Pelikán vyjednal pro resort spravedlnosti další miliardu

ČTK ČTK
13. 8. 2015 18:43
Peníze navíc chce ministr využít především na posílení personálu na soudech, což by podle něj mělo zefektivnit jejich chod.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Plánovaný rozpočet ministerstva spravedlnosti na příští rok se navýší předběžně o miliardu korun. Po čtvrtečním jednání s šéfem resortu Robertem Pelikánem (ANO) to novinářům řekl šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO).

Pelikán původně přišel s požadavkem na přidání zhruba dvou miliard. Peníze navíc chce využít především na posílení personálu na soudech, což by podle něj mělo zefektivnit jejich chod.

Ministerstvo spravedlnosti letos hospodaří s 23,25 miliardy korun, podle Babišova původního návrhu rozpočtu mělo příští rok dostat 23,35 miliardy. "Každý rok je to stejná hra, ministři hrají o co největší rozpočet a potom mají problém, aby ho vyčerpali," konstatoval Babiš.

Ohrožení pro rozpočet

Už po středečním jednání se zástupci ministerstev vnitra, pro místní rozvoj a obrany Babiš připustil, že kvůli vyšším požadavkům se patrně nemusí podařit dodržet plánovaný schodek 70 miliard korun.

Na čtvrtečním jednání ale uvedl, že prozatím toto číslo stále platí, ačkoliv připravený rozpočet označil za "napjatý", a to především kvůli požadavkům resortů vnitra a obrany reagujícím na "novou situaci z hlediska bezpečnosti".

Hotový návrh rozpočtu hodlá ministr financí předložit vládě v polovině září. Tento týden už schůzku s žádným šéfem resortu neplánuje, 20. srpna by se chtěl setkat s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), rád by také hovořil ještě s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD).

Rozpočet ministerstva spravedlnosti v uplynulých letech:

Rok Schválený rozpočet (v mld. Kč)
2011 20,248
2012 20,569
2013 21,193
2014 21,627
2015 23,255

Zdroj: ministerstvo financí

 

Právě se děje

Další zprávy