Azyl v Česku odmítlo dalších 16 Iráčanů. Požádali o vrácení pasů, chtějí zřejmě do Německa

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2016 23:11
​Z České republiky chce odjet dalších 16 iráckých uprchlíků. Ministra vnitra Milana Chovance požádali o vrácení pasů a vyrazili zřejmě do Německa. Večer dodávku s Iráčany zadržela policie osm kilometrů od německých hranic. Chovanec na Twitteru uvedl, že zastavení projektu bylo rozumné. "Bonmot o naší zemi jako o cestovní kanceláři přestává být bonmotem. Projekt je naštěstí již ukončen," napsal ministr. Do Německa už začátkem dubna odjela skupina 25 Iráčanů. Němci ale požádali Česko o jejich vzetí zpět.
Fotografie z příjezdu skupiny Iráčanů do České republiky.
Fotografie z příjezdu skupiny Iráčanů do České republiky. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Dalších 16 iráckých uprchlíků ze skupiny přijaté do České republiky se rozhodlo odjet. Míří zřejmě do Německa, kam už minulý týden odešlo 25 lidí. Informaci přinesl deník Právo.

„Na naše pracoviště v Praze dorazila skupina Iráčanů, proběhla krátká diskuse, po níž se všichni rozhodli požádat o vrácení pasů, které jsme jim v těchto okamžicích odevzdali. Končí tedy v České republice,“ řekl Právu ve čtvrtek odpoledne ministr vnitra Milan Chovanec. Zastavit projekt podle něj bylo rozumné.

"Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli," informovala na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Nadační fond Generace 21, který přesun Iráčanů do Česka zařizoval, odjezd další skupiny uprchlíků potvrdil. "Objevily se bohužel faktory, které NF G21 nepředvídal. Někteří z uprchlíků se rozhodli odejít, aniž by vyzkoušeli skutečný život v této zemi, s naší podporou a mezi lidmi, kteří je byli připraveni přijmout s láskou mezi sebe. V tom jim nemůžeme zabránit," napsal fond. Další záměry iráckých uprchlíků prý nezná.

Sever Novinky.cz pozdě večer uvedl, že policisté ve čtvrtek zadrželi dodávku s 16 Iráčany v Ústeckém kraji, osm kilometrů od německé hranice. Informaci serveru potvrdil i ministr vnitra Milan Chovanec.

Dodávku řídil Čech. Po vyslechnutí policií bude skupina znovu poučena, co může podle zákona udělat, a poté budou Iráčané i český řidič propuštěni, protože byli zadrženi ještě na českém území a ničeho se nedopustili.

Jiná očekávání

Iráčtí uprchlíci byli ubytovaní v Brně. Už včera nadační fond oznámil, že pozastavil jejich stěhování do bytů připravených městem a soukromým dárcem. Důvodem zastavení přesunu bylo váhání uprchlíků, zda udělali dobře, že přijeli do České republiky.

"Možná měli jiná očekávání a třeba něco špatně pochopili nebo jim někdo něco slíbil. My nechceme hovořit o jejich vnitřních zápasech, ale pravda je taková, že jsme kvůli jejich váhání nemohli uskutečnit přesun do bytů," řekl Miroslav Makovička z Generace 21.

Už začátkem dubna odcestovalo z Jihlavska 25 Iráčanů do Německa. To ovšem požádalo, aby si Česko přebralo uprchlíky zpět. Ministerstvo vnitra ale podle Chovance zatím od Německa nedostalo kompletní dokumentaci, která je k přesunu nutná.

Kromě Iráčanů, kteří z Česka odešli do Německa, se dalších osm uprchlíků rozhodlo vrátit do Iráku. Odůvodnili to steskem po domově nejstaršího člena rodiny, s nímž zpátky odletěly i dvě dcery s dětmi a další příbuzní.

Nadační fond plánoval přesídlit z Iráku do Česka celkem 153 lidí. V rámci projektu přiletělo do České republiky 89 uprchlíků, z nich v Česku zůstalo ovšem jen 40. Vláda přesun minulý týden bez náhrady zastavila. "Není možné podporovat projekt, který neplní svůj účel," napsal tehdy Chovanec.

Bylo to nerozumné a riskantní, charakterní člověk by tu zůstal, možná to teď navíc napadne i další Iráčany, říká Jan Talafant. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy