Exšéf NKÚ uspěl se žalobou na Poslaneckou sněmovnu

ČTK ČTK
9. 4. 2013 12:01
Dohnal se domáhal ochrany proti její nečinnosti, stále totiž nerozhodla o jeho pokutě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský městský soud vyhověl žalobě exšéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala, který se domáhal ochrany před nečinností Poslanecké sněmovny.

Poslanci totiž doposud nerozhodli o Dohnalově odvolání proti pokutě, kterou ho potrestali za neposkytnutí součinnosti při kontrole NKÚ.

Soud sněmovně uložil, aby řízení uzavřela do 30 dnů od právní moci úterního rozsudku. Sněmovna také musí zaplatit náklady řízení ve výši přibližně 12 000 korun.

Kontrolní výbor sněmovny uložil Dohnalovi v roce 2010 pokutu 50 000 kvůli tomu, že výboru odmítl vydat podklady umožňující audit hospodaření NKÚ.

Dohnal se proti tomuto rozhodnutí odvolal, odvolání však sněmovna zamítla, a tehdejší prezident NKÚ se proto obrátil na soud. Ten mu loni v listopadu vyhověl, rozhodnutí o odvolání zrušil a věc poslancům vrátil k novému projednání.

Sněmovna však podle Dohnala nestihla rozhodnout v zákonné třicetidenní lhůtě, a proto na ni podal žalobu.

Právník: rozhodla "jiná" sněmovna

Právní zástupce sněmovny Marek Nespala v úterý argumentoval tím, že dolní komora ve věci vůbec nemůže rozhodnout, protože v mezičase nastalo nové volební období.

"Je to delikátní, až ústavněprávní otázka. Jednotlivým poslancům, kteří tvořili kontrolní výbor a kteří dospěli k rozhodnutí o pokutě, skončilo v červnu 2010 volební období, a nemohou tak v tomto řízení pokračovat. Neexistuje tedy orgán, který by ve věci mohl znovu rozhodnout," prohlásil u soudu.

Dohnalův advokát Václav Vlk tento názor odmítl. "Sněmovna vystupuje jako správní orgán, což si sama odhlasovala. Správní orgány rozhodují na základě zákona a na jejich vnitřním obsazení nezáleží. Fungují dále, i pokud mají jiné složení. To musí platit i pro Poslaneckou sněmovnu, jinak bychom se dostali do situace 'po nás potopa'," uvedl a soud mu dal následně zapravdu.

"Poslanecká sněmovna musí ve věci rozhodnout. Uložili jsme jí to nikoliv jako zákonodárnému orgánu, ale jako orgánu správnímu. Není rozhodné, zda je orgán jinak obsazen, protože jeho pravomoc rozhodovat trvá. Proto nám nezbylo nic jiného, než žalobě vyhovět," vysvětlila rozhodnutí soudu předsedkyně senátu Jana Brothánková.

Dohnala potrestaly i soudy

Rozsudek je nyní možné napadnout pouze mimořádným opravným prostředkem - kasační stížností, kterou by posuzoval Nejvyšší správní soud.

Advokát Nespala řekl, že případné podání stížnosti zváží až podle písemného odůvodnění dnešního rozhodnutí. Dohnal se jednání neúčastnil, jeho právník ho omluvil ze zdravotních důvodů.

Za opakovanou neochotu vydat materiály byl exšéf NKÚ potrestán nejen sněmovnou, ale i soudy, a to osmiměsíčním trestem vězení podmíněně odloženým na zkušební dobu 18 měsíců. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela úřadu.

Tím, že s poslanci odmítl spolupracovat, poškodil podle soudů právo ČR na kontrolu hospodaření s majetkem státu, a zneužil tak pravomoc úřední osoby.

Někdejší prezident NKÚ se však stále cítí nevinný. Již dříve na svou obranu uváděl, že prověrka by narušila nezávislost úřadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy