České konopí bude ke koupi v lékárnách od příštího léta

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 12. 2014 11:17
O tom, kdo bude u nás pěstovat konopí pro lékařské účely, rozhodne lékový ústav do začátku Vánoc.
Jakmile konopný tendr skončí, dostane vybraný zemědělec čtyři až šest měsíců na to, aby léčivou rostlinu vypěstoval a odevzdal ústavu.
Jakmile konopný tendr skončí, dostane vybraný zemědělec čtyři až šest měsíců na to, aby léčivou rostlinu vypěstoval a odevzdal ústavu. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Kdo ovládne český konopný byznys? Jasno bude ještě před Vánocemi. Lékový ústav totiž vybere pěstitele, který dostane licenci na pěstování marihuany, do konce tohoto týdne.

"O výsledcích výběrového řízení budeme informovat nejpozději do 18. prosince," potvrdila redakci Aktuálně.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Jakmile konopný tendr skončí, dostane vybraný zemědělec čtyři až šest měsíců na to, aby léčivou rostlinu vypěstoval a odevzdal ústavu. Ten pak zajistí distribuci látky do lékáren. "První české konopí by tak mohlo být pro pacienty dostupné už na přelomu jara a léta příštího roku," doplnila Šustková.

O konopný byznys podle ní projevilo zájem celkem šestnáct firem a čtvrtina se dostala do užšího kola. Z nich nyní vzejde konečný vítěz tendru.

Garantované miliony

Pěstitel, který povolení sklízet marihuanu dostane, si přijde na miliony. Výdělky navíc budou zaručené. Veškerou úrodu do poslední rostlinky totiž vykoupí stát. Musí. Ukládá mu to novela zákona o návykových látkách, která začala platit letos v lednu.

Jeden gram marihuany přitom vyjde nejméně na dvě eura - asi pětapadesát korun. Lékový ústav dokonce počítá s ještě tučnějšími náklady – dodavateli je ochoten zaplatit až dvojnásobek. Po pěstiteli chce celkem čtyřicet kilogramů léčebného konopí.

"Předpokládají se nejméně tři sklizně – dodávky v průběhu 12 měsíců. Platnost udělené licence bude 19 měsíců," uvádí lékový ústav v zadávací dokumentaci k tendru.

Jediná komplikace: rostlinný odpad, který při sklizni vznikne, bude muset dodavatel zničit. A to stejným způsobem, jakým se likviduje nebezpečný odpad – ve speciální spalovně a za přítomnosti zástupce krajského úřadu.

Konopná fotovoltaika pro vyvolené

Řada kritiků se ale na lukrativní byznys dívá s obavou. Nelíbí se jim dokonce několik věcí.

Třeba podle sociální demokratky Aleny Gajdůškové vyroste v Česku "konopná fotovoltaika pro vyvolené" - stát bude muset vždy povinně vykoupit naprosto všechny rostliny, které pěstitelé vyprodukují, a to bez ohledu na jejich kvalitu. Navíc za cenu, kterou si firmy samy předem řeknou.

Rostliny by nadále raději dovážela. Konopná pole už totiž v některých zemích dávno jsou – marihuanu vyváží třeba Nizozemsko, Izrael nebo Švýcarsko.

Do českých lékáren se ale prozatím dovezly "jen" dvě stovky dávek konopí z Nizozemska. Cena za gram se pohybuje kolem tří set korun. Látku může teoreticky nabízet 1525 lékáren, které jsou schopny přijímat také elektronické recepty.

Ústav má kontrolovat sám sebe

Nezávislé senátorce Aleně Dernerové zase vadí sporná role lékového ústavu. Ten se totiž ocitá ve střetu zájmů. "Státní ústav pro kontrolu léčiv bude postaven do role kontrolora i distributora. Nejprve si vybere pěstitele, pak si ho sám zkontroluje a nakonec od něj odkoupí veškeré jeho zboží a předá ho lékárnám," popisuje paradox obsažený v zákoně senátorka.

Podle Tomáše Zábranského z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy stát zase zbytečně zúžil možnosti, jak léčebné konopí využít, když povolil pěstovat jen čtyři typy konopí. V zadávací dokumentaci se mluví jen o rostlinách, které charakterizuje obsah dvou nejlépe prozkoumaných účinných látek – delta-9tetrohydrokanabinolu a cannabidiolu.

"Léčebné konopí je možno použít jen pro léčbu části stavů, v nichž prokazatelně pomáhá," vyjádřil se Zábranský v době, kdy lékový ústav tendr vyhlašoval.

Lék na revma či na AIDS

Léčivé konopí se může v Česku legálně prodávat od dubna loňského roku. Prozatím se dováželo jen ze zahraničí.

Sušené rostliny mají být k dostání jen v lékárnách, a to pouze na elektronický recept. Jeden pacient si může koupit nejvíce třicet gramů léčivé marihuany za měsíc.

Konopí smějí lidem předepisovat například onkologové, neurologové, revmatologové nebo odborníci na infekční choroby, jako je AIDS.

 

Právě se děje

Další zprávy