Janeček odstartoval hru, ve které hledá nového českého prezidenta. Vede Pánek, Zeman je poslední

Michal Polák Michal Polák
21. 12. 2016 18:58
Ve středu odstartovala interaktivní internetová hra Prezident 21, ve které mohou čeští občané vybírat nového prezidenta. Každý má k dispozici tři kladné a jeden záporný bod. Body mohou dát jen těm kandidátům, kteří splňují podmínky pro výkon prezidentské funkce. Do hry se za několik hodin zapojilo přes tři tisíce Čechů. Zatím vede ředitel české pobočky organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Současný prezident Miloš Zeman momentálně obsazuje poslední místo. Na prezidenta nelze nominovat pouze tvůrce hry Karla Janečka.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Miliardář a matematik Karel Janeček ve středu spustil svou interaktivní internetovou hru Prezident 21. Na webu prezident21.cz mohou lidé vybírat své kandidáty na prezidenta. Každý smí udělit tři kladné body a jeden záporný bod. Mohou nominovat jakéhokoliv kandidáta, který splňuje oficiální podmínky pro výkon prezidentské funkce.

Vlastní volbu je možné během následujících měsíců měnit. Hra má občanům České republiky pomoci vybrat takového kandidáta, na kterém se všichni shodnou. Na prezidenta nelze nominovat pouze tvůrce hry Karla Janečka.

Do hry se zapojilo přes tři tisíce Čechů. Zatím vede ředitel české pobočky organizace Člověk v tísni Šimon Pánek před politikem Petrem Pithartem a textařem Michalem Horáčkem. Současný prezident Miloš Zeman momentálně obsazuje poslední místo.

Mezi ženami dominuje senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Za ní se umístila poslankyně za ODS Miroslava Němcová a také lidovecká politička Zuzana Roithová. Ženy zatím obdržely pouze 16 procent hlasů.

Hra své uživatele sama informuje o aktuálním pořadí kandidátů, monitoruje média a je propojena s Facebookem. Autoři vyzývají, aby lidé hru šířili mezi své známé. Hra podle autorů bude úspěšná jen tehdy, pokud se do ní zapojí velké množství českých občanů.

Příští prezidentské volby se budou konat na začátku roku 2018. Svou kandidaturu na prezidenta již potvrdili Michal Horáček, lékař Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek a také bývalý předseda krajně pravicové Republikánské strany Miroslav Sládek. Současný prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že případnou kandidaturu oznámí rok před ukončením svého prvního volebního období, tedy v březnu 2017.

Lidé nejsou nuceni volit nejmenší zlo, volí se konkrétní osobnosti, nemusí se dávat šek pouze politické straně, říká ke svému volebnímu systému Demokracie 2.1 matematik a podnikatel Karel Janeček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 19 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydaný Nikulin dostal od Česka 250 000 korun, žádá další peníze

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo Rusovi Jevgeniji Nikulinovi čtvrt milionu korun v souvislosti s jeho vydáním do USA. Také se mu omluvilo. Vyplynulo to z čtvrtečního jednání u soudu, který se začal zabývat Nikulinovým nárokem na náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nikulin, který po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun, byl loni v USA odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení. Stát další peníze platit odmítá.

Částku 250 000 korun, kterou za to ministerstvo Nikulinovi loni v říjnu vyplatilo, označil ve čtvrtek Rusův advokát Martin Sadílek za neúměrně nízkou. "Advokát ho (Nikulina) ujistil, že pan ministr nemůže učinit rozhodnutí, které ve finále skutečně učinil. Akt deportace Nikulin považoval ve své podstatě za únos a za zradu svého advokáta," popsal u Obvodního soudu pro Prahu 2. Klient podle něj ztratil důvěru v soudní systém i své právní zástupce, což velmi negativně ovlivnilo způsob jeho obhajoby v USA.

Sadílek poukázal také na to, že podle znaleckého posudku zadaného Nikulinovými obhájci v USA trpí Rus posttraumatickou stresovou poruchou. "Domnívám se, že vznikla v přímé souvislosti s nezákonným aktem pana ministra spravedlnosti," podotkl. Zdravotní posudky ze Spojených států chce v aktuálním řízení navrhnout jako důkaz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy