Dvouleté děti mohou přijít o nárok na místo ve školce. Poslanci chtějí zákon změnit

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 12. 7. 2016 14:11
Prezident Miloš Zeman vetoval školský zákon kvůli tomu, že dával obcím povinnost zajistit místa ve školkách i pro dvouleté děti. Poslanci jeho veto přehlasovali a zákon schválili. Nyní ale couvají – opozice chce ze zákona místa i pro dvouleté děti vyškrtnout, nebo alespoň upravit podmínky, za kterých by dvouleté děti mohly do školek chodit. Požadují to i školské odbory a změny připouští i ministerstvo školství.
Nárok na místa ve školkách pro dvouleté děti může ze zákona zmizet, nebo se alespoň sníží počet dětí ve třídě, pokud tam budou mladší děti.
Nárok na místa ve školkách pro dvouleté děti může ze zákona zmizet, nebo se alespoň sníží počet dětí ve třídě, pokud tam budou mladší děti. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Povinnost měst a obcí zajistit místa ve školkách pro dvouleté děti vzbudila mezi poslanci, ale i veřejností vášnivou debatu. Patří dvouleté děti do školky? A pokud ano, měly by mít opravdu všechny právo na místo ve školce? Poslanci nakonec našli společnou řeč a zákon schválili i v této podobě.

Nyní to ale vypadá, že se bude zákon ještě měnit. "Předložím pozměňovací návrh, který by povinnost obcí zajistit nárok na místa pro dvouleté děti zrušil," uvedla poslankyně TOP 09 Nina Nováková. Domnívá se, že pro tuto změnu sežene podporu, protože školské asociace i odbory s novou povinností obcí nesouhlasí. Stejně tak Svaz měst a obcí je ostře proti.

"Podpoříme každého poslance, který bude o tuto změnu usilovat," říká předsedkyně školské komise Svazu měst a obcí Marcela Štiková.

Pokud budou ve školkách dvouleté děti, tak ať jich je ve třídě méně

Když by Nováková proti nároku dvouletých dětí na místo ve školce nesehnala dostatek hlasů, bude se snažit zákon změnit alespoň tak, aby se s dvouletými dětmi snížil počet dětí ve třídě.

"Dávat dvouleté do tříd po 24 dětech je nesmysl. To se musí změnit. Pokud už maminky dvouleté děti do školek dávat musí, měli bychom zajistit, aby to byla menší skupinka," domnívá se poslankyně. Pozměňovací návrh předloží ve druhém čtení novely školského zákona, která mění financování škol a již poslanci v úterý projednávají v prvním čtení.

Se zmenšením počtu dětí ve třídě souhlasí i odboráři. "Dvouleté děti mají úplně jiné nároky a potřeby než tříleté. I v dětských skupinách, kde mohou být děti od jednoho roku, je omezený počet dětí na dvanáct," argumentuje místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová s tím, že o změnu budou určitě usilovat.

Ministryně školství Kateřina Valachová uznala, že nárok na místo ve školkách pro dvouleté děti nebyl projednávaný a do novely zákona se dostal až pozměňovacím návrhem. "Uspořádám debatu, kde se zástupci školek a asociací předškolní výchovy možnosti umísťování dvouletých dětí do školek proberu," prohlásila ministryně.

Se Svazem měst a obcí už ministerstvo jedná. Připouští, že ke změnám ještě může dojít.

Zbytečná panika, místa budou, říká poslankyně

Poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) nárok na místo ve školkách pro dvouleté pozměňovacím návrhem do zákona dostala a snahu o jeho zrušení vnímá jako zbytečné vyvolávání paniky.

"Nárok pro dvouleté děti ve školkách začne platit až v roce 2020, v té době už bude platit nové financování škol a bude možné třídu rozdělit na více menších skupinek," říká Bohdalová s tím, že školky budou muset dvouleté děti přijmout jen za určitých podmínek a že se na to do té doby stihnou připravit.

Námitky měst a obcí, že bude náročné zajistit tolik míst, neuznává. "Naopak, v té době budou rodit maminky ze slabších ročníků, míst ve školkách bude nadbytek. Díky dvouletým dětem se alespoň nebudou rušit," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy