Došlápneme si na drogy a exekuce, vábí před volbami Sobotka

ČTK ČTK
13. 9. 2014 13:28
Předvolební kampaň vrcholí. Sociální demokraté, které ohrožuje Babišovo ANO 2011, zkouší zlákat voliče.
Sociální demokraté slibují před volbami půjčky mladým rodinám a konec lichvářů.
Sociální demokraté slibují před volbami půjčky mladým rodinám a konec lichvářů. | Foto: Reuters

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro příští rok slíbil "tvrdé tažení" proti výrobcům a dealerům drog. V rámci pěti hlavních témat přislíbil pomoc státu krajům s opravou silnic a obcím s výstavbou sociálního bydlení.

Uvedl to dnes na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD při startu druhé fáze kampaně pro komunální a senátní volby.

Sociální demokraté se podle premiéra v rámci boje s kriminalitou zasadí rovněž o zavedení registru přestupků a o posílení policistů v problémových lokalitách.

Prosazovat budou "tvrdý postup" proti lichvě a zneužívání exekucí, řekl Sobotka. Chce rozšířit trestání lichvářských praktik mimo jiné posílením dohledu ČNB nad poskytováním půjček a zavést místní příslušnost exekutorů. S tou počítá novela senátorů ČSSD, o níž má horní komora jednat v říjnu, uvedl její předseda Milan Štěch (ČSSD).

Mladým rodinám půjčíme na bydlení, tvrdí Sobotka

Státní fond rozvoje bydlení by měl podle Sobotky začít poskytovat půjčky mladým rodinám na pořízení nového bydlení. "Rádi bychom nastartovali program z prostředků EU, který nabídne obcím možnost, aby budovali kapacity v oblasti sociálního bydlení," řekl premiér. Vyjednány už jsou prý finanční prostředky v rámci unijní Dohody o partnerství.

Nadcházející komunální a senátní volby označil Sobotka za klíčové pro ČSSD kvůli možnosti další realizace sociálního rozměru její vládní politiky.

Sociální demokraté budou v senátních volbách obhajovat svou většinu v horní komoře. V komunálních volbách podle Sobotky postavili zhruba 1300 kandidátek a obhajovat budou místa ve vedení 300 měst a obcí.

Hlavní témata se objevují i na nových volebních plakátech, které ČSSD představila a jimž nadále dominují černobílé fotografie předsedy strany rozmlouvajícího s občany.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

Další zprávy