Poslanecký výbor si stěžuje na Pelikána a svolává schůzi. Nebyl tu ani jednou, pohrdá námi

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 17:19
Poslanci z ústavně-právního výboru si stěžují na to, že na jejich zasedání nechodí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Prý nedorazil ještě ani jednou, považují to za pohrdání. Chtějí proto svolat zasedání, na kterém chtějí s Pelikánem o všem debatovat. Pelikán slíbil, že se bude snažit.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslancům z ústavně-právního výboru se nelíbí to, že na zasedání nechodí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Od doby, co nastoupil do funkce, se schůze podle poslanců neúčastnil ani jednou a nedostavuje se prý ani na jednání podvýborů.

Hodlají proto podle rozhodnutí svolat zasedání výboru, na kterém chtějí s Pelikánem debatovat o aktuálních záležitostech v resortu a o přípravě zákonů i podzákonných norem.

Pelikán napsal, že se bude snažit chodit na zasedání častěji. Zároveň ale poznamenal, že jeho účast se neliší od účasti jeho předchůdců.

Opozice i koalice

Výtky vůči Pelikánovi kvůli absencím zněly z řad opozice i koalice. Zazněla i slova o pohrdání výborem.

"Pan ministr spravedlnosti se dlouhodobě chová tak, jako by Sněmovnu nepotřeboval," uvedl Martin Plíšek z opoziční TOP 09.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podotkl, že za situace, kdy neví, co ministerstvo chystá, nemůže vykonávat kontrolní funkci vůči výkonné moci.

Ministerské plány neznají jen poslanci opozice, ale ani koalice a jeho vlastního hnutí, dodal.

"Skutečně nemyslím, že bych se v tomto nějak odlišoval od svých předchůdců. Ostatně to potvrzuje i pohled do záznamů z jednání ústavně-právního výboru. Ovšem pro každého ministra je toto trvalý problém: dostatečně se věnovat úřadu a zároveň být dostatečně často v Parlamentu. Takže to chápu jako určitou výzvu a určitě se budu snažit být na výboru častěji," reagoval Pelikán v tiskové zprávě.

"On je, co se týče komunikace s poslanci, suverénně nejhorším ministrem, kterého jsem zažil. Jeho snaha je nulová," řekl Jan Chvojka z vládní ČSSD.

Válková: měl by chodit

Podle Pelikánovy předchůdkyně v čele ministerstva Heleny Válkové (ANO) by měl ministr chodit na všechny řádné schůze. "Pojďme nemluvit o ministrovi bez ministra, pozvěme ho," vyzýval Martin Komárek z ANO.

Z jednání vyplynulo, že předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) se bude snažit domluvit termín zasedání, který by byl vhodný pro obě strany. Pokud se to nepodaří, svolá výbor na datum, na němž se shodnou jeho členové.

"Důležité je, aby ministr pochopil, že je ministrem a my jsme partnerem," poznamenal Zdeněk Ondráček z opoziční KSČM.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy