Foto: Nerušte stavební předpisy, demonstrovalo se na radnici

Foto: Nerušte stavební předpisy, demonstrovalo se na radnici
Před pražským magistrátem začíná shromáždění na podporu Pražských stavebních předpisů (PSP).
PSP z dílny Institutu plánování a rozvoje Prahy jsou provádějící předpisy ke stavebnímu zákonu, stanovující pro hlavní město Prahu obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby.
V účinnost vešly 1. října loňského roku za vlády minulé rady v čele s Tomášem Hudečkem, a nahradily tak předpisy, které v obměnách fungovaly již od sedmdesátých let.
Za jejich vznikem stojí tým architekta Pavla Hniličky. V urbanistické koncepci se inspiroval v moderních evropských městech.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
22. 1. 2015 16:41
Pražské stavební předpisy měly znamenat změnu v dosavadním pojetí pravidel pro výstavbu v Praze. Ministerstvo pro místní rozvoj je však shledalo nezákonnými a minulý pátek jejich platnost zrušilo.

Praha - Účastníci demonstrace na podporu pražských stavebních předpisů z řad architektů, stavebníků, projektantů a studentů žádají rezignaci vedení ministerstva pro místní rozvoj, které předpisy pozastavilo. Městu radí, aby odmítlo pozastavení předpisů a nechalo rozhodnout soud. Na demonstraci na podporu vyhlášky se před magistrátem sešlo asi 250 lidí. Ministerstvu mimo jiné vadí to, že Praha nepředložila stavební předpisy k notifikaci Evropské komisi.

Zastupitelé toto téma na programu čtvrtečního jednání neměli, přestože se opozice snažila ho doplnit. Stalo se proto tématem několika interpelací občanů na primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) a jejího náměstka Matěje Stropnického (SZ). "Rada se snaží napravit škody, které způsobila předchozí rada vedená primátorem Hudečkem. V této věci je MMR nadřízeným orgánem, nedá se nic dělat," odpověděla v jedné z interpelací Krnáčová, na další slíbila odpovědět písemně. O věc se podle ní stará Stropnický, ale potřebuje na svou práci čas. Odpovědi primátorky ale občany neuspokojily, vyslechla si i pískot.

Demonstranti žádali odchod ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, ředitele jejího odboru poradců Lukasze Krynského a ředitelky odboru stavebního řádu Marcely Pavlovové. Podle pořadatelů protestu by měl magistrát vrátit předpisy v platnost. Ministerstvo by pak muselo požádat o rozhodnutí Ústavní soud. Náměstek primátorky pro územní rozvoj Stropnický na demonstraci řekl, že novelu stavebních předpisů předloží na příští, nejpozději přespříští zasedání rady.

 

Právě se děje

Další zprávy