Je to jen díl skládačky, říká k obvinění podvodníků Chovanec

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 11. 7. 2014 18:36
Speciální tým Kobra odhalil podvodníky obchodující s imitacemi nanodisků.
Tým Kobra zadržel první osoby kvůli daňovému podvodu.
Tým Kobra zadržel první osoby kvůli daňovému podvodu. | Foto: Thinkstock

Praha - Speciální tým Kobra, který se zabývá daňovou kriminalitou, má za sebou první úspěšný případ. Vyšetřovatelé obvinili čtyři lidi kvůli podezření z daňového podvodu za 270 milionů korun.

Obchod se týkal nanodisků, které jsou ve výzkumu a ještě nejsou na trhu. "Ty předměty měly nulovou hodnotu, v účetnictví ale byly vedeny za 30 tisíc korun za kus," popsal šéf protikorupční policie Milan Komárek.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) doufá, že jde pouze o jeden z úspěšných případů Kobry. "Nemůžeme usnout na vavřínech. Je to jen první díl skládačky," sdělil ČTK Chovanec. Podle ministra bude úspěchem, teprve až se podaří pachatele této kauzy dostat k soudu a zabaví se peníze z trestné činnosti. "Až se toto stane, tak budu moct říct, že jsme úspěšní," doplnil Chovanec.

Šéf Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka řekl, že hlavní organizátor nejprve založil čtyři společnosti, které fakticky ovládal, ale nastrčil do nich takzvané bílé koně.

Šéf protikorupční policie Milan Komárek.
Šéf protikorupční policie Milan Komárek. | Foto: ČTK

"Tento organizátor také vytvořil imitace nanodisků. Přeprodal je společnostem, které ovládal, a ty je prodaly firmě na Kypru. A tato firma byla rovněž ovládána tímto organizátorem," uvedl Žežulka.

Po státu poté firmy podle něj uplatňovaly neoprávněně odpočet DPH ve výši 269 milionů korun. Policie zadržela původně šest lidí. Dva vzápětí propustila. Nakonec obvinila čtyři muže, přičemž u jednoho žádá vazbu a zbylé vyšetřuje na svobodě. Vazbu kriminalisté žádají u údajného organizátora.

Farma na bílé koně

Podle Komárka byl plán na daňový únik promyšlený. Firmy měly webové stránky, k vývozu zboží na Kypr skutečně došlo a i finančnímu úřadu byly předány potřebné dokumenty.

Hlavní organizátor se přitom podle policie zabýval daňovými podvody dlouhodobě. Komárek řekl, že měl i svou "farmu na výchovu bílých koní".

"Ti měli většinou blízko k jeho k rodině, organizátor jim poskytoval například ubytování," dodal Komárek.

Tým, který pracuje od 13. června, se zabývá případy se škodou přes 150 milionů korun. Podle šéfa protikorupční policie Milana Komárka se zaměřuje kromě karuselových podvodů například na nelegální obchod s pohonnými hmotami.

V budoucnu by se měl rozšířit do všech krajů a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dříve řekl, že by měla vzniknout i síť specializovaných státních zástupců pro daňovou kriminalitu. Tuzemská Kobra byla vytvořena na základě zkušeností ze Slovenska, kde takový tým už pracuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy