Halík: Odměnu za Templetona věnuji na dialog s ateisty

ČTK ČTK
16. 3. 2014 18:53
Duchovní Tomáš Halík získal Templetonovu cenu zejména za zprostředkování dialogu mezi náboženstvími i ateisty.
Duchovní Tomáš Halík.
Duchovní Tomáš Halík. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Duchovní a filozof Tomáš Halík chce peníze spojené s Templetonovou cenou, jejímž laureátem se stal jako první z Čechů, věnovat zejména na iniciativy spojené s dialogem mezi církvemi, věřícími a ateisty.

Právě působení v této oblasti patřilo k důvodům, pro které cenu obdržel.

S oceněním za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života je spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun). Tu má oceněný použít nikoli k osobnímu obohacení, ale k dalšímu rozvoji činností ve svém oboru.

Projekt mezinárodního charakteru

Halík uvedl, že již měl konkrétní projekt, jak peníze použít. Bude jej ale muset přehodnotit vzhledem k tomu, že by využití prostředků mělo mít "více mezinárodní charakter".

Zopakoval, že by část peněz chtěl věnovat také některé charitativní organizaci.

Templetonova cena bývá označována jako Nobelova cena v oblasti duchovních nauk.

Nadace Johna Templetona, zesnulého investora a filantropa, vyzdvihla, že pětašedesátiletý Halík se po sovětské invazi a následné okupaci Československa v letech 1968 až 1989 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody.

Zdůraznila, že letošní laureát se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími.

První laureátkou ceny se v roce 1973 stala známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza.

K dalším jejím držitelům patří ruský spisovatel Alexandr Solženicyn, tibetský duchovní vůdce dalajlama, zakladatelka celosvětového katolického hnutí Fokoláre Chiara Lubichová nebo jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

 

Právě se děje

Další zprávy