Žádná sebereflexe, žena po smrti syna kradla, brojí žalobkyně proti osvobození rodičů

Jan Horák Jan Horák
10. 7. 2020 15:32
Trojici vietnamských rodičů kvůli utonutí jejich dětí čeká druhé soudní kolo, proti zastavení stíhání podala státní zástupkyně stížnost. Dosud však nebylo jasné, na jakých argumentech ji postavila. Aktuálně.cz se nyní s obsahem podnětu seznámilo. Žalobkyni vadí, že rodiče neprojevili po tragédii z pohledu trestního práva sebereflexi. Dva chlapci se utopili v srpnu 2018 v jezeře Lhota poblíž Prahy.
Rozloučení s dvěma chlapci, kteří se utopili v srpnu 2018 v jezeře Lhota poblíž Prahy.
Rozloučení s dvěma chlapci, kteří se utopili v srpnu 2018 v jezeře Lhota poblíž Prahy. | Foto: ČTK

"Obligatorní (povinné, pozn. aut.) podmínky pro zastavení trestního stíhání záležící v tom, že vzhledem k chování obžalovaného po spáchání činu je zřejmé, že účelu trestního řízení bylo dosaženo, nebylo v daném případě možno dovodit. Závěr soudu prvého stupně nemůže obstát," uvádí žalobkyně Dagmar Čechová ve stížnosti, kterou deník Aktuálně.cz získal.

Státní zástupkyně obžalovala matky a jednoho otce (druhý na místě tragédie nebyl) zemřelých chlapců za usmrcení z nedbalosti. Jejich provinění spočívalo v tom, že hochy nechali u jezera bez dozoru. Letos poslední týden v květnu ale Okresní soud v Mělníku stíhání rodičů zastavil. "Ztráta dítěte je pro rodiče tou nejtragičtější událostí, která je může postihnout," vysvětlila soudkyně Markéta Martincová, proč je zbavila obžaloby.

Vycházela z paragrafu trestního řádu, podle něhož lze stíhání zastavit, když samotné následky trestného činu - v tomto případě smrt vlastních dětí - naplnily smysl trestního řízení. Zjednodušeně řečeno jsou dostatečným trestem. Uvedený paragraf ovšem zmiňuje i potřebu, aby se pachatelé ke svému deliktu patřičně postavili. Podle žalobkyně, která jinak s podstatou rozhodnutí soudu souzní, rodiče v tomto ohledu podmínky nesplnili.

Neuznali vinu, nechodili k soudu

"V daném případě obžalovaní neuznali svou vinu, když proti usnesení o zahájení trestního stíhání všichni tři podali stížnost. V průběhu trestního řízení se k věci ani jednou nevyjádřili, hlavního líčení se nezúčastnili a prostřednictvím svého obhájce opakovaně tvrdili, že se trestného jednání nedopustili. Stěží lze tedy usuzovat na sebereflexi obžalovaných," píše státní zástupkyně.

V této souvislosti připomíná i chování jedné z matek po tragédii. Za krádež na Teplicku ve spolupachatelství dostala dva roky nepodmíněně, rozsudek je od letošního ledna pravomocný. "Soud se nijak nevypořádal se situací obžalované, která se v průběhu trestního řízení dopustila další trestné činnosti, a to ve velmi krátké době po úmrtí svého syna. Za tuto trestnou činnost již byla odsouzena," upozorňuje žalobkyně.

Jezero Lhota u Prahy
Jezero Lhota u Prahy | Foto: lhotajezero.cz

Podle ní měl soud postupovat jinak. Zmiňuje dvě možnosti, jež jsou v jejích očích k vyřešení této trestní kauzy přiléhavější. "Mohlo tam dojít k podmíněnému zastavení trestního stíhání nebo k uznání viny a upuštění od uložení trestu," vysvětlila Aktuálně.cz Čechová. Podmíněné zastavení stíhání by rodiče zavázalo pod hrozbou obnovení procesu k náležitému chování, závěr o vině bez trestu má zase symbolický význam.

Bez dozoru 40 minut

Mělnický soud obdržel odůvodnění stížnosti tento týden, spis následně zamíří k nadřízenému Krajskému soudu v Praze. V tuto chvíli ale není jasné, kdy se tak stane. Mělnická instance čeká na to, až dostane od obžalovaných potvrzení o doručení přeloženého odůvodnění verdiktu. "Zároveň jim budeme zasílat přeloženou stížnost, ale na potvrzení jejího doručení už čekat nebudeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí okresního soudu Jindřich Špergl.

Rodiče ztratili své dva syny ve věku pět a sedm let 2. srpna 2018 v jezeře Lhota v okrese Praha-východ. Podle závěru soudu nechali děti, které neuměly plavat, bez dozoru přes čtyřicet minut. Policie na místo dorazila kolem půl třetí odpoledne, potápěči už nalezli jen utopená těla. Chlapci se pod vodou udusili. Tragédii bezprostředně provázely hlasy, že ke smrti hochů přispěla i netečnost personálu areálu. Týdeník Respekt ale tyto spekulace vyvrátil.

Šéf areálu: nic jsme neprovedli

Vedení areálu od počátku odmítalo, že by jeho lidé situaci podcenili. Šéf koupaliště vysvětloval, že od matek postrádaných chlapců dostal špatné informace. "Dostali jsme informaci, že se děti ztratily, ne že jsou ve vodě. Matky neukazovaly na vodu, ale myslely si, že děti jsou někde v okolí," řekl idnes.cz vedoucí areálu Robert Nedvěd. Týdeník Respekt poté na základě rozhovorů s řadou svědků doložil, že pracovníci areálu nic špatného neudělali.

Právní zástupce rodičů Petr Václavek opakovaně odmítl, že by se jeho klienti nevěnovali dětem tak dlouho. Podle něj šlo jen o několik minut. "Naše stanovisko opíráme o základní věc - došlo k neštěstí, které se může stát kdekoliv. Rodiče rozhodně zásadním způsobem neporušili povinnost se o děti řádným způsobem starat. A už vůbec ne tak, že by tuto povinnost zanedbali všichni," vysvětlil už dříve Aktuálně.cz advokát.

Tragédii u jezera Lhota nešlo zabránit, xenofobie za ní není, svědci byli pod tlakem, říká novinářka

První volal policii ten areál, svědectví, která říkají, že se k tomu neměli, nejsou pravdivá, tvrdí redaktorka Respektu Ivana Svobodová. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy