reklama
 
 

Katarský princ do Česka nepřiletěl, soud nemohl začít

Aktualizováno 5. 6. 2014 16:17
Katarský princ je v Česku stíhán za kuplířství a zneužívání nezletilých dívek.

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 nemohl zahájit nové hlavní líčení s katarským princem Hámidem bin Abdal Sáním, který čelí obvinění ze sexuálních styků s českými školačkami.

Muž nedorazil a přes svého advokáta vzkázal z Kataru, že kvůli nemoci nesmí cestovat letadlem. Předsedkyně soudního senátu přitom musí respektovat právní názor nadřízeného soudu, podle nějž nelze kauzu projednat v Sáního nepřítomnosti.

Obvodní soud Sánímu v roce 2005 uložil 2,5 roku vězení. Rozsudek ale následně zrušil pražský městský soud, přičemž obvodnímu soudu vytkl špatný procesní postup.

"Jedna z výtek zahrnovala to, že hlavní líčení mělo být konáno pouze v přítomnosti obžalovaného, a soud tak neměl akceptovat žádost obžalovaného o jednání v jeho nepřítomnosti. Bez obžalovaného proto soud nyní jednat nebude," vysvětlila předsedkyně senátu Mária Petrovková.

Nepřijel, a ani nepřijede

Sáního advokát Josef Lžičař nebyl schopen upřesnit povahu Sáního zdravotních obtíží. V rozhovoru s novináři ale připustil, že jeho klient do Čech zřejmě nepřijede ani po svém uzdravení. Na Sáního je vydán mezinárodní zatykač, takže mu kdekoliv mimo Katar hrozí zatčení. "Myslím, že příjezd nebude riskovat," řekl novinářům.

"Nemá důvěru k českým orgánům," doplnil v soudní síni.

"Soudy v Kataru se k tomu nijak nepostavily, takže ta nedůvěra je teď možná na jiné straně," poznamenala Petrovková s narážkou na to, že katarské orgány na Sáního nepodaly obžalobu a odmítly se kauzou dále zabývat. Dodala, že Sání by do Česka mohl přicestovat i jinak než letadlem.

Lžičař pak argumentoval tím, že Sánímu "možná vadí" vydaný zatykač. "Je to začarovaný kruh," reagovala soudkyně.

Když nepřijede, tak mezinárodní zatykač nezrušíme. Pokud se dostaví, není důvod, aby zatykač nadále trval, a nebude ani důvod brát obžalovaného do vazby," vzkázala na dálku Sánímu.

Právník je s princem v kontaktu přes tlumočníka a potvrdil, že s ním na dálku komunikuje bez problémů. České republice se přitom Sánímu do Kataru nepodařilo doručit žádnou ze soudních listin, a to ani předvolání k hlavnímu líčení.

Soudkyně zdůraznila, že Sání proto nemá k dispozici dokonce ani úřední překlad obžaloby do arabštiny. O doručování se marně snaží diplomatickou cestou ministerstvo spravedlnosti.

340 dnů ve vazbě podle Kataru jako trest stačí

Obžaloba Sáního viní z kuplířství, pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a svádění k pohlavnímu styku. Od roku 2000 do svého zadržení v září 2004 údajně udržoval v pražském bytě opakované sexuální kontakty s mladistvými i nezletilými dívkami, kterým za soulož poskytoval peníze.

Kauza však v ČR nikdy nebyla uzavřena, protože tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl v roce 2005 o jejím předání do Kataru.

Sání v Česku strávil celkem 340 dní ve vazbě. Po návratu do vlasti byl zatčen, už po dvou dnech v cele se ale dočkal propuštění na kauci. Tamní orgány na Sáního vůbec nepodaly obžalobu.

Katar uvedl, že princ byl již potrestán českou vazbou, a odmítl se kauzou dále zabývat.

autor: ČTK | 5. 6. 2014 15:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama