Další kritika ministra Pelikána: Špičky justice si stěžují, že s nimi nekomunikuje

Domácí Domácí
16. 10. 2015 14:23
Ministr Robert Pelikán nedorazil na sněm Soudcovské unie, od špiček justice si proto zasloužil kritiku. Prý s nimi nekomunikuje. Před několika dny si na to samé stěžoval i ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. Podle šéfů soudů je ministerstvo spravedlnosti nekompetentní a nedostatečně spravuje celou justici. Pelikán se ale brání a slibuje nápravu.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zažívá perný týden. Před několika dny se stal terčem kritiky poslanců z ústavně-právního výboru, kteří si stěžovali na to, že nechodí na jednání.

Nyní ho za podobnou věc kritizují i špičky justice, prý s nimi nekomunikuje. Resort svou pozici hájí, prý chce ještě čas na přípravu podkladů, které jim bude prezentovat. Uvedl to server Právní rádce.

"Je jako yetti"

Pelikán naposledy nedorazil na sněm Soudcovské unie, tedy setkání šéfů nejvyšších soudů, zástupců Sněmovny a Senátu a různých profesních komor v Českých Budějovicích.

"Máme ministra, který je neviditelný," řekl k tomu předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

"Pracovníci ministerstva spravedlnosti v čele s panem ministrem připomínají rčení o yettim – všichni o něm mluví, ale nikdo jej neviděl," dodal předseda Senátu Milan Štěch.

Ministerstvo: jinak to nešlo

To se ale brání, podle něj se tentokrát stejně jako v minulost nedalo předejít konfliktním termínům.

"Pan ministr má dlouhodobě plánovaný osobní program," řekl Pavel Procházka z ministerstva spravedlnosti s tím, že na mimořádnou schůzi ústavně-právního výboru ministr dorazí.

Tu svolal kvůli časté Pelikánově absenci. "Nepovedlo se nám vyvarovat konfliktu s ministrem spravedlnosti. Věřím, že se podaří to velmi rychle vyřešit. Proto jsme využili jeho předvolání a začneme si vyříkávat koncepční věci," řekl předseda výboru Jeroným Tejc.

Výbor chce řešit hlavně to, jak ministerstvo informuje o nové legislativě.

Chyby celého ministerstva

Špičky justice ovšem nekritizují jen Pelikánovu absenci, ale chod celého ministerstva. Šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa ho popsal jako nedostatečné, nekompetentní a bezradné.

Místo diskuse čelí podle něj justice pokusům o zpřísnění kárné odpovědnosti soudců a také snaze o přesun sporů Českého telekomunikačního úřadu na soudy. Vůbec se podle něj také nepracuje na nových procesních kodexech.

Podle Šámala není ministerstvo schopno dostatečně zajistit správu justice. "To je základní otázka, a proto potřebujeme orgán správy soudnictví a neměli bychom se ho vzdávat. Tvrzení, že to je překonaný institut, je mimo realitu," řekl předseda Nejvyššího soudu s tím, že je pro reformu justice aktuálně dobré klima.

Zmapujeme chyby, slibuje ministerstvo

Podle předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry ministerstvo absolutně opustilo centrální a jednotnou správu soudů. "Předsedové krajských soudů nahrazují neustálý, stále se zrychlující rozpad schopnosti ministerstva spravovat resort, a to mluvím o úřednících," vysvětlil.

Ministerstvo se kritice brání, Pelikán prý nyní připravuje materiál, který odhalí všechny problémy justice. Pak chce se soudci diskutovat. Ti přitom dodnes nemají žádný orgán, který by je zastupoval.

Odchodem z vlády bych ničemu nepomohl, můžu aspoň pracovat na změně přístupu k uprchlíkům, říká o situaci v kabinetu ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Do detenčního zařízení ho prý odmítli pustit. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy