Do Česka míří rodina syrských křesťanů, evangelíci pro ni vybrali přes 100 tisíc

Jan Hejl Jan Hejl
18. 10. 2015 16:28
Do pomoci uprchlíkům se výrazně začínají zapojovat české církve. Diakonie Českobratrské církve evangelické uspořádala veřejnou sbírku na pomoc rodině syrských křesťanů z Damašku. Za měsíc dárci poslali přes 117 tisíc korun. Čtyřčlenná rodina do Česka dorazí už na konci října. Stranou nezůstává ani římskokatolická charita. Na svém webu spustila databázi dobrovolnické pomoci, která už sdružuje čtyři stovky lidí. Do pomoci běžencům se kromě církevních neziskových organizací zapojují také duchovní.
Syrští uprchlíci. Ilustrační foto.
Syrští uprchlíci. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Už na konci října do Česka dorazí čtyřčlenná rodina uprchlíků z Damašku. V Sýrii, kterou už léta sužuje nepřehledná občanská válka, přišli o dům a bojí se o život.

O jejich přesídlení se postarala Diakonie Českobratrské církve evangelické. Na podporu rodiny, jež kvůli válce přišla o majetek i peníze, vypsala veřejnou sbírku. Češi od září rodině poslali přes 117 tisíc korun.

Syrští manželé a jejich dvě malé děti jsou vlastně na naše poměry nezvyklými uprchlíky - jako jedni z mála běženců chtějí najít nový domov v České republice. Matka a její dvě malé dcerky mají totiž kromě syrského také české občanství.

Díky tomu nemusejí žádat o azyl. Vyhnou se tedy několikaměsíčnímu čekání ve střediscích pro uprchlíky na vyřízení žádosti. "Paní Adla má české občanství po své matce, která pochází z Československa. Proto mají občanství i její dvě malé děti," popisuje Alena Fendrychová z Diakonie, která přesídlení rodiny koordinuje.

Z důvodu slučování rodin může být legálně v Česku i otec dětí. Syrské rodině tedy kromě chybějících peněz nic nebránilo, aby do České republiky přicestovala. Diakonie jim sehnala levný byt v podnájmu, z peněz od dárců bude rodina moci podle Fendrychové žít klidně půl roku, než si manželé najdou práci.

"Ze sbírky budeme platit náklady na bydlení, na školku pro děti i kurzy češtiny, aby manželé mohli co nejdřív najít dobrou práci," vysvětluje Alena Fendrychová. "Mají pro to nejlepší předpoklady, jsou vysokoškolsky vzdělaní, umí anglicky i arabsky. Mohli by například tlumočit," dodává. Začlenění rodiny do české společnosti podle Aleny Fendrychové pomůže i víra – jsou to syrští křesťané, které z domovů vyhnala válka.

Optimismus i přes výhrůžky smrtí

Diakonie – druhá největší charitativní organizace v zemi – však není jediná, která v rámci evangelické církve pomáhá uprchlíkům. Osobně se angažují i někteří faráři. Mikuláš Vymětal působící v Berouně například už před lety ubytoval šestičlennou uprchlickou rodinu z Čečenska. Bydlení nabídl i mladíkovi z Eritrey, ten ale nakonec sehnal ubytování v Brně.

V současnosti farář spoluorganizuje sbírky pro běžence, kteří jsou i měsíce zavření v českých detenčních táborech. Zadržené cizince také v zařízeních navštěvuje.

"Spousta dětí tam má jen rozpadající se botky, se kterými přešly poušť. Sbíráme i hračky, pleny a podobně. Mimoto se snažím veřejně vystupovat a přesvědčovat spoluobčany, že i uprchlíci na útěku jsou lidé jako my, a hlavně naši bližní," říká Vymětal. Kromě toho na podporu běženců pořádal i demonstraci před uprchlickým táborem v Bělé-Jezové.

Vymětal nezakrývá, že jedním z důvodů, proč pomáhá, je víra. "Už v Bibli se Kristus ztotožňuje s uprchlíky. V jednom ze žalmů se zase potkává s těmi, kdo jsou na tom nejhůř," popisuje.

Tak jako mnoho dobrovolníků pomáhajících běžencům se i Vymětal často setkává s ostrými výhrůžkami. Na facebookové stránce spolku Islám v ČR nechceme mu lidé adresují ty nejhorší nadávky a vyhrožují smrtí. Společnou večeři křesťanů, Židů a muslimů, kterou Vymětal pořádal, musela kvůli nesčetným výhrůžkám dokonce hlídat policie.

I přesto ale věří, že nenávist některých Čechů vůči uprchlíkům se postupem času snižuje a začíná se projevovat spíše solidarita. "Nevidím to nijak katastroficky. Chápu, že lidé mají předsudky a strach. Ale když uprchlíky poznají, zjistí, že jsou úplně normální. Strach odezní," je přesvědčen Vymětal.

Páter Lízna: Když jim nepomůžeme, odejdou na věčnost

Do pomoci běžencům se naplno zapojila i katolická církev. Na konci září Charita ČRkatolická nezisková organizace – spustila databázi, prostřednictvím které mohou Češi nabízet dobrovolnickou pomoc. Za tři týdny nabídl pomoc úctyhodný počet dobrovolníků. Charitě se přihlásilo zatím přibližně 400 lidí.

"V nabídkách převažuje oblečení pro děti a dospělé, potraviny nebo pomoc s výukou jazyků," popisuje Jan Oulík z Charity ČR. Dodává, že se církvi hlásí i pedagogové, kteří chtějí pomoci s dětmi uprchlíků, nebo Češi hovořící arabsky a persky.

Jezuitský kněz František Lízna.
Jezuitský kněz František Lízna. | Foto: katolik.cz

A podobně jako v evangelické církvi, i mezi katolickými duchovními jsou kněží, kteří chtějí uprchlíkům pomoci. Jezuita a jeden z nejznámějších českých poutníků František Lízna je běžencům ochotný nabídnout bydlení na své faře ve Vyšehorkách na Olomoucku.

"Mám dvě volné místnosti. Klidně by tam mohla být ubytovaná nějaká rodina, na pět roků by tady mohli žít a najít domov," říká čtyřiasedmdesátiletý kněz, signatář Charty 77. "Samozřejmě, pokud by mě někdo oslovil, byl bych ochotný prostory nabídnout, ale já o tom nerozhoduji – je to věc olomouckého arcibiskupství, jsem tady v podstatě jen jako nájemník," vysvětluje.

Lízna má s péčí o lidi na okraji společnosti dlouholeté zkušenosti, staral se o Romy, bezdomovce či transsexuály. Za vynikající zásluhy o demokracii mu v roce 2001 tehdejší prezident Václav Havel propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Páter Lízna je přesvědčený, že uprchlická krize je pro katolíky obrovskou výzvou, která určí její další směřování. Církev by podle něj měla ukázat pozitivní smysl pro společnost.

"Musíme vystoupit jako ti, kteří aktivně pomáhají chudákům, jenž se k nám tak strašným způsobem dostávají. Když jim nepomůžeme, odejdou na věčnost," apeluje.

K uprchlíkům, kteří přecházejí přes ČR, se chováme nelidsky, ten způsob je nedůstojný, má za cíl všechny odradit, říká šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ze všeho viní politiku ministerstva vnitra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy