Janeček odstartoval hru, ve které hledá nového českého prezidenta. Vede Pánek, Zeman je poslední

Michal Polák Michal Polák
21. 12. 2016 18:58
Ve středu odstartovala interaktivní internetová hra Prezident 21, ve které mohou čeští občané vybírat nového prezidenta. Každý má k dispozici tři kladné a jeden záporný bod. Body mohou dát jen těm kandidátům, kteří splňují podmínky pro výkon prezidentské funkce. Do hry se za několik hodin zapojilo přes tři tisíce Čechů. Zatím vede ředitel české pobočky organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Současný prezident Miloš Zeman momentálně obsazuje poslední místo. Na prezidenta nelze nominovat pouze tvůrce hry Karla Janečka.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Miliardář a matematik Karel Janeček ve středu spustil svou interaktivní internetovou hru Prezident 21. Na webu prezident21.cz mohou lidé vybírat své kandidáty na prezidenta. Každý smí udělit tři kladné body a jeden záporný bod. Mohou nominovat jakéhokoliv kandidáta, který splňuje oficiální podmínky pro výkon prezidentské funkce.

Vlastní volbu je možné během následujících měsíců měnit. Hra má občanům České republiky pomoci vybrat takového kandidáta, na kterém se všichni shodnou. Na prezidenta nelze nominovat pouze tvůrce hry Karla Janečka.

Do hry se zapojilo přes tři tisíce Čechů. Zatím vede ředitel české pobočky organizace Člověk v tísni Šimon Pánek před politikem Petrem Pithartem a textařem Michalem Horáčkem. Současný prezident Miloš Zeman momentálně obsazuje poslední místo.

Mezi ženami dominuje senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Za ní se umístila poslankyně za ODS Miroslava Němcová a také lidovecká politička Zuzana Roithová. Ženy zatím obdržely pouze 16 procent hlasů.

Hra své uživatele sama informuje o aktuálním pořadí kandidátů, monitoruje média a je propojena s Facebookem. Autoři vyzývají, aby lidé hru šířili mezi své známé. Hra podle autorů bude úspěšná jen tehdy, pokud se do ní zapojí velké množství českých občanů.

Příští prezidentské volby se budou konat na začátku roku 2018. Svou kandidaturu na prezidenta již potvrdili Michal Horáček, lékař Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek a také bývalý předseda krajně pravicové Republikánské strany Miroslav Sládek. Současný prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že případnou kandidaturu oznámí rok před ukončením svého prvního volebního období, tedy v březnu 2017.

Lidé nejsou nuceni volit nejmenší zlo, volí se konkrétní osobnosti, nemusí se dávat šek pouze politické straně, říká ke svému volebnímu systému Demokracie 2.1 matematik a podnikatel Karel Janeček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy