Děti to mají do školky 15 kilometrů, kritizují Černošice uzavření lávky. Místní zákaz ignorují

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 6. 12. 2017 16:21
Praha z preventivních důvodů uzavřela lávku přes Berounku mezi Černošicemi a pražskými Lipenci. Jedná se o bezpečnostní opatření - vedení metropole se obává, aby se lávka nezřítila podobně jako ta přes Vltavu v Troji. Letos přitom město do částečné opravy lávky investovalo peníze. Řada lidí zákaz ignoruje a po lávce chodí i nadále.
Černošická lávka.
Černošická lávka. | Foto: ČTK

Praha - Obyvatelům Dolních Černošic se výrazně zkomplikovala cesta na vlak, do obchodu či k doktorovi. Hlavní město v pondělí večer uzavřelo z bezpečnostních důvodů lávku přes Berounku, která spojuje Dolní Černošice spadající pod pražské Lipence s Horními Černošicemi ve Středočeském kraji. Město si není jisto, zda lávka není v havarijním stavu a nehrozí její zřícení.

Starosta Černošic Filip Kořínek upozorňuje, že kvůli uzavírce lávky bude nutné do Lipenců jezdit oklikou přes Zbraslav. "Do Lipenců chodí denně z černošické strany děti do mateřské školky Jeden strom. Místo 100 metrů přes řeku je nyní vzdálenost z Dolních Černošic do Horních Černošic rovných 15,4 kilometru přes Zbraslav," popisuje starosta.

Někteří místní obyvatelé se podivují, proč magistrát na přemostění pouze neumístil nápis s výstrahou, že přecházení po lávce je možné pouze na vlastní nebezpečí. Tuto variantu navrhoval také Kořínek.

"Pravděpodobnost zřícení druhé lávky ve stejném měsíci je asi nekonečně nízká, zatímco významné komplikace, které uzavření lávky působí obyvatelům městské části Lipence a v menší míře obyvatelům Černošic, jsou naprosto reálné a okamžité," napsal starosta v dopisu řediteli odboru hospodaření s majetkem Magistrátu hlavního města Prahy.

Magistrát vysvětluje, že nechtěl podcenit situaci. "Lávku jsme uzavřeli čistě z preventivních důvodů, protože by mohla být ve špatném technickém stavu. Je nám jasné, že pro místní obyvatele to je nepříjemnost, nicméně nechceme situaci podcenit," vysvětluje mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Podle starosty Lipenců Michala Popka řada lidí zákaz ignoruje a přes lávku chodí i nadále. Zda magistrát přemostění opět otevře, by se mělo ukázat v nejbližších dnech. "V úterý v deset hodin dopoledne se na místě uskutečnilo měření. Odborníci nám řekli, že informaci o stavu lávky dostaneme v řádech několika desítek hodin," popisuje Popek.

Připomíná přitom, že lávku před časem do správy převzalo přímo hlavní město. To ji letos částečně opravilo. "Předpokládám, že když se město letos do oprav pouštělo, tak si ověřilo, jaký je stav lávky a že nehrozí její zřícení," komentuje celou situaci Popek. Podle něj není možné zajistit náhradní přepravu lidí přívozem. Ten totiž pod lávkou nemůže plout a nedostane se tak z přístaviště v Dolních Černošicích k opačnému břehu.

Už teď je ale jasné, že Praha do zlepšení stavu lávky bude dál investovat. "Ve hře jsou dnes dvě možnosti. Buď kompletní rekonstrukce, nebo výstavba zcela nové lávky," popisuje Kořínek.

Praha po sobotním zřícení lávky v Troji, při němž se zranili čtyři lidé, chystá kontroly a uzavírky některých mostů i lávek pro pěší. Na neštěstí reagoval například i středočeský Nymburk, který nechá ještě tento týden zkontrolovat svou pěší lávku přes Labe.

Příčinou pádu lávky v pražské Troji bylo podle odborníků zřejmě přetržení zkorodovaných lan. Přesné příčiny určí znalci. Do vyšetření události byl dočasně odvolán šéf mostařů v Technické správě komunikací.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy