Kmotr ODS bez pokuty. Je to chyba, říká úřad ombudsmana

Radek Nohl Radek Nohl
14. 5. 2012 22:33
Zástupkyně ombudsmana v rozhovoru vysvětluje, proč měl Patrik Oulický dostat pokutu
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Případ černých staveb vlivného člena ODS Patrika Oulického ukázal, jak se dá poměrně jednoduše vyhnout i milionové pokutě.

Stačí maličkost. Tedy alespoň v kauze zákulisního hráče severočeské ODS to tak bylo.

Úředníci stavebního úřadu mu podle ministerstva pro místní rozvoj nemohli dát pokutu, protože ho při kontrole nepřistihli při tenisovém zápase nebo při koupání v bazénu.

"Kdybych to měla hodně zjednodušit a bagatelizovat, tak by stavby nebyly užívány nikdy. Jak chcete u opěrné zdi prokazovat, že ji užívá, když vlastně už plní svou funkci," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Jenže úředníci ministra Kamila Jankovského do dnešního dne ombudsmanovi nevysvětlili, proč takový výklad zákona zastávají. A také proto chce nyní úřad práci ministerstva prověřit.

"Když mám tenisové kurty, které jsou plně funkční, nemyslím, že je nezbytné, aby u těch kurtů čekali úředníci na nějaký zápas. Je přeci nesmyslné, aby byli někde schovaní za keřem," dodala Seitlová.

Aktuálně.cz: S ministerstvem jste se dostali do sporu kvůli stavbám Patrika Oulického. Proč?

My jsme měli neustálý rozpor s ministerstvem pro místní rozvoj. Žádali jsme, aby za to, že byly černé stavby vůbec vybudovány, byly uloženy sankce.

Původní stavební úřad v Trmicích to řízení nezahájil, následně to dostal magistrát a kraj. A tak uběhla lhůta, která je pro ten jednorázový přestupek velmi krátká. My jsme namítali, že ty stavby jsou užívány.

Oulický (na snímku úplně vlevo na kongresu ODS) je znám jako zákulisní vyjednavač. V jeho okolí je Petr Gandalovič, Pavel Drobil nebo Petr Bendl.
Oulický (na snímku úplně vlevo na kongresu ODS) je znám jako zákulisní vyjednavač. V jeho okolí je Petr Gandalovič, Pavel Drobil nebo Petr Bendl. | Foto: Ondřej Besperát

Už to samotné užívání je nelegální a mělo by být sankciováno. Do dnešního dne ale nemáme řádnou odpověď. Naše komunikace s ministerstvem uvízla na posledním dopise z loňského podzimu.

A.cz: A co vám tedy ministerstvo napsalo?

Ministerstvo nám napsalo, že to užívání není dáno tím, že by stavby byly funkční. A my jsme se tedy ptali, kdy jsou ty stavby užívány. Ministerstvo nám na to ale zatím neodpovědělo.

A.cz: Takže podle ministerstva je nutné, aby při té kontrole byl přistižen, že stavby užívá...

Kdybych to měla hodně zjednodušit a bagatelizovat, tak by stavby nebyly užívány nikdy. Jak chcete u opěrné zdi prokazovat, že ji užívá, když vlastně už plní svou funkci.

Když mám tenisové kurty, které jsou plně funkční, nemyslím, že je nezbytné, aby u těch kurtů čekali úředníci na nějaký zápas. Je přeci nesmyslné, aby byli někde schovaní za keřem.

Tady jsou fotky Oulického haciendy a jejího okolí:

A.cz: Těch černých staveb ale bylo více. Nepřijde vám divné, že Chráněná krajinná oblast České středohoří byla nejdříve proti, poté ale nakonec dala stavbám zelenou?

Povolení bylo vydáno pro terénní stavby, oplocení, bazén, tenisové kurty, pergolu a další úpravy. S tím, že Chráněná krajinná oblast České středohoří se vším souhlasila.

Byl tam určitý rozpor s územním plánem obce. Poté bylo konstatováno, že tento územní plán není v pořádku. Některé parcely jsou tam chybně označeny. Tudíž může dojít k povolení těch staveb.

My jsme dosáhli toho, čeho jsme chtěli dosáhnout. Tedy odstranění těch staveb nebo dodatečné povolení. Pokud se týká postupu ochránce, tak my prověřujeme skutečně legálnost. Odborné posouzení je čistě ve správě Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Těžko proti tomu můžeme něco namítat.

Měl podle vás vlivný člen ODS Patrik Oulický dostat pokutu? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy