"Kdo uhlí těží, do pekla běží," chtěli pověsit čerti na ministerstvo. Zasáhla policie

ČTK ČTK
7. 12. 2020 10:52
Členové hnutí Greenpeace v maskách čertů se v pondělí ráno pokusili vyvěsit z balkonu ministerstva průmyslu a obchodu transparent s nápisem Kdo uhlí těží, do pekla běží. Zabránila jim v tom policie. Během neohlášené akce na podporu snížení emisí skleníkových plynů nakonec transparent rozvinuli před budovou úřadu. Protestovalo se i na dalších místech.
Protest byl součástí pondělní série demonstrací a happeningů v Praze, kterými chtějí neziskové organizace apelovat na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby podpořil vyšší cíle v ochraně klimatu.
Protest byl součástí pondělní série demonstrací a happeningů v Praze, kterými chtějí neziskové organizace apelovat na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby podpořil vyšší cíle v ochraně klimatu. | Foto: ČTK

Protest byl součástí pondělní série demonstrací a happeningů v Praze, kterými chtějí neziskové organizace apelovat na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby podpořil vyšší cíle v ochraně klimatu. Aktivisté demonstrují také například před ministerstvy zdravotnictví a dopravy, po spojení akcí se vydají k Úřadu vlády.

Podle aktivistů by měl Babiš na zasedání Evropské rady, které se koná 10. a 11. prosince, podpořit snížení emisí do roku 2030 o 65 procent. Zatímco původní záměr EU počítal se snížením emisí o 40 procent proti hodnotám z roku 1990, Evropská komise v září navrhla snížení o 55 procent. Evropský parlament pak v říjnu odhlasoval ještě ambicióznější cíl, podle europoslanců by se emise v EU během následující dekády měly zredukovat o 60 procent.

Před budovou ministerstva průmyslu a obchodu se sešla desítka členů Greenpeace, polovina v maskách čertů. Na balkon se podařilo po žebříku vylézt jednomu z nich, ostatním v tom zabránila policie. Pak zasáhla i proti aktivistovi na balkoně. Podle policejní mluvčí Violety Siřišťové se akce obešla bez narušení veřejného pořádku, protože aktivisté uposlechli výzev policistů. Policie tak nikoho nezadržela.

Best in climate

Premiér Babiš má možnost složit reparát, řekl Jan Freidinger z Greenpeace. "Říkal, že jsme best in covid, to nám nějak nevyšlo. Můžeme být best in climate, to nám může vyjít. Takže chceme po premiérovi, aby znovu otevřel cíl 65 procent v debatě na jednání Evropské rady," dodal v narážce na dřívější premiérova slova k epidemii koronaviru.

Neohlášený protestní piknik připravila organizace Extinction Rebellion před ministerstvem dopravy, řekla za organizaci Gabriela Kleinová. Na ohlášené akci před ministerstvem zdravotnictví členové Doctors for Future (Lékaři za budoucnost) rozložili lehátko s figurínou člověka a vystavili seznam nemocí, které podle nich podporuje klimatická změna. Další protesty se odehrály před ministerstvy životního prostředí, zahraničí, zemědělství a pro místní rozvoj. Podílejí se na nich také organizace Limity jsme my, Hnutí Duha, Nesehnutí, Automat a Amnesty International.

"Premiér Andrej Babiš, který bude Česko na jednání Evropské rady zastupovat, nedávno změnil názor a oznámil, že nebude blokovat zvýšení klimatického cíle pro rok 2030. Na stole je ovšem nedostatečná varianta snížení emisí o 55 procent, které dovoluje započítat tzv. propady, tedy množství uhlíku, který zachytí lesy, mokřady a další cenné ekosystémy," uvedli už dříve zástupci Hnutí Duha. Žádají, aby předseda vlády "jasně odmítl propady" a usiloval o závazek snížení emisí o 65 procent. Propady jsou podle aktivistů jen trikem, kterým se mohou některé státy ze snižování emisí vyvléknout.

Video: V atmosféře je nejvíc CO2 za poslední 4 miliony let. To není sranda, varuje Tolasz

Pálí nás klima - Radim Tolasz (titulky) | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy