Dopravu komplikuje nový sníh. Boural traktor i popeláři

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 2. 2013 12:43
Pro kamiony je nesjízdné stoupání mezi Desnou a Harrachovem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Česko - Až 20 centimetrů mokrého těžkého sněhu připadlo v noci v Libereckém kraji.

Pro kamiony je nesjízdné stoupání mezi Desnou a Harrachovem na silnici 10. "Z jedné strany je v kopci asi 20 kamionů, od hranic jich je deset. Doporučovali jsme jim objízdnou trasu přes Vrchlabí. Situace se ale postupně zlepšuje," uvedl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

Ráno měly kamiony problémy i na dalších místech kraje, například na R35 mezi Turnovem a Libercem nebo u Tatobit na tahu z Turnova do Lomnice nad Popelkou. "V současné době mají problém kamiony vyjet už jen mezi Desnou a Harrachovem," podotkl Pospíšil.

Motoristé by ale podle něj měli nadále jezdit velmi opatrně. Mokrý sníh podle dispečera na silnicích se stává kluzkým. Rozbředlý sníh je i na hlavních tazích a vozovky jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností. "Silnice třetích tříd jsou jen projeté pluhy, bez posypu," upozornil Pospíšil.

Na zasněžených silnicích se podle policie stalo už několik nehod. Na R35 u Hodkovic nad Mohelkou se otočilo jedno auto přes střechu a jeden jízdní pruh ve směru na Turnov je uzavřen. Omezení by mělo trvat asi do 11:00.

Ráno se v obci Čistá u Horek na Semilsku srazil traktor s osobním autem, v Rychnově u Jablonce ve Hřbitovní ulici havaroval popelářský vůz a omezený byl i průjezd na silnici 35 ve Ktové na Semilsku.

Sněžit by podle meteorologů mělo i přes den, do 700 metrů nad mořem mohou být srážky smíšené nebo bude pršet.

Obrazem: jak vypadá ložnice, bar či kostel z ledu

Drobné sněžení komplikovalo dopravu v Karlovarském kraji. Na silnicích zůstala ležet sněhová břečka. Policie od rána řešila už několik nehod. Jak vyplývá z informací silničářů, sněžit by mělo celý den.

Podle vedoucího zimní údržby krajských silničářů Josefa Bulky se daří udržet silnice sjízdné. Jen občas někde uvízne kamion v kopci, řekl po poledni Bulka.

"Sněží už od nedělního večera. Srážkový mrak se nad námi drží a bude zřejmě zlobit až do večera. Sypače a pluhy jezdí pořád dokola a hlavní tahy včetně silnice přes Boží Dar do Německa jsou průjezdné," uvedl Bulka.

Stačí ale, řekl, aby na chvíli jeden ze sypačů pomáhal uvízlým kamionům, jako se to stalo dopoledne u Černého Mlýny na Sokolovsku, a na silnici R6 se hned jeho absence projeví.

Zatímco v noci sněžilo, ráno se srážky v nižších polohách měnily ve sníh s deštěm.

Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Böhmové se ráno srazila dvě osobní auta u Mezirolí, osobní vůz havaroval také na silnici z Chebu do Mariánských Lázní. Sanitka se srazila s osobním autem v Nové Roli v Nádražní ulici, dva osobní vozy u Lužce na Karlovarsku.

Pozor na sněhové jazyky

V Pardubickém kraji se ochladilo a během noci napadl nový sníh. Například na Hlinecku ho přibylo pět až sedm centimetrů. Silničáři nabádají řidiče k opatrnosti.

Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Na silnicích druhých a třetích tříd zůstává vrstva sněhu, místy je rozbředlý.

Teploty se ráno pohybují mezi minus třemi až jedním stupněm Celsia. Na většině území kraje sněží nebo jsou sněhové přeháňky.

Řidiči jedoucí po silnicích ve vyšších polohách na Tachovsku, Domažlicku a Klatovsku musejí být kvůli nočnímu sněžení velmi opatrní. Právě v těchto třech okresech Plzeňského kraje u německých hranic připadlo deset až 15 centimetrů sněhu.

Sníh už ráno způsobil menší problémy několika kamionům, nikde se ale kvůli nim nemuselo čekat dlouho. Řekl to Jiří Slapnička, dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

"Sníh je mokrý, takže se rychle ujede na ledovou vrstvu. Tam, kde se silnice udržují pískem nebo drtí, se může stát, že se takový povrch začne tvořit," uvedl.

Silničáři ráno zaznamenali několik problémů s kamiony, vždy se ale silnici podařilo uvolnit do půlhodiny. "Bylo to například u Rozvadova nebo Broumova," uvedl Slapnička.

Na Domažlicku fouká vítr, je proto možné, že se budou tvořit sněhové jazyky. V regionu začalo sněžit v neděli kolem 19:00.

Foto: Kouzelná zima

Silnice v Jihočeském kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na některých komunikacích leží vrstva nového sněhu, platí to především o vozovkách na Prachaticku, Jindřichohradecku nebo Písecku.

Na úseku D3 na Táborsku zase zůstávají zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na Písecku a Prachaticku stále sněží. Teploty v regionu se pohybují kolem nuly stupňů Celsia, na některých místech po ránu lehce mrzlo.

Podle meteorologů bude přes den sněžit nebo pršet. Na některých vozovkách ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky.

Kamion nemohl vyjet

Na Vysočině je na hlavních silnicích rozbředlý sníh. Komunikace nižších tříd, které se nesolí, pokrývá ujetá vrstva sněhu. Na Žďársku se místy začaly vytvářet sněhové jazyky. Silnice jsou sjízdné s opatrností.

V noci na pondělí napadlo na Vysočině od tří do osmi centimetrů sněhu, přeháňky se objevují stále. Teplota se k ránu držela kolem nuly.

V kraji začalo vydatněji sněžit hodinu po půlnoci. Silničáři vyjeli se 110 sypači a 50 radličkami. "Auta jsou v permanenci, pořád jezdíme," řekl dispečer krajské správy po 06:30. V té době neměl hlášeny větší problémy v dopravě. K ránu nemohl vyjet kamion u Humpolce.

Odpoledne může na Vysočině padat i déšť se sněhem, teploty se podle meteorologů dostanou až tři stupně nad nulu. Motoristé by později odpoledne a večer měli v polohách nad 600 metrů kvůli nárazovému větru počítat s tím, že se na vozovkách mohou tvořit sněhové jazyky.

Napadlo až 15 centimetrů

Silnice v Olomouckém kraji znovu pokryl sníh. V nejvyšších polohách na severu regionu napadlo až 15 centimetrů. Na Šumpersku správci cest varují i před možnými sněhovými jazyky. Silnice jsou v pondělí v regionu sjízdné, zvýšená opatrnost je však na místě na všech úsecích.

"Sněží od půlnoci, brzy ráno sněžení ustalo a pak zase sněžit začalo.  Napadlo pět až sedm centimetrů sněhu, místy až deset. Ve vyšších polohách v okolí Starého Města to bylo až 15 centimetrů sněhu. Veškerá technika je od půlnoci venku," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Na hlavních tazích tam leží po chemickém ošetření rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích leží zbytky sněhu po pluhování. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Správci cest také upozorňují na sněhové jazyky, které se mohou tvořit při nárazovém větru.

Kouzlo velkoměstské zimy. Paříž a Londýn pod sněhem

Podobná situace je na Jesenicku. I tam silničáři řidiče upozorňují, že dohlednost je v regionu snížena kvůli sněhovým přeháňkám. Na cestách Jesenicka leží většinou rozbředlý sníh.

Se sněhem na vozovkách musejí řidiči počítat i v ostatních částech kraje. Zbytky rozbředlého sněhu leží na hlavních tazích Přerovska, na vedlejších silnicích hlásí ŘSD na vozovkách nový sníh do dvou centimetrů. I tam je technika venku a provádí posyp.

Silnice na Prostějovsku a Olomoucku jsou většinou holé, se zbytky sněhu musejí řidiči počítat na Drahanské vrchovině. I v těchto částech kraje je dohlednost snížena kvůli sněhovým přeháňkám.

Na D8 opatrně

Dopravu ve Středočeském kraji mohou ráno místy komplikovat sněhové přeháňky. Většina silnic v kraji je sjízdných pouze s opatrností, protože byly chemicky ošetřeny a jsou mokré nebo na nich leží rozbředlý sníh.

Dálnice jsou po chemickém ošetření mokré a silničáři doporučují opatrnou jízdu především na ústecké D8. Mokrá a s opatrnostní sjízdná je i většina rychlostních silnic a komunikací prvních tříd.

Okresní silnice na Rakovnicku, Benešovsku a Příbramsku pokryl nový sníh nebo je na nich ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Rozbředlý sníh nebo jeho zbytky leží na ostatních menších silnicích v regionu.

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo, například ve vyšších oblastech Krkonoš připadlo místy až 30 centimetrů sněhu. Všechny silnice zůstávají se zvýšenou opatrností sjízdné.

V noci sněžilo i v nižších polohách hradeckého kraje, kde jsou silnice mokré po chemickém ošetření. Místy na vozovkách zůstává vrstva rozbředlého sněhu.

V Královéhradeckém kraji bylo ráno zataženo, sněžilo a teploty se pohybovaly mírně pod bodem mrazu. Z Krkonoš hlásili silničáři nárazový vítr a sníženou dohlednost.

Mokré silnice mohou namrzat

Silnice ve Zlínském kraji pokryl v noci opět sníh. Vozovky byly ráno mokré po chemickém ošetření, místy s rozbředlým sněhem. Na Vsetínsku je pokrývá sněhová kaše a od středních poloh vrstva ujetého sněhu do pěti centimetrů. Řidiči by proto měli volit obezřetnou jízdu.

Mokré silnice mohou při nízkých teplotách zejména ve vyšších polohách či lesních úsecích namrzat. V kraji je zataženo, viditelnost snižují sněhové přeháňky a místy fouká slabý vítr.

Na jižní Moravě jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na většině z nich leží po chemickém posypu rozbředlý sníh. V některých částech regionu sněží. Na Vyškovsku se vlivem větru místy tvoří sněhové jazyky.

V uplynulých dnech se na jižní Moravě oteplilo. Většina sněhu roztála. Mírně sněžilo v noci na pondělí, kdy se opět ochladilo.

Po chemickém posypu se pak vytvořila na silnicích rozbředlá vrstva sněhu. Horší je situace v přírodně chráněných lokalitách, kde se nesmí používat sůl, ale pouze štěrk. Jde o silnice druhých a třetích tříd v Moravském krasu, Podyjí a Bílých Karpatech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy