Katarský princ do Česka nepřiletěl, soud nemohl začít

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2014 16:17
Katarský princ je v Česku stíhán za kuplířství a zneužívání nezletilých dívek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 nemohl zahájit nové hlavní líčení s katarským princem Hámidem bin Abdal Sáním, který čelí obvinění ze sexuálních styků s českými školačkami.

Muž nedorazil a přes svého advokáta vzkázal z Kataru, že kvůli nemoci nesmí cestovat letadlem. Předsedkyně soudního senátu přitom musí respektovat právní názor nadřízeného soudu, podle nějž nelze kauzu projednat v Sáního nepřítomnosti.

Obvodní soud Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku vězení. Rozsudek ale následně zrušil pražský městský soud, přičemž obvodnímu soudu vytkl špatný procesní postup.

"Jedna z výtek zahrnovala to, že hlavní líčení mělo být konáno pouze v přítomnosti obžalovaného, a soud tak neměl akceptovat žádost obžalovaného o jednání v jeho nepřítomnosti. Bez obžalovaného proto soud nyní jednat nebude," vysvětlila předsedkyně senátu Mária Petrovková.

Nepřijel, a ani nepřijede

Sáního advokát Josef Lžičař nebyl schopen upřesnit povahu Sáního zdravotních obtíží. V rozhovoru s novináři ale připustil, že jeho klient do Čech zřejmě nepřijede ani po svém uzdravení. Na Sáního je vydán mezinárodní zatykač, takže mu kdekoliv mimo Katar hrozí zatčení. "Myslím, že příjezd nebude riskovat," řekl novinářům.

"Nemá důvěru k českým orgánům," doplnil v soudní síni.

"Soudy v Kataru se k tomu nijak nepostavily, takže ta nedůvěra je teď možná na jiné straně," poznamenala Petrovková s narážkou na to, že katarské orgány na Sáního nepodaly obžalobu a odmítly se kauzou dále zabývat. Dodala, že Sání by do Česka mohl přicestovat i jinak než letadlem.

Lžičař pak argumentoval tím, že Sánímu "možná vadí" vydaný zatykač. "Je to začarovaný kruh," reagovala soudkyně.

Když nepřijede, tak mezinárodní zatykač nezrušíme. Pokud se dostaví, není důvod, aby zatykač nadále trval, a nebude ani důvod brát obžalovaného do vazby," vzkázala na dálku Sánímu.

Právník je s princem v kontaktu přes tlumočníka a potvrdil, že s ním na dálku komunikuje bez problémů. České republice se přitom Sánímu do Kataru nepodařilo doručit žádnou ze soudních listin, a to ani předvolání k hlavnímu líčení.

Soudkyně zdůraznila, že Sání proto nemá k dispozici dokonce ani úřední překlad obžaloby do arabštiny. O doručování se marně snaží diplomatickou cestou ministerstvo spravedlnosti.

340 dnů ve vazbě podle Kataru jako trest stačí

Obžaloba Sáního viní z kuplířství, pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Od roku 2000 do svého zadržení v září 2004 údajně udržoval v pražském bytě opakované sexuální kontakty s mladistvými i nezletilými dívkami, kterým za soulož poskytoval peníze.

Kauza však v ČR nikdy nebyla uzavřena, protože tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl v roce 2005 o jejím předání do Kataru.

Sání v Česku strávil celkem 340 dní ve vazbě. Po návratu do vlasti byl zatčen, už po dvou dnech v cele se ale dočkal propuštění na kauci. Tamní orgány na Sáního vůbec nepodaly obžalobu.

Katar uvedl, že princ byl již potrestán českou vazbou, a odmítl se kauzou dále zabývat.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Turecko se v Sýrii dopustilo válečných zločinů, Spojené státy žádají vysvětlení

Turecko se na severovýchodě Sýrie dopustilo několika incidentů, které Spojené státy považují za válečné zločiny, oznámil zvláštní americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Dodal, že plošné důkazy o etnických čistkách pod vedením Turků USA nemají.

Jeffrey uvedl, že USA nyní zprávy o tureckém počínání v Sýrii prověřují a že si od Ankary vyžádaly vysvětlení. Poznamenal také, že USA vyšetřují, zda Turecko během ofenzivy použilo zakázaný bílý fosfor. Ten se v minulosti kvůli schopnosti samovznícení při styku se vzduchem používal k výrobě samozápalných pum a dělostřeleckých granátů.

Jeffrey také potvrdil prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera, že během chaosu při turecké invazi uprchlo z vězení v Sýrii přes sto členů teroristické organizace Islámský stát. "Nevíme, kde jsou," uvedl zvláštní zmocněnec.

před 15 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy