Čunek prohrál u soudu, sekretářce má zaplatit 80 tisíc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 7. 2011 16:36
Marcela Urbanová žádala jako odškodné za zničení dobré pověsti 10 milionů
Jiří Čunek.
Jiří Čunek. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Senátor a expředseda KDU-ČSL prohrál u ostravského krajského soudu spor se svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou.

Za zničení dobré pověsti jí musí zaplatit 80 tisíc korun, písemně se jí omluvit a zaplatit náklady soudního řízení.

Urbanová přesto uspěla pouze částečně, jako odškodné totiž žádala 10 milionů korun a soudkyně některé Čunkovy výroky označila jako přiměřené hodnocení.

Naopak jako urážlivé uznala zejména jeho výroky o vzhledu Urbanové a o tom, že je lhářka. "Žalovaný si měl uvědomit, že byl místopředsedou vlády, senátorem, proto si měl být vědom dopadu," uvedla soudkyně.

Podle ní Čunek využil svého politického postavení a vykreslil Urbanovou před veřejností jako lhářku.

Nejhorší byl podle soudu jeho výrok pronesený v Poslanecké sněmovně, kde Urbanovou přirovnal k lehké děvě. Čunkovi proto soud nařídil, aby se bývalé sekretářce za tyto výroky omluvil.

Odvolám se, reagoval Čunek

Urbanová poukazovala na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou. Čunek měl opačný názor a žalobu považoval za bezdůvodnou.

Více o případu

  • Policie začala Čunka na konci roku 2006 podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.
  • Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová. Kauza hýbala českou politikou více než rok.
  • Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra Čunka obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.
  • Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil.
  • Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou.
  • Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob.

"V každém případě se proti rozsudku odvolám, protože celý ten proces (trestní stíhání kvůli přijetí úplatku) byl již dneska naprosto prokazatelně vykonstruovaný nejenom přerovskou policií a státním zastupitelstvím," řekl v úterý ČTK telefonicky Čunek s poukazem na kauzu údajného přijetí úplatku, v níž hlavní svědkyní byla Urbanová.

"Myslím, že jsem se vůči ní nedopustil ničeho takového, za co bych měl platit," dodal.

Urbanová chtěla žalobou dosáhnout toho, aby se znovu stala soukromou osobou. "Celou dobu věřím v demokracii, spravedlnost a respekt člověka vůči člověku, ale i člověka vůči tradici a kultuře," uvedla pouze po vynesení rozsudku Urbanová.

Senátor uvedl, že naopak Urbanová mu zničila pověst. Připomněl, že jeho někdejší sekretářka byla obviněna z křivé výpovědi. Také její trestní stíhání, podobně jako stíhání Čunka, ale bylo zastaveno.

Čunek nicméně připomněl, že Urbanová uvedla podle státní zástupkyně nepravdivé informace, byť neúmyslně, a že se stížností na tento verdikt neuspěla u Ústavního soudu.

Čunek se pozastavil nad tím, že ostravský krajský soud Urbanové jako údajně sociálně potřebné odpustil poplatek 400 tisíc korun za podání žaloby o desetimilionové odškodné. "Už to je samo o sobě nehoráznost," uvedl s tím, že Urbanová nedávno prodala byt za přibližně 600 tisíc.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy