Náměstek Vězeňské služby Líbal končí, jeho post zrušili

ČTK ČTK
8. 8. 2014 15:39
Generální ředitel v rámci reorganizace zrušil pozici ekonomického náměstka.
Generální ředitel Pavel Ondrášek (uprostřed) a ministryně Válková.
Generální ředitel Pavel Ondrášek (uprostřed) a ministryně Válková. | Foto: Vězeňská služba

Praha - V polovině srpna skončí ve funkci ekonomický náměstek generálního ředitele Vězeňské služby Tomáš Líbal.

Jeho šéf Pavel Ondrášek místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru. Líbal bude dělat ředitele věznice v Litoměřicích, jeho pravomoci náměstka převezme Ivo Gottwald. Ondrášek na dnešní tiskové konferenci zároveň uvedl, že na podzim chystá audit, jehož cílem bude výrazné snížení počtu zaměstnanců generálního ředitelství.

"Cílem reorganizace řízení Vězeňské služby bylo od počátku snížení uměle vytvořených, zbytečných řídících mezičlánků, neefektivních tabulkových míst a zjednodušení byrokracie, která na generálním ředitelství byla opravdu rozrostlá do neuvěřitelných rozměrů," řekl Ondrášek, jenž ve funkci v dubnu nahradil odvolaného Petra Dohnala.

Ekonomické otázky vyřeší civilní zaměstnanec

Po svém nástupu do čela sboru zrušil místo prvního náměstka obsazené Marianem Prokešem, který se postavil za Dohnala a kritizoval ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO). Nyní skončí další Dohnalův náměstek Líbal, a jak upozornil Dohnal, o místo přišla také Prokešova manželka. Ta na ředitelství pracovala v referátu stravování.

Podle Ondráška není zapotřebí, aby funkci ekonomického náměstka nadále zastával uniformovaný člen Vězeňské služby. O ekonomické otázky a logistiku se napříště bude starat civilní zaměstnanec - nynější náměstek generálního ředitele Ivo Gottwald, který krátce působil jako tajemník předchozí ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

"Neuvěřitelný" střet zájmů

"Vůbec mě to nepřekvapuje. Pan Líbal ekonomice opravdu rozumí, je to profesionál a takové lidi, kteří jim vidí do karet, nyní vedení Vězeňské služby zjevně nepotřebuje," reagoval Dohnal. Poukázal na to, že Gottwald bude řešit například i vystrojování sboru, přičemž podle obchodního rejstříku sám podniká v oděvnictví. "To je přece neuvěřitelný střet zájmů," prohlásil.

Gottwald v pátek v deníku Právo kritizoval objem zakázky bývalého vedení sboru na nákup služebních uniforem, která měla za čtyři roky vyjít na 91,4 milionu korun. Upozornil například, že dodávka kalhot pro dozorce měla být dvojnásobná než dodávka košil.

Příliš kalhot od armády

Dohnal však trvá na tom, že tendr byl v pořádku a že zakázku schválilo ministerstvo spravedlnosti již pod vedením Válkové. Několik tisíc košil prý bezpečnostnímu sboru zadarmo poskytla armáda, a nebyl tedy důvod objednávat jich tolik jako kalhot.

Ondrášek také uvedl, že generální ředitelství vykazovalo za předchozího vedení 184 míst, ačkoliv skutečný počet jeho zaměstnanců byl 250. "Téměř 70 míst bylo účelově poschováváno na různých organizačních jednotkách. Tito lidé pracovali pro generální ředitelství, ale to se k nim oficiálně nehlásilo," tvrdí.

V pankrácké věznici prý takových zaměstnanců bylo 44, v pardubické 19 a po jednom člověku také v Rýnovicích, Litoměřicích a Ruzyni. Na generálním ředitelství prý také nebylo výjimkou, že vedoucí pracovník řídil jen jediného člověka, a dostával tak příplatek za vedení.

Velké tlaky na vedení

Dohnal připustil, že jeho předchůdci řadu činností tabulkově zařadili do věznic a věznice takové zaměstnance také platily. "Já tomu kroku bývalých vedení rozumím, byly na ně velké tlaky, aby generální ředitelství bylo co nejštíhlejší. Je jednoduché někoho vyhodit, ale pak si je třeba položit otázku, kdo tu práci bude dělat a zda ji bude dělat kvalitně," dodal.

Současné vedení sboru zatím zrušilo 28 tabulkových míst, což bude podle Ondráška znamenat úsporu 12 milionů korun ročně. Výdaje související s vyplacením odstupného propuštěným zaměstnancům prý budou v tomto kontextu nepodstatné. Celkově by chtěl Ondrášek počet zaměstnanců generálního ředitelství snížit na 100 až 150.

 

Právě se děje

před 16 minutami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy