Úplatky i vydírání. Vězeňskou službu zasáhl závažný případ

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 8. 2015 17:51
Tomáš Líbal, který loni v srpnu skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby, čelí podezření z korupce. Prý se pokoušel vydírat a uplácet současného ředitele sboru.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v pondělí zadržela šéfa litoměřické věznice a bývalého ekonomického náměstka Vězeňské služby Tomáše Líbala. 

Informaci o zadržení potvrdila Vězeňská služba s tím, že jde o nejzávažnější případ korupce v tomto bezpečnostním sboru za uplynulých 25 let. Líbal se prý pokoušel vydírat a uplácet současného generálního ředitele sboru Pavla Ondráška.

"Důvodem zadržení je mimo jiné i vydírání a podezření z korupce a uplácení přímo mé osoby. Tento případ mě samotného překvapil svým rozsahem," konstatoval Ondrášek.

Ten na odpolední tiskové konferenci řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. Konkrétní jména, ale Ondráška neuvedl.

"Byla velká snaha a velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení Vězeňské služby. Pokud bych toto udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun," tvrdí.

"Dnešní události ukazují, že moje personální kroky byly správné," uvedl s tím, že o celém případu od začátku věděl i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

"Od začátku jsem byl o všem informován. Věřím, že celá aféra povede k očistě Vězeňské služby, k její nápravě," dodal Pelikán.

Vyšetřování stále probíhá

"Generální ředitel Ondrášek na případ upozornil a podílel se na jeho objasnění. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nelze zatím sdělovat další informace," uvedla Vězeňská služba v tiskové zprávě. Ondrášek svolal na pondělní odpoledne mimořádný brífink, kde se k věci vyjádří.

Líbal, který na generálním ředitelství působil za Ondráškova předchůdce Petra Dohnala, skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Ondrášek jeho místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.

"Mohu pouze potvrdit, že ve vztahu k Vězeňské službě provádí Generální inspekce bezpečnostních sborů úkony trestního řízení," řekla bez dalších podrobnosti mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Podle informací inspekce v litoměřické věznici stále zasahuje, kauza by se vedle údajného vydírání mohla týkat i některých zakázek Vězeňské služby.

Pelikán: Podezřelé zakázky zde nejsou poprvé

"Osobně trvám na co nejrychlejším možném vyšetření celé záležitosti," vzkázal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).

"Podezření ohledně zakázek ve Vězeňské službě se neobjevují poprvé, sami jsme se některými zabývali," dodal.

Trestní oznámení kvůli údajně předražené zakázce na kuchyňské technologie z Dohnalových dob podalo nové vedení Vězeňské služby před rokem. Ministerstvo kvůli tomu zastavilo řízení o Dohnalově rozkladu proti odvolání z funkce.

Dohnal ovšem od počátku odmítal, že by s ním kauza jakkoliv souvisela. I samotná inspekce následně sdělila ministerstvu, že její šetření se týká pracovníků odboru logistiky generálního ředitelství Vězeňské služby, nikoliv Dohnala.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy