Jsme lokajové a přijdem o suverenitu, zní při oslavách

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 10. 2009 16:20
Prezident letos na Pražském hradě vyznamená asi dvě desítky osobností
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Češi si dnes připomínají 91. výročí vzniku samostatného Československa. Oslavy jako každoročně vyvrcholí večer na Pražském hradě, kde prezident Václav Klaus udělí asi dvěma desítkám osobností státní vyznamenání.

Medaili za zásluhy by měl například dostat i zpěvák Karel Gott, který letos oslavil sedmdesátiny. Žhavým kandidátem na nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva je válečný hrdina Imrich Gablech.

Dnešní oslavy zahájil český prezident společně s premiérem Janem Fischerem po deváté hodině ranní položením věnců u Národního památníku na pražském Vítkově.

Nechci nic revolučního, řekl Klaus

Po krátkém pietním aktu odjela hlava státu na Pražský hrad, kde byli přijati členové diplomatického sboru. Těm řekl, že dvacet let po obnovení demokracie stojí  Česká republika znovu před otázkou, zda se vzdát pozice suverénního státu a přenést rozhodování o svých záležitostech na evropské instituce. Komentoval tím svůj boj proti Lisabonské smlouvě.

Prezident Václav Klaus
Prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prezident také uvedl, že jeho požadavek na výjimku z Listiny základních práv EU není "nic revolučního", protože podobnou výjimku dostaly Polsko a Velká Británie. "Není to nic víc, ani nic míň," prohlásil. Vysvětloval také, proč s požadavkem na výjimku přišel až nyní, kdy již smlouvu ratifikoval český parlament i všechny ostatní členské země. Důvodem podle Klause bylo to, že až do druhého irského referenda o Lisabonu neměla smlouva podporu všech států EU.

Následně Klaus na Hradě jmenoval nové generály. Nejvyšší vojenskou hodnost armádního generála získal náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Prezident pak dál pokračoval v našlapaném programu a odhalil opravenou sochu lva od Vincence Makovského. Socha, která se v osmdesátých letech rozbila na desítky kusů, je nově umístěna u severního vstupu Hradu, před takzvanou Pacassiho bránou.

Národní památník na pražském Vítkově.
Národní památník na pražském Vítkově. | Foto: Ludvík Hradilek

Nezaháleli i další politici

Dnes byl také odhalen na náměstí Hrdinů na Pankráci pomník národně socialistické političky Milady Horákové a dalších 234 obětí komunismu.

Žulová skulptura ve tvaru rukou s rozevřenými dlaněmi s bronzovou bustou Horákové, kterou vytvořili sochař Milan Knobloch a architekt Jiří Lasovský, byla umístěna před věznici, kde byli popraveni mnozí odsouzení včetně samotné Horákové.

Slavnostního odhalení se účastnil i předseda ČSSD Jiří Paroubek, který spolu s dalšími sociálními demokraty na pomník přispěl největší měrou.

Pomník vyvolal rozruch poté, co vyšlo najevo, že na něj dali peníze i vedoucí komunističtí představitelé včetně předsedy Vojtěcha Filipa a europoslance Miloslava Ransdorfa.

Nejemotivněji reagovala předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, která to označila za drzost a urážku Horákové. Dodala, že se nikdo z konfederace odhalení nezúčastní.

Milada Horáková před soudem v roce 1950.
Milada Horáková před soudem v roce 1950. | Foto: Aktuálně.cz

Sváteční vláda

Premiér Jan Fischer se v poledne zúčastnil slavnostního shromáždění v Pantheonu Národního muzea.

Zde na sebe pozornost strhla předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Ta varovala před údajně rostoucím vlivem sudetských Němců v příhraničních regionech. Vyzdvihla Václava Klause za jeho podmínku pro ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou zdůvodnil případnými nároky vysídlenců, a zkritizovala zejména regionální politiky. Nikoho však nejmenovala.

"Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my," řekla Dvořáková a podotkla, že se to týká hlavně regionálních politiků. Podle ní si dělají, co se jim zlíbí, aniž by brali ohled na zájmy lidí a státu. "Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," prohlásila předsedkyně svazu.

Ze vzpomínkových akcí se pak premiér přesunul k jednání o vysoce aktuálním tématu.

Vláda se totiž schází, aby projednala, s čím pojede na nadcházející summmit EU. Evropští lídři tam mají řešit Klausův požadavek k lisabonské smlouvě.

Na státní svátek se chystá také několik demonstrací. Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se po poledni sešla k oslavě státního svátku zhruba stovka příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS). Shromáždění pod názvem "Den národní jednoty" provázejí bezpečnostní opatření, na akci dohlíží desítky policistů včetně členů antikonfliktního týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy