Děti to mají do školky 15 kilometrů, kritizují Černošice uzavření lávky. Místní zákaz ignorují

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 6. 12. 2017 16:21
Praha z preventivních důvodů uzavřela lávku přes Berounku mezi Černošicemi a pražskými Lipenci. Jedná se o bezpečnostní opatření - vedení metropole se obává, aby se lávka nezřítila podobně jako ta přes Vltavu v Troji. Letos přitom město do částečné opravy lávky investovalo peníze. Řada lidí zákaz ignoruje a po lávce chodí i nadále.
Černošická lávka.
Černošická lávka. | Foto: ČTK

Praha - Obyvatelům Dolních Černošic se výrazně zkomplikovala cesta na vlak, do obchodu či k doktorovi. Hlavní město v pondělí večer uzavřelo z bezpečnostních důvodů lávku přes Berounku, která spojuje Dolní Černošice spadající pod pražské Lipence s Horními Černošicemi ve Středočeském kraji. Město si není jisto, zda lávka není v havarijním stavu a nehrozí její zřícení.

Starosta Černošic Filip Kořínek upozorňuje, že kvůli uzavírce lávky bude nutné do Lipenců jezdit oklikou přes Zbraslav. "Do Lipenců chodí denně z černošické strany děti do mateřské školky Jeden strom. Místo 100 metrů přes řeku je nyní vzdálenost z Dolních Černošic do Horních Černošic rovných 15,4 kilometru přes Zbraslav," popisuje starosta.

Někteří místní obyvatelé se podivují, proč magistrát na přemostění pouze neumístil nápis s výstrahou, že přecházení po lávce je možné pouze na vlastní nebezpečí. Tuto variantu navrhoval také Kořínek.

"Pravděpodobnost zřícení druhé lávky ve stejném měsíci je asi nekonečně nízká, zatímco významné komplikace, které uzavření lávky působí obyvatelům městské části Lipence a v menší míře obyvatelům Černošic, jsou naprosto reálné a okamžité," napsal starosta v dopisu řediteli odboru hospodaření s majetkem Magistrátu hlavního města Prahy.

Magistrát vysvětluje, že nechtěl podcenit situaci. "Lávku jsme uzavřeli čistě z preventivních důvodů, protože by mohla být ve špatném technickém stavu. Je nám jasné, že pro místní obyvatele to je nepříjemnost, nicméně nechceme situaci podcenit," vysvětluje mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Podle starosty Lipenců Michala Popka řada lidí zákaz ignoruje a přes lávku chodí i nadále. Zda magistrát přemostění opět otevře, by se mělo ukázat v nejbližších dnech. "V úterý v deset hodin dopoledne se na místě uskutečnilo měření. Odborníci nám řekli, že informaci o stavu lávky dostaneme v řádech několika desítek hodin," popisuje Popek.

Připomíná přitom, že lávku před časem do správy převzalo přímo hlavní město. To ji letos částečně opravilo. "Předpokládám, že když se město letos do oprav pouštělo, tak si ověřilo, jaký je stav lávky a že nehrozí její zřícení," komentuje celou situaci Popek. Podle něj není možné zajistit náhradní přepravu lidí přívozem. Ten totiž pod lávkou nemůže plout a nedostane se tak z přístaviště v Dolních Černošicích k opačnému břehu.

Už teď je ale jasné, že Praha do zlepšení stavu lávky bude dál investovat. "Ve hře jsou dnes dvě možnosti. Buď kompletní rekonstrukce, nebo výstavba zcela nové lávky," popisuje Kořínek.

Praha po sobotním zřícení lávky v Troji, při němž se zranili čtyři lidé, chystá kontroly a uzavírky některých mostů i lávek pro pěší. Na neštěstí reagoval například i středočeský Nymburk, který nechá ještě tento týden zkontrolovat svou pěší lávku přes Labe.

Příčinou pádu lávky v pražské Troji bylo podle odborníků zřejmě přetržení zkorodovaných lan. Přesné příčiny určí znalci. Do vyšetření události byl dočasně odvolán šéf mostařů v Technické správě komunikací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy