Dvě miliardy. Účet za léčbu, kterou české úřady nepovolily

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
30. 7. 2015 5:30
Pojišťovny posílají miliardy korun na neschválené léčebné metody. Nikdo nezkoumá, jak takové léčení dopadlo.
Laboratoř na přípravu cytostatik.
Laboratoř na přípravu cytostatik. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha - Dvě miliardy korun posílají pojišťovny na léčení lidí metodami, které nejsou v Česku schválené. Jestli měla léčba nakonec smysl, často nezjišťují. Nemáme jak, tvrdí pojišťovny.

Léčbu, která není v Česku obvyklá, dostanou každým rokem tisíce pacientů. Buď si o ni zažádají sami, nebo se na pojišťovnu obrátí jejich lékaři. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna loni zaplatila speciální léčbu, se kterou úřady nepočítají ve vyhlášce, 7 295 lidem. V letošním roce ji prozatím schválila necelým 6 tisícům pacientů.

"Průměrná cena léčby jednoho pojištěnce přitom vyšla na zhruba 200 tisíc korun," přiznává Dana Blahutová z tiskového odboru pojišťovny. Lidé podle ní nejčastěji dostávají doposud neschválené léky na vzácné choroby nebo zvláštní zdravotnické pomůcky. Pojišťovna ale proplácela i neobvyklé výkony jako například protonovou léčbu.

Pojišťovna musí spoléhat na lékaře

Podobně na tom byla i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Jen za první pololetí letošního roku schválila svým pojištěncům 260 speciálních požadavků. Také podle mluvčí pojišťovny Hany Kadečkové šlo hlavně o nové léky na rakovinu či vzácné nemoci. "Patří sem ale i výkony nad rámec vyhlášky," dodala Kadečková. Pojišťovna prý za takovou léčbu utratí každý rok řádově miliony.

A do třetice. Výkony, které v Česku nejsou uznané a jejichž účinky se teprve prověřují, platila vybraným nemocnicím také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Při své poslední inspekci to zjistili kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu. Pojišťovna podle nich zaplatila některým špitálům dokonce tři experimentální metody, které "měly být prováděny výhradně v rámci řádně schválených výzkumných protokolů".

Jestli léčba pacientům nakonec zabrala, už ale všechny pojišťovny nezkoumaly. "Pro toto hodnocení nemá zdravotní pojišťovna možnosti, prostředky ani oprávnění," vysvětluje Kadečková. Pojišťovna prý musí spoléhat na lékaře, kteří o speciální metodu požádali, protože už u pacienta všechny v Česku dostupné metody léčby selhaly.

Může jít přitom nejen o léčbu, kterou české úřady stále nepovolily, přestože v zahraničí už se používá. Lékař může chtít po pojišťovně zaplatit i takovou metodu, o jejímž účinku se odborníci stále přou. Možnost získat hrazenou léčbu na základě individuální žádosti pacienta či lékaře umožňuje zákon o veřejném zdravotním pojištění.

Kontrola účinnosti je nutná

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je ale přístup pojišťoven mnohdy nezodpovědný. Efektivitu léčby by podle něj hlídat měly, a to průběžně.

"Je samozřejmě dobře, že máme v Česku speciální paragraf, podle kterého si mohou pacienti a jejich lékaři individuálně zažádat o léčbu, která u nás prozatím není registrovaná," hodnotí postupy Dostál. Lidé se tak podle něj mohou dostat například k medikamentům, které už se používají ve světě.

"Pak tu jsou ale případy a metody, u nichž by mohl být účinek sporný - například kmenové buňky," připomíná Dostál.

Stačí, aby lékař pojišťovnu přesvědčil, že metoda pacientovi neublíží a že ji pacient nutně potřebuje, a pojišťovna může léčbu schválit a uhradit. "V takovém případě by se ale měla pojišťovna zaměřit také na výsledek. Měla by po lékařích žádat i přesvědčivé důkazy o účincích zaplacené léčby," připomíná Dostál.

Úhradová vyhláška někdy nestačí

České zdravotní pojišťovny hospodaří se zhruba 250 miliardami. Největší část peněz - asi 126 miliard korun - spolyká nemocniční péče. Dvě třetiny těchto peněz jde podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha do lůžkových oddělení, třetina na nemocniční ambulance.  

Při rozdělování peněz by se měly pojišťovny řídit hlavně úhradovou vyhláškou, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví. V ojedinělých případech ale mohou zaplatit i léčbu, kterou vyhláška přímo neuvádí. O úhradu takové péče si mohou u pojišťovny zažádat jak sami pacienti, tak jejich lékaři. Pojišťovna ale takovou léčbu zaplatí jen v případě, že už u daného pacienta selhaly všechny doposud v Česku schválené a hrazené léčebné metody.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy