Kauza D11: Ministři budou jednat o vyvlastnění farmářky

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 1. 2010 12:05
Rozhodnutí má padnout na přelomu měsíce
Farmářka Ludmila Havránková
Farmářka Ludmila Havránková | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou o pozemky pro dálnici D11 nabral nový obrat.

Ačkoliv se už Topolánkova vláda s farmářkou dohodla na řešení a stvrdila shodu usnesením vlády, současný kabinet podle zjištění Aktuálně.cz vrátil do hry vyvlastnění.

To byl také důvod, proč se porada ekonomických ministrů ani toto úterý nedohodla na novém řešení situace.

Na sjednané schůzce totiž chyběli oba místopředsedové vlády, jejichž přítomnost si u tak zásadního rozhodnutí vyžádal premiér Jan Fischer.

"V současné době přichází v úvahu pouze dvě varianty: buď dohoda, nebo vyvlastnění," řekl online deníku šéf pracovní skupiny Michal Frankl z Úřadu vlády. "Bude dobré, když u tak závažného rozhodnutí budou oba místopředsedové, kteří nyní chyběli."

Podle Frankla by měla porada ekonomických ministrů rozhodnout, zda přistoupí k vyvlastnění, nejpozději na přelomu tohoto měsíce.

Nové varianty

Ministr Slamečka přišel s novou variantou
Ministr Slamečka přišel s novou variantou | Foto: Ludvík Hradilek

Původní vládní dohoda s farmářkou zaručovala směnu 10 hektarů za 253 hektarů zemědělské půdy poloviční hodnoty.

Ministři úřednické vlády však iniciovali její zrušení a ministr dopravy navrhl směnit s Havránkovou pouze 10 hektarů za 10 s tím, že rozdíl v ceně by byl doplacen.

Později ale přišel resort Gustava Slamečky s další variantou, a to směnou pouhých 3 hektarů za 3 hektary s tím, že zbytek půdy bude farmářce pronajat.

Pracovní skupina, jejíž vznik si vyžádal premiér Fischer, měla vybrat z těchto možností tu nejlepší. Tým nakonec zavrhl první dvě varianty včetně té, kterou již stvrdila svým usnesením vláda.

Místo toho přidali další způsob řešení - vyvlastnění.

"V současné době jsou už jen dvě varianty," řekl v úterý předseda týmu Frankl. "Dohoda o směně tří hektarů, nebo vyvlastnění. Pro obě jsou dobré argumenty. Třetí varianta není."

Dohoda, nebo vyvlastnění?

Stát žádá po rodině Havránkových pozemky pro stavbu dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové. Několik let ovšem s farmářkou o výkupu vůbec nejednal.

Farmářka trvá od počátku na tom, aby jí stát za zabranou půdu dal náhradní pozemky, aby mohla dál hospodařit.

Nyní se potvrdily její obavy z toho, že stát směřuje místo k dohodě k vyvlastnění.

"Asi bych s tím souhlasila. Co mi zbývá," reagovala Havránková pro Aktuálně.cz před měsícem na informaci, že stát nabízí jen 3 hektary pozemků s dalšími do nájmu. "Ale já jim už nevěřím, myslím, že to jen spěje k tomu, aby mě vyvlastnili."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy