ČR vyhrála spor s Diag Human u švýcarského soudu

Domácí Domácí
28. 6. 2013 15:46
Soud tak uvolnil České republice peníze na zablokovaných účtech

Praha - Česká republika uspěla v soudním sporu s firmou Diag Human v Ženevě. Soud tak uvolnil České republice peníze na účtech, které měla kvůli sporu zablokované.

Obestavění účtů prohlásil za porušení státní imunity České republiky.

"Kromě toho soud prohlásil, že nález roku 2008, na jehož základě se firma domáhala exekuce vůči České republice, není závazný, a proto ho nelze na území Švýcarska vykonat," dodala mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Verdikt není pravomocný a firma se může odvolat. Obdobné rozhodnutí podle Plívové nedávno vydal i curyšský soud. Podle společnosti ale uvolněné peníze nepatří státu.

"Ženevský soud první instance v jednom z pobočných soudních sporů rozhodl o uvolnění účtů obžalovaných v kauze podvodu a praní špinavých peněz, spojených s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS)," řekl právní zástupce firmy Jan Kalvoda.

Podle něho prostředky nepatří ČR, která v trestní kauze před švýcarským soudem v Bellinzoně vůbec nefiguruje. Peníze státu jsou prý stále zablokovány.

Firma chce po Česku miliardy

Diag Human chce po Česku miliardy korun za údajně zmařené podnikání s krevní plazmou.

Kvůli svým požadavkům na odškodnění se začala od roku 2011 obracet na zahraniční soudy. Její nárok hned zpočátku nepravomocně uznaly pařížský a vídeňský soud. Odvolací senáty ve Francii i v Rakousku ale prvoinstanční verdikty změnily.

Společnost zažalovala Českou republiku také u soudů v Lucembursku, Velké Británii a Švýcarsku. Loni v létě pak firma stáhla návrh na exekuci ve Spojených státech.

"Společnost Diag Human zároveň upozorňuje, že všechna ostatní zahraniční exekuční řízení, včetně řízení v USA, dále pokračují. Dokončuje se i příprava zahájení exekučních řízení v dalších pěti zemích," dodal Kalvoda.

Diag: Čekáme na verdikt k MUS

Rozhodci společnosti již v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření právního zástupce společnosti Jana Kalvody pak přesáhla částka s úroky již deset miliard.

Strany se však doposud přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.

"Hlavním argumentem soudu pro jeho rozhodnutí byl fakt, že Diag Human není švýcarská společnost, vůči které by soud ze zákona ve sporu proti třetím stranám vyhovět musel," vysvětlil právník.

Diag Human podle něho vyčká na výsledek trestního řízení v kauze MUS a poté znovu o zmrazení finančních prostředků požádá.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy