině obchodníků hrozí až deset let vězení. Policie obvinila 6 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Policie obvinila šest lidí kvůli ilegálním obchodům s cigaretami a alkoholem, který měl směřovat na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Za krácení daní ve výši 253 milionů korun jim hrozí až deset let vězení.

Zásah s krycím názvem River proti organizované skupině tento týden provedl tým Kobra, který tvoří policisté, celníci, specialisté finanční správy a také Armáda ČR.

Zadrženo bylo celkem šestnáct lidí, z nichž šest bylo posléze obviněno. Obviněná šestice ve věku od 29 do 59 let údajně deklarovala dodání alkoholu a cigaret z Česka do států EU nejméně od 1. srpna 2011 do současnosti. Výrobky ale podle vyšetřovatelů nebyly do zahraničí vyvezeny a prodávaly se v Česku.

Kvůli fiktivním obchodům údajně obvinění založili několik tuzemských i zahraničních obchodních společností, které buď ovládali, nebo do nich dosadili takzvané bílé koně.

Policista: Ne vždycky se podaří bílé koně obvinit

Podle šéfa protikorupční policie Jaroslava Vilda se obvinění netýkalo třeba zaměstnanců firem nebo právě bílých koní. "Spolupráce bílých koní s obviněnými bývá v podobných případech různá, a ne vždy jsme schopni takového bílého koně obvinit," dodal Vild. Obvinění jsou podle něj stíháni na svobodě.

"Na každé krabičce skupina ušetřila zhruba 12 až 14 korun podle značky," uvedl na tiskové konferenci zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

Podle něj měl fiktivní obchod s cigaretami hodnotu 1,2 miliardy korun. Zásah se týkal i alkoholu. Podle zástupce generálního ředitele celní správy Davida Chovance ale nebyl předmětem trestné činnosti a stal se zabaveným zbožím.

Akce se chystala od března

Útvar Kobra na případu začal pracovat letos v březnu. Akce probíhala od úterka na čtyřiceti místech Česka. Na účtech policie zajistila přibližně 11 milionů korun, dále 70 aut a zboží za celkem 140 milionů korun. Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno dále přes 800 tisíc eur na bankovních účtech a dalších 50 tisíc eur v hotovosti.

"Dostáváme se na čtyři pětiny celkové škody a považujeme to za mimořádný úspěch," řekl Žezulka. Zabavené věci půjdou do dražby. Zásah by měl probíhat do čtvrteční půlnoci.

Tým Kobra funguje od poloviny června a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům. V létě byly oznámeny první úspěchy týmu, a to odkrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky za 269 milionů, v oblasti reklamy za 289 milionů a s pohonnými hmotami za 650 milionů korun.

V září Kobra uvedla, že ve Zlínském kraji odkryla daňový únik při obchodování s toaletním papírem, papírovými ubrousky a utěrkami se škodou nejméně 25 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy