Janeček: Proč plán vraždy selhal? Asi Kovarčíkovi nevěřili

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 8. 2015 13:48
Zesnulý podnikatel Peter Kovarčík chtěl nechat Karla Janečka před dvěma lety zavraždit. Důvodem byla pomsta za upozornění jeho protikorupčního fondu na účty ve Švýcarsku.
Karel Janeček
Karel Janeček | Foto: DVTV

Praha - Podnikatel Peter Kovarčík před dvěma lety údajně chtěl nechat zavraždit miliardáře Karla Janečka, napsal v pátek deník Právo. K ničemu ale nakonec nedošlo. "Ten útok se zřejmě nepodařil, protože lidé z podsvětí panu Kovarčíkovi moc nedůvěřovali. Nebo to bylo příliš náročné, jít přímo proti mně," vyjmenovává nahlas důvody Janeček.

On sám se přitom o plánu pomsty podnikatele, který byl roky blízkým přítelem bývalého prezidenta Václava Klause, dozvěděl před pár měsíci. Nedávno si jej kvůli tomu pozvala na výslech i policie. 

Podle informací deníku Právo chtěl Kovarčík Janečka odstranit hlavně proto, že Janečkův Nadační fond proti korupci navedl švýcarské úřady k podezřelým stamilionům korun a jejich možné souvislosti s amnestií vyhlášenou exprezidentem Václavem Klausem. Toto upozornění Kovarčíkovi znemožnilo převod velké sumy peněz.

Za odstranění Janečka chtěl podnikatel Kovarčík zaplatit 10 milionů korun. Proč se Kovarčíkova připravovaná eliminace Janečka nevydařila, komentuje sám Karel Janeček v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Kdy jste se o tom možném útoku na vás dozvěděl?

Karel Janeček: Před několika měsíci. Tipnul bych si tři měsíce, ale nejsem si jistý.

Dozvěděl jste se to od policie, nebo ještě z jiného zdroje?

Dozvěděl jsem se to ještě z jiného zdroje. Od policie jsem se to dozvěděl následně.

Je to zdroj z vaší blízkosti?

Na to vám odpovědět nemohu.

Řekla vám policie něco víc, než co jste se dozvěděl od svého zdroje?

V podstatě ne. Dozvěděl jsem se pouze konkrétněji onu částku.

Plánoval s Peterem Kovarčíkem vaši vraždu někdo další?

Ano.

Znáte jméno toho člověka?

To nevím. To už ví pouze policie.

A máte podrobnější informace o plánu těch lidí? Nějaké podrobnosti, jak to chtěli uskutečnit?

V podstatě jediné informace, které mám, jsou ty, které byly dnes zveřejněny. Ten útok se zřejmě nepodařil, protože lidé z podsvětí panu Kovarčíkovi moc nedůvěřovali. Nebo to bylo příliš náročné, jít přímo proti mně. Buď ta částka, kterou nabízel, byla malá, nebo to bylo ještě spojeno s tím, že navíc Kovarčíkovi nedůvěřovali, protože podle toho, co vím, se rád hodně napil a pak i mluvil.

 

Právě se děje

Další zprávy