Finále prezidentských voleb je tu. Koho chtěla vaše obec na Hradě v minulosti?

Aleš Vojíř Aleš Vojíř
Aktualizováno 27. 1. 2023 10:35
Završuje se historicky třetí volba českého prezidenta, kterou mohou ovlivnit obyvatelé Česka. V obou předchozích zvítězil Miloš Zeman, který už znovu kandidovat nemůže. Druhé kolo voleb končí v sobotu 28. ledna ve 14 hodin. Grafika Aktuálně.cz ukazuje, jak v minulosti volily jednotlivé obce v prvním i druhém kole.
Miloš Zeman v roce 2013, kdy zvítězil v prvních přímých volbách prezidenta.
Miloš Zeman v roce 2013, kdy zvítězil v prvních přímých volbách prezidenta. | Foto: ČTK

V posledních volbách, které se konaly v roce 2018, kandidovalo celkem devět mužů. Od začátku byli favority úřadující prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Výsledky pak skutečně odpovídaly tomu, co ukazovaly poslední předvolební průzkumy. Oba do druhého kola postoupili. Drahošovi se dařilo především v Praze a okolních regionech a pak také v horských oblastech, kde volili lidé na voličské průkazy. Ve zbytku republiky triumfoval Zeman. 

Šest kandidátů, kteří vypadli v prvním kole, doporučilo voličům, ať volí Drahoše. Zemana podpořil jen sedmý Jiří Hynek a osmý Petr Hannig. I přesto však dokázal úřadující prezident zvítězit a svůj mandát obhájil. 

V roce 2013 si Češi vůbec poprvé vybírali hlavu státu v přímých volbách. O jejich hlasy usilovalo celkem devět kandidátů. Ještě na podzim byl podle průzkumů hlavním favoritem prvního kola voleb ekonom a bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer. Závěr kampaně se mu ale nevydařil a do druhého kola voleb se vůbec nedostal. Předskočil ho Miloš Zeman a tehdejší předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg dokázal ve druhém kole Zemana porazit jen v některých velkých městech a jejich okolí - například v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci nebo Karlových Varech. Dařilo se mu i v horských oblastech. To však na celkové vítězství nestačilo. Prvním přímo zvoleným prezidentem Česka se tak s necelými 55 procenty hlasů stal Zeman. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Maďarský parlament v pondělí ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do aliance, informovala maďarská tisková agentura MTI. Finsko a Švédsko požádaly o přijetí do NATO loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko a Turecko byly do pondělka posledními členy bloku, které ještě vstup obou skandinávských zemí neratifikovaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy