Foto: Zasloužil se o stát, komunistům ale podlehl. Edvard Beneš zemřel před 70 lety

Foto: Zasloužil se o stát, komunistům ale podlehl. Edvard Beneš zemřel před 70 lety
Eduard Beneš (jméno si později změnil na Edvard) se narodil 28. května 1884 v Kožlanech na severním Plzeňsku. Gymnázium už ale navštěvoval v Praze. Ve studiích pokračoval na filosofické fakultě pražské univerzity i ve Francii, po návratu do Prahy získal titul doktora filosofie. Po vypuknutí první světové války organizoval ve spojení s T. G. Masarykem domácí odboj, v září 1915 odešel do Paříže, kde propagoval myšlenku samostatného Československa. Na snímku před odjezdem do ciziny v roce 1914.
Zápis z kožlanské matriky o narození Eduarda Beneše. Otec Beneš Matěj, gruntovník v Kožlanech 101, syn Josefa Beneše, rolníka v Třimanech a Marie Šímové z Týřovic. Matka Anna, manželská dcera Jana Beneše, rolníka ze Šlovic, a Kateřiny rozené Kopové z Kralovic.
Masarykovy a Benešovy snahy byly završeny na americké půdě, kde byla v půli října podepsána Washingtonská deklarace o nezávislosti Československa. Na snímku je zaznamenán vznik dalšího významného dokumentu - Prohlášení společných cílů nezávislých středoevropských národů, které bylo podepsáno 26. října 1918 ve Philadelphii. Na snímku sedí Masaryk uprostřed, Beneš v popředí na zemi.
Po návratu do Prahy Beneš využil zkušeností, které získal na mezinárodním poli, a stal se ministrem zahraničí nově vzniklé republiky. V této funkci setrval až do konce roku 1935, kdy vystřídal Masaryka v prezidentské funkci. Na snímku Beneš v roce 1919.
Foto: ČTK
Dan Poláček Michael Švec Dan Poláček, Michael Švec
3. 9. 2018 17:53
V pondělí uplynulo 70 let od úmrtí druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Státník, který spolu s T. G. Masarykem stál u vzniku samostatného československého státu, je dodnes přijímán rozporuplně. Bývá mu vyčítáno, že v roce 1948 nedokázal zabránit komunistickému převratu. Připomeňte si ve fotogalerii nejvýznamnější momenty Benešova života.
 

Právě se děje

před 43 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy