Iráčan odjel z Česka bojovat za Islámský stát, dostal 15 let vězení. Neví se, kde je

ČTK ČTK
22. 4. 2021 12:01
Soud uložil 15 let vězení Iráčanovi, kterého obžaloba viní z toho, že z Česka odjel bojovat za Islámský stát. Čtvrteční verdikt není pravomocný. Vátik Muhammad Júsif Sammarraí je za teroristický útok a za účast na teroristické skupině stíhaný jako uprchlý. Není totiž zřejmé, kde se nyní nachází. Podle jeho právníka je vysoce pravděpodobné, že mladík už je po smrti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Obžalovaný se dopustil dvou trestných činů a jeho jednání lze považovat za vysoce společensky škodlivé," zdůvodnila výši trestu předsedkyně senátu pražského městského soudu Jarmila Pavlátová. Mladíkovi hrozilo 12 až 20 let vězení, patnáctileté odnětí svobody pro něj navrhoval státní zástupce Martin Bílý.

Šestadvacetiletý Sammarraí pochází z Bagdádu. Do Česka přijel za otcem, který v zemi dříve studoval a poté se v ní usadil. Mladík si tu našel českou přítelkyni a uzavřel s ní v mešitě sňatek, později se ale radikalizoval a těhotnou dívku opustil. Podle rozsudku zamířil z pražského Letiště Václava Havla v lednu 2015 do Istanbulu, odkud se pak dostal na území severního Iráku, které tehdy ovládal Islámský stát.

V dubnu 2015 se pak Sammarraí podle verdiktu zúčastnil bojové ofenzivy k hlavní irácké ropné rafinérii v Bajdží, kde útočil proti irácké armádě i koaličním jednotkám a utrpěl zranění při náletu americké řízené rakety. Později se v Mosulu podílel na propagandě Islámského státu. Působil údajně jako učitel, v oddělení leteckého fotografování, v oddělení denních tiskových zpráv a v oddělení záležitostí mudžahedínů. "Nejedná se o osobu, která by tam pouze žila. Vykonával pro Islámský stát činnost, za kterou byl placen," podotkl státní zástupce.

Mladíkův právník si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání. Za zásadní vadu pokládá, že se obžalovaného nepodařilo vyslechnout nebo jakkoliv dohledat. Soud v jednací síni promítl propagandistické video IS z bojiště, v němž podle posudku antropologa vystupuje právě Sammaraí. Právník zdůraznil, že video je hrané a neprokazuje, že by se jeho klient zúčastnil bojů nebo někoho zabil. Soudní senát však prohlásil za hlavní důkaz nikoliv video, ale elektronickou komunikaci mezi mladíkem a jeho otcem.

Soudkyně Pavlátová označila tvrzení, že mladík už je zřejmě po smrti, za pouhou domněnku. "To, že se přestal ozývat svému otci, neznamená, že není naživu," podotkla.

Organizace Islámský stát se přihlásil k mnoha teroristickým útokům, v minulosti byl napojený na síť Al-Káida. Na vrcholu moci byl v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. V Iráku byl Islámský stát poražen v prosinci 2017, v Sýrii předloni v březnu.

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy