Léčebné konopí už mají lékárny v Uherském Hradišti a v Praze

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2014 22:21
Léčebné konopí je určeno pacientům s roztroušenou sklerózou či trpícím nesnesitelnými bolestmi. Lékárna bude prodávat jeden gram za 273 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Uherské Hradiště - Do Lékárny Hradební v Uherském Hradišti dorazilo dnes odpoledne deset gramů léčebného konopí. ČTK to řekla pracovnice lékárny Veronika Pokorná.

Léčebné konopí už mohou pacienti dostat na recept také v Lékárně Pharmacentrum Budějovická v Praze 4. V uherskohradišťské lékárně bude jeden gram za 273 korun. Pražské zařízení dnes v tiskové zprávě uvedlo cenu "kolem 300 korun".

Lékárna Hradební patří revmatoložce Evě Dokoupilové, která má jako první v Česku přístup k elektronickým receptům určeným k předepisování léčebného konopí. První dvě krabičky po pěti gramech lékárně dodala společnost Czech Medical Herbs.

Léčebné konopí je určeno pacientům s roztroušenou sklerózou či trpícím nesnesitelnými bolestmi. Lékárna Hradební dostala prvních pět gramů už v květnu, kdy jí ho doda Elkoplast Slušovice. K pacientovi však tento lék podle Pokorné nedorazil a vzhledem k brzkému vypršení doby použitelnosti již ani nepůjde. "Systém ještě na jaře nefungoval," uvedla Pokorná.

Nyní podle ní už lékárna může pacientům předepsané léčivo vydat. "Lidé se na to v lékárně ptají a máme také telefonáty od dalších pacientů, kteří na léčivé konopí čekají," doplnila Pokorná.

Lékárna Hradební bude podle ní prodávat jeden gram za 273 korun. Množství léčebného konopí, které se v lékárně prodá, podle ní nelze v tuto chvíli odhadnout. "Když ale budeme potřebovat, dovezou nám další," uvedla jedna z lékárnic.

Povolení dovážet konopí má kromě dvou zmíněných společností ještě firma Phoenix. Zákon o možnosti používat marihuanu k léčbě začal platit loni v dubnu. Prvního dovozce vybralo ministerstvo zdravotnictví loni v listopadu. Léčebné konopí se do Česka už přivezlo, pacienti ho ale zatím nikdy nedostali. Je na elektronický předpis, který lékaři dosud nevydávali.

Podle dřívějších informací se gram konopí měl prodávat za 250 či 300 korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ještě před svým nástupem do funkce upozorňoval na to, že by léčba mohla být pro nemocné drahá a nedostupná. Pokud by gram stál 300 korun, maximální měsíční množství, 30 gramů, by vyšlo na 9000 korun.

Konopí smějí předepisovat hlavně na chronickou neutišitelnou bolest onkologové, neurologové, revmatologové, psychiatři či infekcionisté. Mohou je psát také na uvolnění ztuhlého těla pacientům s roztroušenou sklerózou a na potlačení nechutenství u pacientů s rakovinou nebo AIDS. Nemocní byli zatím odkázáni na své výpěstky, nebo kupovali marihuanu na černém trhu. Riskují tak střet se zákonem.

 

Právě se děje

Další zprávy