První korupční aféra ANO. Ministerský úředník chtěl úplatek

Vojtěch Blažek
Aktualizováno 23. 1. 2015 14:42
Policie nahrála ostravského zastupitele Vladislava Kovala, jak si coby šéf odboru ministerstva pro místní rozvoj řekl dodavatelské firmě o všimné.
Farmáři v Polabí podporují svého šerifa (netradiční předvolební poutač hnutí ANO).
Farmáři v Polabí podporují svého šerifa (netradiční předvolební poutač hnutí ANO). | Foto: Viktor Vondra

Praha - Vládní hnutí ANO má svou první korupční aféru. Policisté obvinili vysokého úředníka ministerstva pro místní rozvoj Vladislava Kovala, jinak také ostravského zastupitele v barvách ANO.

Podle detektivů si Koval řekl o úplatek firmě, která pro ministerstvo pracovala. Informaci o obvinění získal server Aktuálně.cz od dvou zdrojů blízkých ministerstvu. Následně ji potvrdil i sám Koval.

"Byla to funkce, kde máte velkou zodpovědnost, a ta přináší i určitá rizika. Je to pro mě velice nepříjemné, v životě jsem v takové situaci nebyl," řekl Aktuálně.cz.

Z korupce obviněný úředník MMR Vladislav Koval (ANO).
Z korupce obviněný úředník MMR Vladislav Koval (ANO). | Foto: www.ovajih.ostrava.cz

"Podali jsme proti obvinění stížnost. Počítám, že se o ní rozhodne během příštího týdne. Do té doby k tomu nemůžu nic říct," uvedl Kovalův advokát Eduard Bruna.

Devětačtyřicetiletý Koval pracoval od loňského února jako ředitel odboru hospodářských služeb, který se stará například o správu ministerských budov a automobilů.

"Ministerstvo loni obdrželo od policie k této kauze daného zaměstnance podnět a 27. října 2014 podalo v kauze trestní oznámení," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Tento čtvrtek Kovala z funkce odvolala, na ministerstvu ale úředník ještě definitivně neskončil.

"Bylo mu nabídnuto místo referenta, které odmítl. Nyní je na překážkách na straně zaměstnavatele,"  potvrdila Šlechtová s tím, že Koval úředníkem ministerstva zůstane do chvíle, než jeho vinu potvrdí soud.

Obdobně na obvinění reagovali i v Ostravě, kde je Koval zastupitelem. "S panem Kovalem jsem situaci vzniklou po jeho obvinění důkladně probral, on mě informoval o svém postoji k celé záležitosti, tedy že obvinění považuje za neodůvodněné a že proti němu podal stížnost. Z pozice primátora vůči němu nebudu v tuto chvíli vyvozovat žádné kroky," řekl ostravský primátor Tomáš Macura (nestraník za ANO).

Jen jsem ho testoval

Koval se podle informací Aktuálně.cz hájí tím, že jen cíleně testoval, jestli zástupce firmy na korupční nabídku přistoupí. Pokud by prý kývl, ministerstvo by s firmou přestalo obchodovat. Problém ale je, že o téhle detektivní akci na vlastní pěst nikomu z vedení ministerstva neřekl.

Přestože později couvl a zástupci firmy zavolal, že už žádné všimné nechce, bylo už pozdě. V té době ho policisté delší dobu odposlouchávali a měli zaznamenaná i svědectví pracovníka společnosti. Navíc trestná je podle zákona i pouhá žádost o úplatek, nezáleží na tom, jestli se peníze nakonec předají.

"K tomu vám musím říct jen to známé: no comment. Policii jsem dal všechny důkazy a počkám, jak se ta věc vyvine," řekl Koval.

Všichni tady kradou

Pro ANO je to nepříjemný příběh, ačkoli policejní vyšetřování je teprve na začátku a není jisté, jestli se případ dostane k soudu. Zvlášť když se šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš proslavil výroky, že "všichni tady kradou".

Kovala, vystudovaného učitele, který v Ostravě například vedl hudební klub ve Stodolní ulici, do úřadu přivedla bývalá ministryně Věra Jourová (ANO), dnes eurokomisařka. "Znám ho delší dobu a nikdy nic nenaznačovalo, že by mohl něco takového udělat. Jsem zvědavá, jak se to vyšetří," řekla Jourová.

Poslanec Jan Volný, který je zároveň členem předsednictva hnutí ANO, deníku Aktuálně.cz řekl, že vedení hnutí bude od Kovala požadovat vysvětlení, protože jeho obvinění nebere na lehkou váhu.

"Z toho, co o tom vím, tak je to divné, stejně jako argumentace. Ale já pana Kovala znám jako velice slušného, korektního člověka," řekl s tím, že je potřeba počkat na výsledky policejního šetření.

V minulosti byl Koval členem Strany zelených. Rozešel se s ní, protože se mu nelíbila politika předsedy a exministra životního prostředí Martina Bursíka. Prý se víc staral o globální problémy než o špatný vzduch na Ostravsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy