Emmerová už není hejtmankou. Přesune se do sněmovny

Domácí Domácí
8. 6. 2010 16:20
Vítězka za ČSSD v Plzeňském kraji rezignovala na svůj post
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Sociální demokratka Milada Emmerová rezignovala kvůli zvolení do Poslanecké sněmovny na post hejtmanky Plzeňského kraje.

Ačkoliv kandidovala v kraji až z osmého místa, díky preferenčním hlasům se vyšvihla až na první místo.

"Obrovská důvěra občanů, kterou svými hlasy vyjádřili, mne potěšila a zavazuje mne k tomu, abych volila funkci poslankyně. Děkuji voličům za preferenční hlasy a svým kolegům a zaměstnancům krajského úřadu Plzeňského kraje za spolupráci," zdůvodnila svůj odchod z funkce.

Kdy se rozhodne o novém hejtmanovi, není podle ČTK jasné. Krajský šéf ČSSD Václav Votava řekl, že Emmerová skončí jako hejtmanka dnem složení poslaneckého slibu, tedy 22. června.

Jejím nástupcem bude nejpravděpodobněji někdo ze současných členů sociálnědemokratické krajské rady. "Zatím je předčasné mluvit o jméně, jsme ve fázi přemýšlení," reagoval hejtmančin náměstek Jaroslav Bauer (ČSSD).

Další hejtmani-poslanci zatím vyčkávají

Podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je spojení funkcí hejtmana ve vzdálenějším kraji a poslance v Praze dlouhodobě neudržitelné. Emmerová přitom není jedinou zvolenou šéfkou kraje.

V obdobné situaci se ocitli i Josef Novotný (Karlovarský kraj) a Michal Hašek (Jihomoravský kraj), které rovněž poslaly do dolní komory parlamentu preferenční hlasy.

Hašek, jenž je zároveň šéfem Asociace krajů, se prý rozhodne do konce června. Jeho váhání bylo údajně jedním z důvodů, proč jihomoravští občanští demokraté vypověděli v pondělí koaliční smlouvu s ČSSD.

David Rath naopak odchod z funkce středočeského hejtmana nezvažuje. A problém s tím nemá ani Sobotka. Ze sněmovny na krajský úřad to má totiž někdejší ministr zdravotnictví deset minut.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy