Další bitva o 150 km/h na dálnici. Podívejte se, co chystají poslanci v dopravě

Petr Koděra Petr Koděra
15. 9. 2015 10:00
Online deník Aktuálně.cz připravil přehled připravovaných novinek v silničním provozu, které poslanci projednají tento týden ve Sněmovně. V grafice si můžete projít všechny důležité body novel dvou zákonů a seznámit se s tím, co by se všechno mělo v budoucnu změnit.

Praha - První schůze poslanců po letních prázdninách je nabitá klíčovými zákony. Kromě elektronické evidence tržeb nebo protikuřáckého zákona se budou zákonodárci zabývat i důležitými novelami dopravních norem, které mají platit od začátku příštího roku.

Online deník Aktuálně.cz připravil jejich přehled. V grafice si můžete projít všechny chystané novinky a seznámit se s tím, co by se všechno mělo v budoucnu změnit.

V plánu je například zvýšení rychlosti na vybraných silnicích I. tříd na 110 km/h, chodci mají mít povinně reflexní vesty mimo obec, řidiči dostanou pokutu, pokud vyjedou a neodstraní si z auta led a sníh, a chystají se i přísnější podmínky zkoušek v autoškolách.

Foto: Thinkstock

Zákon 13/1997, o pozemních komunikacích

Hned na úterý je v programu Sněmovny zapsán tento zákon s několika zajímavými novinkami. Poslancům ho vrátili senátoři. Nelíbí se jim především zvýšení rychlosti na dálnicích o dvacet kilometrů v hodině ze 130 na 150. Ale pojďme postupně... 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy