Nejmladší poslanec Feri jde do voleb. Bude kandidovat v Praze za trojkoalici

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
11. 1. 2021 19:43
Nejmladší člen Poslanecké sněmovny a zároveň politik s největším množstvím "sledujících" na Instagramu Dominik Feri (TOP 09) se rozhodl opět kandidovat do sněmovny. Krajské vedení pražské TOP 09 v pondělí večer rozhodlo, že bude druhým kandidátem této strany v Praze. Trojkoalici TOP 09, ODS a KDU-ČSL povede v Praze šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Dominik Feri má na sociálních sítích stovky tisíc příznivců, kterým přibližuje dění v politice.
Dominik Feri má na sociálních sítích stovky tisíc příznivců, kterým přibližuje dění v politice. | Foto: ČTK

Mnohokrát avizoval, že nechce být celoživotním politikem, protože se chce ze všeho nejvíce věnovat právu. Možná se mu to nakonec vyplní, ovšem patrně nikoliv v nejbližších letech. Nejmladší poslanec Dominik Feri má totiž šanci, že bude v Poslanecké sněmovně pokračovat.

"Ano, rozhodl jsem se zatím v politice zůstat, budu kandidovat na podzim do Poslanecké sněmovny," potvrdil v pondělí večer Aktuálně.cz Feri po jednání krajského vedení TOP 09 v Praze. Už před ním se v zákulisí šířily informace, že kraj bude hlasovat o tom, aby byl Dominik Feri na kandidátce ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jako druhý zástupce po předsedkyni strany Markétě Pekarové Adamové.

Konkrétně tedy že ona kandidátku povede a Feri obsadí další místo na společné kandidátce, jež je určené TOP 09. Které místo to nakonec bude, ještě ukážou další jednání s ODS a KDU-ČSL, s největší pravděpodobností by to mělo být čtvrté místo. Druhé a třetí místo je rezervované pro ODS, páté pro lidovce.

Kolem kandidátky je ale ještě rušno, jak v neděli upozornilo Aktuálně.cz, pražské ODS se příliš nelíbí to, aby kandidátku vedla předsedkyně TOP 09, když tato strana v Praze vládne s Piráty - zatímco ODS je v opozici a Piráty kritizuje. ODS v metropoli by nejraději, aby TOP 09 podpořila odvolání pirátského primátora Zdeňka Hřiba, ale nemá "páky" na to, aby k tomu TOP 09 donutila. 

"Krajský výbor TOP 09 mě jednomyslně potvrdil lídrem naší kandidátky v Praze. Děkuji za tak jednoznačnou podporu," napsala v pondělí večer na Twitter Pekarová Adamová. 

Feri po hlasování sdělil, že chce kandidovat hlavně proto, aby dostal k volbám mladé lidi. "Pro stovky tisíc z nich to bude první možnost, jak složení sněmovny ovlivnit a i jak zareagovat na to, co vláda poslední rok předvádí. Právě hlasy mladých lidí mohou být rozhodující pro to, jestli součet mandátů obou koalic bude víc než 101," uvedl.

Poslanec dává dlouhodobě najevo, že by si přál, aby po volbách už nebylo u moci hnutí ANO ani jeho předseda a premiér Andrej Babiš. Feri je přesvědčený, že trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěje natolik, aby společně s koalicí Pirátů a STAN určovala příští vývoj České republiky. 

Zároveň se chce ve sněmovně věnovat některým zákonným předlohám a nechce ošidit ani svůj vystudovaný obor. "Profesně bych rád byl u příprav procesních předpisů - civilního řádu soudního a trestního řádu. Pokud mi to okolnosti dovolí, rád bych skloubil práci poslance se získáváním zkušeností v právní praxi," podotkl.

Feri velmi dlouho váhal, jestli bude chtít v politice pokračovat, spíše mluvil o tom, že se chce věnovat právu. "Čekají mě státnice a rád bych se v budoucnu věnoval advokacii. Nechávám si tedy čas na rozmyšlenou," odpověděl ještě vloni v červenci v Rádiu Impuls na otázku, zda se chce věnovat dál politice. Shodou okolností právě v červenci dokončil úspěšně studium práv a získal titul magistr.

Zároveň se ale hodně věnoval politice, konkrétně v době epidemie koronaviru patřil a patří k těm, kteří často veřejnost informují o vládních opatřeních, a zároveň má jako opoziční poslanec k řadě opatření připomínky. Mimo jiné využívá toho, že má na sociálních sítích mnoho sledujících, v případě Instagramu jde dokonce o 920 tisíc lidí - žádný jiný politik na takové číslo nedosáhl. Ani se mu nepřiblížil. 

Mnozí lidé, zejména mladí, jej začali sledovat a číst v posledních měsících. V komentářích mu vzkazovali, že díky němu se ve vládních opatřeních přece jen lépe orientují. Feri používal značku žlutého vykřičníku, kterou publikoval vždy s konkrétním vládním rozhodnutím a velmi stručným a jednoduchým sdělením, co rozhodnutí obsahuje.

Dominik Feri se dokonce dočkal před časem uznání od premiéra Andreje Babiše, který jinak pochvalami na adresu opozice velmi šetří. "Pane poslanče, já jsem viděl váš Instagram a je to úžasné. Je to skvělé. A já vám děkuju a gratuluju," prohlásil Babiš loni 22. října, když ho Feri interpeloval ve sněmovně s požadavkem, aby vláda zásadně vylepšila "naprosto příšernou komunikaci".

"Přišli za mnou mí kolegové a mluvili o tom, jak dcera paní ředitelky úřadu sleduje váš Instagram. A já jsem řekl, proč to nedělá ten Plaga," pokračoval Babiš ve sněmovně při zmínce o svém ministru školství Robertu Plagovi.

Feri tehdy předsedovi vlády vysvětloval, že nedávno oslovil vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu s tím, že by bylo dobré, aby vláda vytvořila web, na kterém budou lidé číst co nejsrozumitelněji podané informace o všem, co se týká opatření proti covidu. Druhý den po interpelaci přijal Babiš Feriho a Dzurillu na Úřadu vlády, domluvili se na spolupráci a ještě za pomoci dalších lidí vytvořili speciální web Covid.gov.cz.

Poslanec Feri je zároveň členem AntiCovid týmu, který vytvořili zástupci připravované volební trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Tento tým přichází s různými návrhy, co a jak by měla vláda dělat v souvislosti s covidem. Pokračuje přitom i v osvětě, zatím naposledy třeba stovkám tisíc příznivců ve videu vysvětloval, že je dobré se jít otestovat, i když člověk necítí žádné příznaky nemoci. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy