Členové ODS zatčení za korupci v Brně jdou do vazby

ČTK ČTK
13. 2. 2010 13:40
Policie zatkla starostu Žabovřesk a bývalého tajemníka Radovana Novotného a úředníka majetkového a bytového odboru Petra Liškutina

Brno/Praha - Kvůli údajné korupci na radnici v Brně-Žabovřeskách policie zadržela dva lidi.

Po starostovi Aleši Kvapilovi (ODS), který měl kandidovat do sněmovny, také bývalého dlouholetého tajemníka Brna-střed Radovana Novotného.

Podle občanských demokratů si Kvapil pravděpodobně řekl o čtyřmilionový úplatek. Oba dnes okresní soud Brno-venkov poslal do vazby.

Oběma hrozí trest odnětí svobody až 12 let.

Podle ČTK jsou stíháni za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. "Vazba je podle nás nutná, protože tam hrozí vysoký trest, protože by mohli ovlivňovat svědky a případně i pokračovat ve svém nezákonném jednání," cituje agentura mluvčího brněnského státního zastupitelství Hynka Olmu.

Kvapil a Novotný se znají jako dva vlivní členové brněnské ODS.

Řekl si o úplatek

Podle stranických kolegů si starosta řekl o úplatek firmě Sono Records. "Nebudu se k případu jakkoli vyjadřovat. No comment," řekl dnes jednatel Jiří Štopl.

O víkendu ale společnost pravděpodobně vydá tiskové prohlášení, řekl jeden ze společníků firmy Pavel Karlík. Firma chtěla stavět multifunkční centrum mezi centrem Platinium, které postavila jiná Štoplova firma, a bývalou porodnicí ve Veveří ulici.

Stavět chtěla na soukromém pozemku a v souladu s územním plánem. "Nedovedu si představit, že by nějaká firma v takové situaci dávala úplatek," řekl dnes žabovřeský místostarosta Jiří Helán (ODS). Podle jiných občanských demokratů však přesto Kvapil úplatek chtěl, řekl si prý o něj několikrát a nevybíravým způsobem.

Vyškrtnutí z kandidátky

"Firma se proto spojila se státním zastupitelstvím v Olomouci," řekl ČTK zdroj obeznámený s případem. Podle něj policie nějaký čas Kvapilovo jednání sledovala. Domnívá se, že ho zadržela přímo při přijímání úplatku. V tašce byl údajně asi milion korun.

Policisté ani státní zastupitelství se k případu zatím nevyjádřili a na případ uvalili informační embargo. "Pracujeme na něm, ale v tuto chvíli nelze cokoli zveřejnit," řekl dnes ČTK mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Kvapila bude aféra nejspíš stát místo na kandidátce. Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka dnes ČTK řekl, že ho straníci na regionálním sněmu na konci února vyškrtnou.

Odchod z ODS?

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by měl Kvapil opustit i stranu. "Očekávám, že během týdne, maximálně dvou, bude svým místním sdružením vyloučen z řad Občanské demokratické strany. Nulová tolerance, takové lidi mezi sebou nechceme," řekl dnes Nečas novinářům.

Za žabovřeský úřad v době Kvapilovy nepřítomnosti zodpovídá první místostarosta Marek Šlapal (ČSSD). "Až se situace uklidní, tak si pozvu na jednání představitele klubů politických stran a budeme ji řešit. Budeme se připravovat na zastupitelstvo," řekl.

Zasedání je svolané na čtvrtek. Dodal, že od policie zatím úřad o případu nemá žádné informace. Úředníci i volení zástupci však prý poskytnou maximum informací.

Kvůli případu si na dnešek naplánovali schůzku členové nejužšího vedení brněnské ODS. Oblastní rada Brno-město, která může vydávat stanoviska, zasedne v pondělí. Dokud nezískáme podrobnosti, nemůžeme se k věci vyjadřovat, uvedl dnes v prohlášení médiím předseda brněnské ODS Pavel Blažek.

Kvapil měl kandidovat do Poslanecké sněmovny ze šestého místa kandidátky, jíž vede předseda ODS Mirek Topolánek. Podle Kadrnky se v listině budou ještě dělat změny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy