Děti to mají do školky 15 kilometrů, kritizují Černošice uzavření lávky. Místní zákaz ignorují

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 6. 12. 2017 16:21
Praha z preventivních důvodů uzavřela lávku přes Berounku mezi Černošicemi a pražskými Lipenci. Jedná se o bezpečnostní opatření - vedení metropole se obává, aby se lávka nezřítila podobně jako ta přes Vltavu v Troji. Letos přitom město do částečné opravy lávky investovalo peníze. Řada lidí zákaz ignoruje a po lávce chodí i nadále.
Černošická lávka.
Černošická lávka. | Foto: ČTK

Praha - Obyvatelům Dolních Černošic se výrazně zkomplikovala cesta na vlak, do obchodu či k doktorovi. Hlavní město v pondělí večer uzavřelo z bezpečnostních důvodů lávku přes Berounku, která spojuje Dolní Černošice spadající pod pražské Lipence s Horními Černošicemi ve Středočeském kraji. Město si není jisto, zda lávka není v havarijním stavu a nehrozí její zřícení.

Starosta Černošic Filip Kořínek upozorňuje, že kvůli uzavírce lávky bude nutné do Lipenců jezdit oklikou přes Zbraslav. "Do Lipenců chodí denně z černošické strany děti do mateřské školky Jeden strom. Místo 100 metrů přes řeku je nyní vzdálenost z Dolních Černošic do Horních Černošic rovných 15,4 kilometru přes Zbraslav," popisuje starosta.

Někteří místní obyvatelé se podivují, proč magistrát na přemostění pouze neumístil nápis s výstrahou, že přecházení po lávce je možné pouze na vlastní nebezpečí. Tuto variantu navrhoval také Kořínek.

"Pravděpodobnost zřícení druhé lávky ve stejném měsíci je asi nekonečně nízká, zatímco významné komplikace, které uzavření lávky působí obyvatelům městské části Lipence a v menší míře obyvatelům Černošic, jsou naprosto reálné a okamžité," napsal starosta v dopisu řediteli odboru hospodaření s majetkem Magistrátu hlavního města Prahy.

Magistrát vysvětluje, že nechtěl podcenit situaci. "Lávku jsme uzavřeli čistě z preventivních důvodů, protože by mohla být ve špatném technickém stavu. Je nám jasné, že pro místní obyvatele to je nepříjemnost, nicméně nechceme situaci podcenit," vysvětluje mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Podle starosty Lipenců Michala Popka řada lidí zákaz ignoruje a přes lávku chodí i nadále. Zda magistrát přemostění opět otevře, by se mělo ukázat v nejbližších dnech. "V úterý v deset hodin dopoledne se na místě uskutečnilo měření. Odborníci nám řekli, že informaci o stavu lávky dostaneme v řádech několika desítek hodin," popisuje Popek.

Připomíná přitom, že lávku před časem do správy převzalo přímo hlavní město. To ji letos částečně opravilo. "Předpokládám, že když se město letos do oprav pouštělo, tak si ověřilo, jaký je stav lávky a že nehrozí její zřícení," komentuje celou situaci Popek. Podle něj není možné zajistit náhradní přepravu lidí přívozem. Ten totiž pod lávkou nemůže plout a nedostane se tak z přístaviště v Dolních Černošicích k opačnému břehu.

Už teď je ale jasné, že Praha do zlepšení stavu lávky bude dál investovat. "Ve hře jsou dnes dvě možnosti. Buď kompletní rekonstrukce, nebo výstavba zcela nové lávky," popisuje Kořínek.

Praha po sobotním zřícení lávky v Troji, při němž se zranili čtyři lidé, chystá kontroly a uzavírky některých mostů i lávek pro pěší. Na neštěstí reagoval například i středočeský Nymburk, který nechá ještě tento týden zkontrolovat svou pěší lávku přes Labe.

Příčinou pádu lávky v pražské Troji bylo podle odborníků zřejmě přetržení zkorodovaných lan. Přesné příčiny určí znalci. Do vyšetření události byl dočasně odvolán šéf mostařů v Technické správě komunikací.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy