Mimořádná zpráva

Máme demokracii a je dobrá. Toho se musíme držet, ničeho jiného, říká Michal Horáček

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
28. 10. 2016 22:41
"Já nebudu kandidovat proti Miloši Zemanovi. Nebudu kandidovat proti nikomu. To nemá smysl. Co to je za kandidaturu, proti někomu? Celý večer jsem tady spolu s kolegy horoval za to, abychom nebyli proti někomu, ale konečně pro něco. To je daleko těžší. Já chci jít tou nejtěžší cestou. Půjdu s nějakým programem pro něco. Nikdy proti někomu, ať je to kdokoli," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Michal Horáček.
Kandidát na prezidenta Michal Horáček
Kandidát na prezidenta Michal Horáček | Foto: DVTV

Praha - "Já nebudu kandidovat proti Miloši Zemanovi," říká kandidát na prezidenta Michal Horáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Na dnešním večeru na Staroměstském náměstí se mu nejvíce nelíbila tendence společnosti rozlišovat na "my" a "oni". To dle svých slov musí změnit.

Aktuálně.cz: Jak se podle vás dnešní večer povedl?

Jestliže desetitisíce lidí přijedou z celé země, to není žádná pražská kavárna, to jsou traktoristi, primátoři, starostové, obyčejní lidé, kteří přijeli z Frýdku-Místku, aby se zúčastnili oslavy svého státního svátku. Nelíbilo se mi, že někteří nezohlednili moji velice laskavě podanou prosbu, aby neměli transparenty s nějakou urážkou. Asi nepochopili, že nejsme my a oni, už jsme tady jenom my a nesmíme se vzájemně vylučovat z pospolitosti. Já to musím změnit spolu s tisíci jiných lidí. To mě trochu zamrzelo. Nicméně jsem si netroufl, a dobře jsem myslím udělal, jim říct, aby to odnesli nebo schovali. Já nemám právo říkat lidem ve svobodné zemi, co si mají napsat na transparent.


A.cz: Těch řekněme hrubších transparentů bylo poměrně hodně...

No, hodně.... Viděl jsem jich asi šest. Ale nebudu to řešit. Byly tu desetitisíce lidí a tísnily se na Staroměstském náměstí a ještě v přilehlých ulicích. A to byli strašně slušní lidi, kteří přišli oslavit svůj svátek. Doufáme, že to takto budeme oslavovat celá léta. S lidmi.

A.cz: Na náměstí opravdu nebylo k hnutí. Čekal jste, že přijde tolik lidí?

Ne.

A.cz: Asi se vám to tedy povedlo.

Mně ne. To byli přece ti ostatní, kteří byli hvězdami večera. Zaprvé to byl pan Brady. Byli to rektoři našich vysokých škol. To jsou všechno lidé, na které vůbec nemám. Pro mě je to velká čest, že tu vůbec byli. Byli tu i starostové, kteří byli zvoleni ve svobodných volbách.

A.cz: Prezident Zeman je také zvolený ve svobodných volbách.

Ano, v pořádku. Je to i můj prezident. Já tu volbu respektuji.

A.cz: Co říkáte na výtky, že jste si tu zahájil svou prezidentskou kampaň?

Já ji zahájím v nejbližší době.

A.cz: A tohle nebylo její zahájení?

Kdepak. Slyšela jste, že bych říkal něco o nějakých svých ambicích? Já jsem tam pokorně uváděl lidi a vybral jsem nějaké písničky. Jestli se ptáte proto, že ten repertoár byl dobrý, tak za tím si stojím. Mám senzační zpěváky: Lenku Novou, Ondru Rumla, Frantu Segrada. Myslím, že to bylo zvolené hezky. To byl můj úkol. Udělat hudební stránku a občas někomu říct, pojďte vlevo nebo vpravo. Co to má společného s kampaní? To může říct jedině blázen.

A.cz: Jak vnímáte ten sled událostí, který následoval poté, co jsme se dozvěděli, že prezident Jiřího Bradyho nejspíš nevyznamená?

Zažil jsem rok 1989, kdy revoluce vypukla proto, že policie na Národní třídě údajně zabila člověka jménem Martin Šmíd. Už za nějakých 18 hodin bylo zjevné, že tento mladý muž vůbec nezahynul a daří se mu velice dobře. Někdy se stane, že taková poslední věc, zejména když má tvář a jméno, je rozbuškou té nahromaděné touhy něco změnit.


A.cz: Myslíte, že tentokrát to mělo tvář pana Bradyho?

Tenkrát šlo o revoluci. Dnes o revoluci nejde. Máme dobré demokratické nástroje. Těch se musíme držet, ničeho jiného. Já jsem naprosto proti jakékoli revoluci. Ta byla potřeba tenkrát. Teď ne. A pokud, tak toto má být povstáním toho lepšího v každém z nás. Nic jiného. Máme demokracii, je dobrá a zvolíme si, koho budeme chtít. A ano, pan Brady byl ne snad rozbuškou, ale takovou tváří, jménem, od něhož se seběhly z různých proudů nahromaděné emoce.

A.cz: Je možné, že Miloš Zeman bude znovu kandidovat. Čím ho chcete porazit?

Já nebudu kandidovat proti Miloši Zemanovi. Nebudu kandidovat proti nikomu. To nemá smysl. Co to je za kandidaturu, proti někomu? Celý večer jsem tady spolu s kolegy horoval za to, abychom nebyli proti někomu, ale konečně pro něco. To je daleko těžší. Já chci jít tou nejtěžší cestou. Půjdu s nějakým programem pro něco. Nikdy proti někomu, ať je to kdokoli.

A.cz: Tak pro co budete?

To se dozvíte v padesátistránkovém programu, který představím na tiskové konferenci.

 

Právě se děje

Další zprávy