Klaus spustil petici proti imigraci. Populismus, zní z vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2015 15:30
"Různé elitářské politické skupiny - skryté za fasádou vědců, akademiků či domnělých mravních autorit - jsou naproti tomu vydávány za normu veřejného mínění," tvrdí petice.
"Odmítáme manipulaci veřejným míněním vytvářením falešného pocitu solidarity."
"Odmítáme manipulaci veřejným míněním vytvářením falešného pocitu solidarity." | Foto: Reuters

Lysá nad Labem (Nymbursko) - Bývalý prezident Václav Klaus inicioval novou petici proti imigraci. Dokument, který dnes představil na briefingu na výstavišti v Lysé nad Labem, vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky včetně využití policie a armády. Volá také po odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků nebo dodržování platných smluv v azylové politice a odmítnutí nátlaku na jejich změny, které by usnadnily další imigraci. Iniciativu mohou lidé ode dneška podpořit na webových stránkách protiimigraci.cz. Klaus je prvním signatářem.

"Nechceme dále pasivně přihlížet, jak naši ústavní činitelé, vláda, političtí představitelé ztrácejí čas a v téhle osudové chvíli otálejí," uvedl Klaus. Za výzvou podle něj nestojí jen on, ale i jeho kolegové a přátelé a věří, že má i podporu tisíců občanů České republiky.

Masová migrace podle textu výzvy představuje vážné ohrožení stability Evropy, jednotlivých členských zemí EU i ČR. "Chtěl bych zdůraznit, že nejsme lhostejní k utrpení tisíců lidí, kteří jsou produktem válek či podobných katastrof, ale - a to je strašně zásadní - odmítáme manipulaci veřejným míněním vytvářením falešného pocitu solidarity s těmito migranty," prohlásil Klaus.

Petici kritizoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle nějž Klaus téma uprchlické krize populisticky využívá. Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka jde o vlamování se do otevřených dveří. Také podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Klausova petice debatu o migraci dále neposouvá. Podle Sobotky není třeba petic, ale jasných kroků na úrovni Evropské unie.

Česká vláda podle Klausovy iniciativy dostatečně nečelí narůstajícímu tlaku lídrů evropských velmocí. Obavy veřejnosti z migrace by z oficiálních míst by mohly být bagatelizovány. "Různé elitářské politické skupiny - skryté za fasádou vědců, akademiků či domnělých mravních autorit - jsou naproti tomu vydávány za normu veřejného mínění," tvrdí petice.

 

Právě se děje

Další zprávy