Dvouleté děti mohou přijít o nárok na místo ve školce. Poslanci chtějí zákon změnit

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 12. 7. 2016 14:11
Prezident Miloš Zeman vetoval školský zákon kvůli tomu, že dával obcím povinnost zajistit místa ve školkách i pro dvouleté děti. Poslanci jeho veto přehlasovali a zákon schválili. Nyní ale couvají – opozice chce ze zákona místa i pro dvouleté děti vyškrtnout, nebo alespoň upravit podmínky, za kterých by dvouleté děti mohly do školek chodit. Požadují to i školské odbory a změny připouští i ministerstvo školství.
Nárok na místa ve školkách pro dvouleté děti může ze zákona zmizet, nebo se alespoň sníží počet dětí ve třídě, pokud tam budou mladší děti.
Nárok na místa ve školkách pro dvouleté děti může ze zákona zmizet, nebo se alespoň sníží počet dětí ve třídě, pokud tam budou mladší děti. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Povinnost měst a obcí zajistit místa ve školkách pro dvouleté děti vzbudila mezi poslanci, ale i veřejností vášnivou debatu. Patří dvouleté děti do školky? A pokud ano, měly by mít opravdu všechny právo na místo ve školce? Poslanci nakonec našli společnou řeč a zákon schválili i v této podobě.

Nyní to ale vypadá, že se bude zákon ještě měnit. "Předložím pozměňovací návrh, který by povinnost obcí zajistit nárok na místa pro dvouleté děti zrušil," uvedla poslankyně TOP 09 Nina Nováková. Domnívá se, že pro tuto změnu sežene podporu, protože školské asociace i odbory s novou povinností obcí nesouhlasí. Stejně tak Svaz měst a obcí je ostře proti.

"Podpoříme každého poslance, který bude o tuto změnu usilovat," říká předsedkyně školské komise Svazu měst a obcí Marcela Štiková.

Pokud budou ve školkách dvouleté děti, tak ať jich je ve třídě méně

Když by Nováková proti nároku dvouletých dětí na místo ve školce nesehnala dostatek hlasů, bude se snažit zákon změnit alespoň tak, aby se s dvouletými dětmi snížil počet dětí ve třídě.

"Dávat dvouleté do tříd po 24 dětech je nesmysl. To se musí změnit. Pokud už maminky dvouleté děti do školek dávat musí, měli bychom zajistit, aby to byla menší skupinka," domnívá se poslankyně. Pozměňovací návrh předloží ve druhém čtení novely školského zákona, která mění financování škol a již poslanci v úterý projednávají v prvním čtení.

Se zmenšením počtu dětí ve třídě souhlasí i odboráři. "Dvouleté děti mají úplně jiné nároky a potřeby než tříleté. I v dětských skupinách, kde mohou být děti od jednoho roku, je omezený počet dětí na dvanáct," argumentuje místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová s tím, že o změnu budou určitě usilovat.

Ministryně školství Kateřina Valachová uznala, že nárok na místo ve školkách pro dvouleté děti nebyl projednávaný a do novely zákona se dostal až pozměňovacím návrhem. "Uspořádám debatu, kde se zástupci školek a asociací předškolní výchovy možnosti umísťování dvouletých dětí do školek proberu," prohlásila ministryně.

Se Svazem měst a obcí už ministerstvo jedná. Připouští, že ke změnám ještě může dojít.

Zbytečná panika, místa budou, říká poslankyně

Poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) nárok na místo ve školkách pro dvouleté pozměňovacím návrhem do zákona dostala a snahu o jeho zrušení vnímá jako zbytečné vyvolávání paniky.

"Nárok pro dvouleté děti ve školkách začne platit až v roce 2020, v té době už bude platit nové financování škol a bude možné třídu rozdělit na více menších skupinek," říká Bohdalová s tím, že školky budou muset dvouleté děti přijmout jen za určitých podmínek a že se na to do té doby stihnou připravit.

Námitky měst a obcí, že bude náročné zajistit tolik míst, neuznává. "Naopak, v té době budou rodit maminky ze slabších ročníků, míst ve školkách bude nadbytek. Díky dvouletým dětem se alespoň nebudou rušit," dodává.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy