Čtveřice nutila dívky k prostituci, odsedí si pět a sedm let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2014 10:34
Rozhodl o tom v pátek Krajský soud v Brně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Brněnský krajský soud poslal do vězení čtyřčlenný gang, který podle obžaloby od října 2003 do srpna 2005 nutil 14 Ukrajinek k prostituci v klubu Sankt Pauli ve Vrbovci na Znojemsku.

Hlavní obžalovaní, Ukrajinec Vasil Petryna a František Šedivý, dostali po sedmi letech vězení. Dívky údajně nalákali k odjezdu na Moravu s tím, že jim zajistí práci v konzervárnách či prádelnách nebo že budou pracovat jako servírky.

Spolu s dvojicí potrestal soud Petrynovu manželku Olgu pěti lety vězení, protože mu při vyhledávání dívek na Ukrajině podle policie pomáhala. Součástí trestu pro Petrynovy je po odpykání trestu vyhoštění z ČR. Čtvrtou odsouzenou je Jitka Michalčíková, která klub ve Vrbovci provozovala. Dostala 5,5 roku vězení.

Gang se zaměřil na dívky především v Ivano-frankovské oblasti na Ukrajině. Pokud je zlákal k odjezdu z vlasti, zajistil jim potřebná víza pro pobyt v České republice.

Neexistující dluh

Po příjezdu ale pachatelé převezli dívky do Vrbovce. Tam jim vyčíslili údajný dluh 500 až 1 300 eur (13 500 až 35 100 korun) s tím, že jde o náklady vzniklé zajištěním víz a převozem do ČR.

Peníze si měly dívky odpracovat poskytováním sexu v nočním klubu. Spis uvádí, že pachatelé dívkám sdělili, že je pustí domů na Ukrajinu až po uhrazení dluhu.

"Na ženy křičeli, využili jejich neznalosti českého jazyka, místních poměrů k jejich izolaci v nočním klubu, hrozili jim, že v případě útěku na Ukrajinu se s nimi Vasil Petryna krutě vypořádá," píše se v obžalobě.

Jedna z dívek utekla

Jedné z dívek se podařilo z klubu utéct a vrátit se do vlasti. Petryna ji tam ale vypátral a přivezl zpět do Vrbovce.

Odsouzení vinu popírají. Podle nich je obžaloba smyšlená, dívky prý k prostituci rozhodně nenutili. Usvědčily je ale četné svědecké výpovědi. Odsouzeni byli za obchodování s lidmi. Proti verdiktu se mohou odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Na Znojemsku ležícím u hranic s Rakouskem a také na sousedním Mikulovskem jsou četní noční podniky, v nichž dívky zejména z východní Evropy poskytují sexuální služby.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy