První korupční aféra ANO. Ministerský úředník chtěl úplatek

Vojtěch Blažek
Aktualizováno 23. 1. 2015 14:42
Policie nahrála ostravského zastupitele Vladislava Kovala, jak si coby šéf odboru ministerstva pro místní rozvoj řekl dodavatelské firmě o všimné.
Farmáři v Polabí podporují svého šerifa (netradiční předvolební poutač hnutí ANO).
Farmáři v Polabí podporují svého šerifa (netradiční předvolební poutač hnutí ANO). | Foto: Viktor Vondra

Praha - Vládní hnutí ANO má svou první korupční aféru. Policisté obvinili vysokého úředníka ministerstva pro místní rozvoj Vladislava Kovala, jinak také ostravského zastupitele v barvách ANO.

Podle detektivů si Koval řekl o úplatek firmě, která pro ministerstvo pracovala. Informaci o obvinění získal server Aktuálně.cz od dvou zdrojů blízkých ministerstvu. Následně ji potvrdil i sám Koval.

"Byla to funkce, kde máte velkou zodpovědnost, a ta přináší i určitá rizika. Je to pro mě velice nepříjemné, v životě jsem v takové situaci nebyl," řekl Aktuálně.cz.

Z korupce obviněný úředník MMR Vladislav Koval (ANO).
Z korupce obviněný úředník MMR Vladislav Koval (ANO). | Foto: www.ovajih.ostrava.cz

"Podali jsme proti obvinění stížnost. Počítám, že se o ní rozhodne během příštího týdne. Do té doby k tomu nemůžu nic říct," uvedl Kovalův advokát Eduard Bruna.

Devětačtyřicetiletý Koval pracoval od loňského února jako ředitel odboru hospodářských služeb, který se stará například o správu ministerských budov a automobilů.

"Ministerstvo loni obdrželo od policie k této kauze daného zaměstnance podnět a 27. října 2014 podalo v kauze trestní oznámení," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Tento čtvrtek Kovala z funkce odvolala, na ministerstvu ale úředník ještě definitivně neskončil.

"Bylo mu nabídnuto místo referenta, které odmítl. Nyní je na překážkách na straně zaměstnavatele,"  potvrdila Šlechtová s tím, že Koval úředníkem ministerstva zůstane do chvíle, než jeho vinu potvrdí soud.

Obdobně na obvinění reagovali i v Ostravě, kde je Koval zastupitelem. "S panem Kovalem jsem situaci vzniklou po jeho obvinění důkladně probral, on mě informoval o svém postoji k celé záležitosti, tedy že obvinění považuje za neodůvodněné a že proti němu podal stížnost. Z pozice primátora vůči němu nebudu v tuto chvíli vyvozovat žádné kroky," řekl ostravský primátor Tomáš Macura (nestraník za ANO).

Jen jsem ho testoval

Koval se podle informací Aktuálně.cz hájí tím, že jen cíleně testoval, jestli zástupce firmy na korupční nabídku přistoupí. Pokud by prý kývl, ministerstvo by s firmou přestalo obchodovat. Problém ale je, že o téhle detektivní akci na vlastní pěst nikomu z vedení ministerstva neřekl.

Přestože později couvl a zástupci firmy zavolal, že už žádné všimné nechce, bylo už pozdě. V té době ho policisté delší dobu odposlouchávali a měli zaznamenaná i svědectví pracovníka společnosti. Navíc trestná je podle zákona i pouhá žádost o úplatek, nezáleží na tom, jestli se peníze nakonec předají.

"K tomu vám musím říct jen to známé: no comment. Policii jsem dal všechny důkazy a počkám, jak se ta věc vyvine," řekl Koval.

Všichni tady kradou

Pro ANO je to nepříjemný příběh, ačkoli policejní vyšetřování je teprve na začátku a není jisté, jestli se případ dostane k soudu. Zvlášť když se šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš proslavil výroky, že "všichni tady kradou".

Kovala, vystudovaného učitele, který v Ostravě například vedl hudební klub ve Stodolní ulici, do úřadu přivedla bývalá ministryně Věra Jourová (ANO), dnes eurokomisařka. "Znám ho delší dobu a nikdy nic nenaznačovalo, že by mohl něco takového udělat. Jsem zvědavá, jak se to vyšetří," řekla Jourová.

Poslanec Jan Volný, který je zároveň členem předsednictva hnutí ANO, deníku Aktuálně.cz řekl, že vedení hnutí bude od Kovala požadovat vysvětlení, protože jeho obvinění nebere na lehkou váhu.

"Z toho, co o tom vím, tak je to divné, stejně jako argumentace. Ale já pana Kovala znám jako velice slušného, korektního člověka," řekl s tím, že je potřeba počkat na výsledky policejního šetření.

V minulosti byl Koval členem Strany zelených. Rozešel se s ní, protože se mu nelíbila politika předsedy a exministra životního prostředí Martina Bursíka. Prý se víc staral o globální problémy než o špatný vzduch na Ostravsku.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy