Foto: Běž domů, Ivane! Vysoké Mýto unikátně připomnělo revoluční vzdor proti Sovětům

Foto: Běž domů, Ivane! Vysoké Mýto unikátně připomnělo revoluční vzdor proti Sovětům
"Běž domů Ivane, čeká tě Nataša." Transparent starý třicet let našel znovu své využití na jedinečné akci ve Vysokém Mýtě.
Desetitisícové město hostilo od okupace v roce 1968 až do června 1990 třetí největší sovětskou posádku. Ta měla asi sedm tisíc mužů, přesný počet ale lidé ve městě dodnes nevědí.
Sověti postupně zabrali polovinu města, což místní až do revoluce nesli velmi nelibě. Po ní ovšem vyšli do ulic.
Velkou část akce tvořili pamětníci a pamětnice tehdejších protestů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
24. 1. 2020 17:59
"Kde domov tvůj? Zde domov můj!" a další třicet let stará hesla provolávali na den přesně po třiceti letech ve Vysokém Mýtě. Místní pracovníci muzea se rozhodli připomenout zdejší revoluční masový protest proti okupantům rekonstrukcí tehdejších událostí. Vysoké Mýto mělo tehdy třetí největší posádku Rudé armády, vojáků bylo skoro stejně jako obyvatel desetitisícového města.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy