Poslanecký výbor si stěžuje na Pelikána a svolává schůzi. Nebyl tu ani jednou, pohrdá námi

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 17:19
Poslanci z ústavně-právního výboru si stěžují na to, že na jejich zasedání nechodí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Prý nedorazil ještě ani jednou, považují to za pohrdání. Chtějí proto svolat zasedání, na kterém chtějí s Pelikánem o všem debatovat. Pelikán slíbil, že se bude snažit.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslancům z ústavně-právního výboru se nelíbí to, že na zasedání nechodí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Od doby, co nastoupil do funkce, se schůze podle poslanců neúčastnil ani jednou a nedostavuje se prý ani na jednání podvýborů.

Hodlají proto podle rozhodnutí svolat zasedání výboru, na kterém chtějí s Pelikánem debatovat o aktuálních záležitostech v resortu a o přípravě zákonů i podzákonných norem.

Pelikán napsal, že se bude snažit chodit na zasedání častěji. Zároveň ale poznamenal, že jeho účast se neliší od účasti jeho předchůdců.

Opozice i koalice

Výtky vůči Pelikánovi kvůli absencím zněly z řad opozice i koalice. Zazněla i slova o pohrdání výborem.

"Pan ministr spravedlnosti se dlouhodobě chová tak, jako by Sněmovnu nepotřeboval," uvedl Martin Plíšek z opoziční TOP 09.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podotkl, že za situace, kdy neví, co ministerstvo chystá, nemůže vykonávat kontrolní funkci vůči výkonné moci.

Ministerské plány neznají jen poslanci opozice, ale ani koalice a jeho vlastního hnutí, dodal.

"Skutečně nemyslím, že bych se v tomto nějak odlišoval od svých předchůdců. Ostatně to potvrzuje i pohled do záznamů z jednání ústavně-právního výboru. Ovšem pro každého ministra je toto trvalý problém: dostatečně se věnovat úřadu a zároveň být dostatečně často v Parlamentu. Takže to chápu jako určitou výzvu a určitě se budu snažit být na výboru častěji," reagoval Pelikán v tiskové zprávě.

"On je, co se týče komunikace s poslanci, suverénně nejhorším ministrem, kterého jsem zažil. Jeho snaha je nulová," řekl Jan Chvojka z vládní ČSSD.

Válková: měl by chodit

Podle Pelikánovy předchůdkyně v čele ministerstva Heleny Válkové (ANO) by měl ministr chodit na všechny řádné schůze. "Pojďme nemluvit o ministrovi bez ministra, pozvěme ho," vyzýval Martin Komárek z ANO.

Z jednání vyplynulo, že předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) se bude snažit domluvit termín zasedání, který by byl vhodný pro obě strany. Pokud se to nepodaří, svolá výbor na datum, na němž se shodnou jeho členové.

"Důležité je, aby ministr pochopil, že je ministrem a my jsme partnerem," poznamenal Zdeněk Ondráček z opoziční KSČM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy