Dahlgren je v Česku, soudce už ho vzal do vazby

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 31. 8. 2015 21:28
Američan je v České republice obviněn ze čtyřnásobné vraždy. Vláda Spojených států vydala svého obviněného občana do Česka vůbec poprvé v historii.
Kevin Dahlgren (vlevo) při převozu do Brna.
Kevin Dahlgren (vlevo) při převozu do Brna. | Foto: ČTK

Washington/Brno - Američan Kevin Dahlgren, obviněný ze čtyřnásobné vraždy, byl vydán do Česka a policisté si jej v pondělí přebrali na ruzyňském letišti. Z Prahy jej poté policie přepravila vrtulníkem do Brna a soudce Městského soudu v Brně ho vzal dnes do vazby. Dahlgren by měl být převezen do Vazební věznice v Brně-Bohunicích.

Mluvčí soudu Gabriela Stočková k tomu uvedla, že cizinec byl vzat do vazby z obav o to, že by se mohl pokusit o útěk a následně se skrýval před zákonem.

Proti rozhodnutí si Dahlgren podal stížnost a je tedy nepravomocné. Bude se jí zabývat Krajský soud v Brně.

Dahlgrena se do Česka rozhodla vydat vláda Spojených států, konkrétně ministerstvo zahraničí, což se stalo vůbec poprvé v historii vzájemných vztahů. USA tradičně své občany do zahraničí nevydávají.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR považuje vydání Kevina Dahlgrena do České republiky za výrazný úspěch české diplomacie a justičních orgánů, které se na české i americké straně na tomto případu podílely.

"V neposlední řadě vyzdvihujeme i rozhodný postoj Ministerstva zahraničních věcí USA, a především pak ministra Johna Kerryho, který souhlasil s vydáním Kevina Dahlgrena do ČR, přestože se jedná o občana Spojených států amerických," reagovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Všechny právní překážky padly

Z dokumentů amerického ministerstva spravedlnosti vyplývá, že padly všechny právní překážky stojící tomuto vydání v cestě. "Spojené státy a Česká republika úzce spolupracují v soudních záležitostech a naše orgány činné v trestním řízení koordinují zpracování právních žádostí," komentoval situaci velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro.

Prezident Miloš Zeman řekl, že je za rozhodnutí amerických úřadů vděčný. "Myslím si, že se Američané v tomto případě zachovali korektně," uvedl Zeman.

Američan se vydání bránil dva roky a poslední odvolání podal minulý týden. V ČR mu hrozí doživotní trest vězení.

Soudy zamítly žádost na přerušení řízení

Americké ministerstvo spravedlnosti podle ČT napsalo odvolacímu soudu v Richmondu, že všechny soudy, které se případem zabývaly, Dahlgrenovu žádost o přerušení extradičního řízení zamítly.

Jeho americký právník navíc dostal dopis z ministerstva zahraničí, které ubezpečilo, že americká ambasáda v Praze bude s Dahlgrenem v pravidelném kontaktu. Konečné slovo ve vydávacím řízení má ministerstvo zahraničí USA.

Advokát Špíšek doplnil, že vydání Dahlgrena do ČR očekával od samotného počátku. Podle něj k tomu "vše směřovalo". Upozornil, že žádné z úředních či soudních rozhodnutí v USA až dosud nenaznačovalo, že by vydání do ČR nebylo časem možné. Mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová řekla, že policie nebude záležitost komentovat.

Špíšek předpokládá, že jej k zastupování Dahlgrena, jemuž byl v ČR přidělen ex offo, vyzve jihomoravská policie. Dahlgren bude mít samozřejmě možnost zvolit místo Špíška jiného obhájce.

Vydání uvítal premiér

Možnost vydání Američana české justici přivítal i premiér Bohuslav Sobotka. "Dahlgren je obviněn z brutálního zločinu, který byl spáchán na území České republiky, a měl by být proto souzen podle českého práva," uvedl předseda vlády, podle něhož je vydání úspěchem českých diplomatů v USA i českého ministerstva spravedlnosti.

Dahlgren je ve vazbě od května 2013, kdy přiletěl do Washingtonu. České úřady jej obvinily, že nedlouho předtím v Brně-Ivanovicích brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.

Za čtyřnásobnou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. V Česku zatím běží trestní řízení. Policie ještě musí kauzu předat žalobcům, kteří podávají obžalobu k soudu. Pokud tento scénář nastane, tak se bude kauzou zabývat Krajský soud v Brně.

Pokud by byl v Česku odsouzen, tak může podle českého ministerstva spravedlnosti vykonat trest v USA. "Na takové předání však není právní nárok a podléhá souhlasu příslušných orgánů obou zainteresovaných států," doplnilo ministerstvo spravedlnosti, které by také mělo případné poslední slovo.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy