Dva roky na odstranění billboardů od dálnic nestačily. Stále jich zbývají stovky

ČTK ČTK
28. 8. 2019 15:09
Dva roky po začátku platnosti zákazu billboardů v ochranném pásmu dálnic zůstávají na místě desítky až stovky nelegálních poutačů. Dosud jich bylo odstraněno 1118, oznámil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Před dvěma lety silničáři napočítali u dálnic přibližně 1500 nelegálních reklam. Další stovky zakázaných billboardů jsou u silnic první třídy.
Od dálnic za dva roky zmizelo 1118 billboardů.
Od dálnic za dva roky zmizelo 1118 billboardů. | Foto: ČTK

Určit přesný počet nelegálních zařízení u dálnic podle ministerstva dopravy nelze. Majitelé totiž jejich odstraňování hlásit nemusí. Někteří vlastníci reklam navíc podle úřadu i přes odstranění poutače umísťují do ochranných zón nová zařízení, případně je přesouvají.

"Práce silničních správních úřadů i Ředitelství silnic a dálnic je tak značně složitá a řízení vedoucí k odstranění musí být neustále obnovována," uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Nejvíce reklam bylo podle dřívějších informací odstraněno od dálnice D1, následují D2 a D5. Postup při odstraňování je od začátku stejný. Silniční úřad po zjištění nelegálnosti billboardu vyzve vlastníka k jeho odstranění. Pokud tak majitel v požadovaném termínu neučiní, vyzve úřad k akci silničáře. Ti menší zařízení odstraňují sami, na likvidaci větších poutačů vypisují veřejné zakázky. Náklady na likvidaci pak účtují majitelům.

Podle posledních údajů ministerstva odstranili po výzvách silničáři 12 reklam, dalších 33 jich odmontovali sami majitelé. V srpnu ministerstvo rozeslalo výzvu k odstranění dalších 51 billboardů.

Některé kraje odstranily jen minimum reklam

Další stovky nelegálních billboardů zůstávají také kolem silnic první třídy. Jsou pod správou jednotlivých krajů, některé z nich dosud odstranily pouze několik desítek nelegálních reklam. Před začátkem platnosti zákazu napočítali silničáři kolem dálnic a silnic první třídy 3000 nepovolených zařízení.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od předloňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy.

Legální zůstávají reklamy například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy