Čunek prohrál u soudu, sekretářce má zaplatit 80 tisíc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 7. 2011 16:36
Marcela Urbanová žádala jako odškodné za zničení dobré pověsti 10 milionů
Jiří Čunek.
Jiří Čunek. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Senátor a expředseda KDU-ČSL prohrál u ostravského krajského soudu spor se svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou.

Za zničení dobré pověsti jí musí zaplatit 80 tisíc korun, písemně se jí omluvit a zaplatit náklady soudního řízení.

Urbanová přesto uspěla pouze částečně, jako odškodné totiž žádala 10 milionů korun a soudkyně některé Čunkovy výroky označila jako přiměřené hodnocení.

Naopak jako urážlivé uznala zejména jeho výroky o vzhledu Urbanové a o tom, že je lhářka. "Žalovaný si měl uvědomit, že byl místopředsedou vlády, senátorem, proto si měl být vědom dopadu," uvedla soudkyně.

Podle ní Čunek využil svého politického postavení a vykreslil Urbanovou před veřejností jako lhářku.

Nejhorší byl podle soudu jeho výrok pronesený v Poslanecké sněmovně, kde Urbanovou přirovnal k lehké děvě. Čunkovi proto soud nařídil, aby se bývalé sekretářce za tyto výroky omluvil.

Odvolám se, reagoval Čunek

Urbanová poukazovala na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou. Čunek měl opačný názor a žalobu považoval za bezdůvodnou.

Více o případu

  • Policie začala Čunka na konci roku 2006 podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů.
  • Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová. Kauza hýbala českou politikou více než rok.
  • Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra Čunka obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.
  • Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil.
  • Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou.
  • Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob.

"V každém případě se proti rozsudku odvolám, protože celý ten proces (trestní stíhání kvůli přijetí úplatku) byl již dneska naprosto prokazatelně vykonstruovaný nejenom přerovskou policií a státním zastupitelstvím," řekl v úterý ČTK telefonicky Čunek s poukazem na kauzu údajného přijetí úplatku, v níž hlavní svědkyní byla Urbanová.

"Myslím, že jsem se vůči ní nedopustil ničeho takového, za co bych měl platit," dodal.

Urbanová chtěla žalobou dosáhnout toho, aby se znovu stala soukromou osobou. "Celou dobu věřím v demokracii, spravedlnost a respekt člověka vůči člověku, ale i člověka vůči tradici a kultuře," uvedla pouze po vynesení rozsudku Urbanová.

Senátor uvedl, že naopak Urbanová mu zničila pověst. Připomněl, že jeho někdejší sekretářka byla obviněna z křivé výpovědi. Také její trestní stíhání, podobně jako stíhání Čunka, ale bylo zastaveno.

Čunek nicméně připomněl, že Urbanová uvedla podle státní zástupkyně nepravdivé informace, byť neúmyslně, a že se stížností na tento verdikt neuspěla u Ústavního soudu.

Čunek se pozastavil nad tím, že ostravský krajský soud Urbanové jako údajně sociálně potřebné odpustil poplatek 400 tisíc korun za podání žaloby o desetimilionové odškodné. "Už to je samo o sobě nehoráznost," uvedl s tím, že Urbanová nedávno prodala byt za přibližně 600 tisíc.

 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy