Iráčan odjel z Česka bojovat za Islámský stát, dostal 15 let vězení. Neví se, kde je

ČTK ČTK
22. 4. 2021 12:01
Soud uložil 15 let vězení Iráčanovi, kterého obžaloba viní z toho, že z Česka odjel bojovat za Islámský stát. Čtvrteční verdikt není pravomocný. Vátik Muhammad Júsif Sammarraí je za teroristický útok a za účast na teroristické skupině stíhaný jako uprchlý. Není totiž zřejmé, kde se nyní nachází. Podle jeho právníka je vysoce pravděpodobné, že mladík už je po smrti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Obžalovaný se dopustil dvou trestných činů a jeho jednání lze považovat za vysoce společensky škodlivé," zdůvodnila výši trestu předsedkyně senátu pražského městského soudu Jarmila Pavlátová. Mladíkovi hrozilo 12 až 20 let vězení, patnáctileté odnětí svobody pro něj navrhoval státní zástupce Martin Bílý.

Šestadvacetiletý Sammarraí pochází z Bagdádu. Do Česka přijel za otcem, který v zemi dříve studoval a poté se v ní usadil. Mladík si tu našel českou přítelkyni a uzavřel s ní v mešitě sňatek, později se ale radikalizoval a těhotnou dívku opustil. Podle rozsudku zamířil z pražského Letiště Václava Havla v lednu 2015 do Istanbulu, odkud se pak dostal na území severního Iráku, které tehdy ovládal Islámský stát.

V dubnu 2015 se pak Sammarraí podle verdiktu zúčastnil bojové ofenzivy k hlavní irácké ropné rafinérii v Bajdží, kde útočil proti irácké armádě i koaličním jednotkám a utrpěl zranění při náletu americké řízené rakety. Později se v Mosulu podílel na propagandě Islámského státu. Působil údajně jako učitel, v oddělení leteckého fotografování, v oddělení denních tiskových zpráv a v oddělení záležitostí mudžahedínů. "Nejedná se o osobu, která by tam pouze žila. Vykonával pro Islámský stát činnost, za kterou byl placen," podotkl státní zástupce.

Mladíkův právník si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání. Za zásadní vadu pokládá, že se obžalovaného nepodařilo vyslechnout nebo jakkoliv dohledat. Soud v jednací síni promítl propagandistické video IS z bojiště, v němž podle posudku antropologa vystupuje právě Sammaraí. Právník zdůraznil, že video je hrané a neprokazuje, že by se jeho klient zúčastnil bojů nebo někoho zabil. Soudní senát však prohlásil za hlavní důkaz nikoliv video, ale elektronickou komunikaci mezi mladíkem a jeho otcem.

Soudkyně Pavlátová označila tvrzení, že mladík už je zřejmě po smrti, za pouhou domněnku. "To, že se přestal ozývat svému otci, neznamená, že není naživu," podotkla.

Organizace Islámský stát se přihlásil k mnoha teroristickým útokům, v minulosti byl napojený na síť Al-Káida. Na vrcholu moci byl v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. V Iráku byl Islámský stát poražen v prosinci 2017, v Sýrii předloni v březnu.

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy